Hygiena před 250 lety: voda je jedovatá, koupání je zločin

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Česká hospodyně - 1912, autor neuveden.
Život v dávných dobách byl občas dost ... zapáchající. Článek z roku 1912 vám přináší velmi zajímavé svědectví, jak se kdysi nejvyšší šlechta i slavní lidé stavěli k otázkám hygieny, mytí, koupání nebo třeba čištění zubů. Chtěli byste v takové době žít?
Následující text pochází z roku 1912

Jak na koupání a čistotu těla se pohlíželo před 150 léty.

Žijeme ve století tělesné výchovy, a nikomu nepřipadne zajisté byt s koupelnou jako obzvláštní luxus.

Vzpomeňme si nyní Goetheho. Velký německý básník nenáviděl koupání a prohlásil, že koupat se v tekoucí volné vodě jest ztřeštěnost. Venku že se koupají jen nerozumní kluci.

Roku 1780 vedla konsistoř v Lipsku process proti theologovi Seumemu, obviněnému, že se příliš často koupá. Na čištění zubů a nehtů se vůbec nemyslilo a vypravovalo se jako o velké zvláštnosti, že princi na francouzském dvoře jednou v měsíci byly zuby čištěny.

R. 1782 vyšla knížka: Navedení, jak se chovat ve společnosti. Tam výslovně jest zakázáno mýt se, mluví se o vodě jako o velmi nebezpečné látce a doporučuje se jednou za den potřít si ruce a obličej voňavkou.

V ložnicích a v obydlích králů a knížat té doby nebylo žádných umyvadel. V té době se hodně šňupalo a jest záhadou, když šňupali páni i dámy, zdali neměli špinavý obličej, když se nemyli. Musilo se ovšem používat hojně voňavek, neboť všichni páchli špínou, poněvadž se vody štítili.

O Leibnitzovi se tvrdí, že se nikdy nemyl a že s ním bylo možno mluviti jen na nějakou vzdálenost — tak zapáchal. Jak Leibnitz, tak celá řada jiných slavných mužů té doby proslula svou nečistotou.

V zámku Versailleském byly jen dvě vany a poněvadž jich nebylo používáno, dopravili je jako zvláštnost do parku markýzy Pompadour.

Stejně jako existovalo podivínství nemýt se, tak také se jedlo. Na francouzském dvoře jedli všichni z jedné mísy při dvorní hostině. Král a hosté používali svých prstů jako vidličky a dámy vytahovaly z omáčky sousta rukou a předkládaly je hostům.

Ku konci 18. století posadili v Hamburce opatrní konšelé jednoho Angličana do vězení, poněvadž chtěl zavést nějaký převrat. Jedl totiž čistým nožem a čistou vidličkou.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně - 1912, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. srpna 2020


Diskuze k článku „Hygiena před 250 lety: voda je jedovatá, koupání je zločin“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.