Humor našich předků: manuál, který radí ženám s výchovou jejich manželů

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Česká hospodyně - 1901, autor neuveden.
Jak má mladá nezkušená dívka poznat, jaký muž pro ní bude ideální partie? A jak se pak má následně o takového muže starat, aby manželství probíhalo podle přání ženy? Článek z roku 1901 vám k tomu dává originální návod, u kterého se jistě zasmějete i dnes.
Následující text pochází z roku 1901

Dobře chutnající mužíček.

Mladé ženušce, která se ptala v redakci jistého ženského časopisu v Paříži, jak by měla se svým mužíčkem zacházeti, aby s ním byla šťastnou, odpověděno vtipně takto:

»Mnoho mužů, kteří vstupují v manželství s nejlepšími úmysly, zkazí ženy špatným vařením. Mnohá žena peče svého muže příliš, jiná příliš často studenou vodou jej polévá, jiná opět nakládá jej ustavičně do octa a jiná opět příliš vytopí pec, v níž chce jej pěkně do zlatova vypéci.

Není pak div, že mužíček, jejž dovede v umění kuchařském zběhlá ženuška jemným a chutným učiniti, konečně stane se tuhým a nezáživným.

Chce-li míti ženuška skutečně dobrého muže, musí si opatrně počínati. Především jest potřeba muže osobně vyhledati a prozkoumati. Trhové zboží nemůže býti odporučeno. Nenechte se ženy stříbrně ba ani zlatově lesklým zevnějškem klamati; muži, kteří na prvý pohled do oka nepadnou, jsou ti nejlepší.

Především hleďte, aby plátno, do něhož své muže halíte, bylo krásně bílé, neděravé a opatřeno potřebným množstvím dírek, knoflíků a tkaniček. Chytrá žena nebude chtíti svého mužíčka dlouho a násilně držeti v kotli. Zůstane v něm beztak, když se mu pobyt v něm zpříjemní.

Nebuďte ženy úzkostlivy, když jednou překypí, vždyť se opět sám utiší. Cukr ve formě hubiček s mírou užívaný jest dobrý. Octa a pepře nepoužívejte na žádný pád; naproti tomu trocha koření nemůže škoditi.

Nikdy ať ni na mysl nepřijde, ostrým nástrojem zkoušeli, zda mužíček jest dosti měkkým. Obracejte jej opatrně srdcovitou lžící a ponechte jej občas na čerstvém volném vzduchu, aby neztratil chuť a nestal se tuhým.

Podle tohoto receptu připravený mužíček bude ženušce vždy dobře chutnati.«


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně - 1901, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. dubna 2020


Diskuze k článku „Humor našich předků: manuál, který radí ženám s výchovou jejich manželů“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.