Hrabě u rozvodu: utrácení manželky ho přivedlo na mizinu

původně vyšlo: Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Jak se na vlastní kůži přesvědčil jeden francouzský hrabě, tak žádná pokladna není bezedná. Článek z roku 1908 vás seznámí s tím, za co vše jeho hraběcí manželka tenkrát utrácela peníze a jak tím jejich finanční situaci i manželství přivedla k úplnému krachu.


Marnotratnice.

Před pařížskými soudy projednává se právě nyní zajímavá žaloba hraběte de Choleta na rozvod manželství.

Hrabě de Cholet oženil se před několika lety se slečnou Bouléres-Seillierovou, jež mu, tehdy řediteli jisté turecké železniční společnosti s ročním služným 80.000 franků, přinesla věnem 2,200.000 franků.

Hned po svatbě usídlili se novomanželé v Cařihradě a hrabě najal k naléháni své ženy také letohrádek v Therapii. Mimo to měla hraběnka v Paříži dva byty, z nichž platila ročně 24.000 franků nájemného.

Nicméně přijeli-li manželé někdy do Paříže, ubytovali se k naléhání hraběnky v nejelegantnějším hotelu a stravovali se v nejlepší restauraci, tak že takový jeden den stál je 200 franků.

Po dvou letech narodilo se jim dítě a za porod zaplatil hrabě 15.000 franků. Povolala totiž k sobě hraběnka z Paříže dvě porodní babičky a slavného lékaře.

Po nějakém čase přemluvila hraběnka svého muže, aby jí koupil v Bruselu zámek. Zde dostala hraběnka opravdovou stavební horečku. Dala postaviti veliké kurníky, kravíny, pomorančovny a skleníky a stavby ty pohltily veškeré jich jmění.

Když hraběnka zastavila za 140.000 franků klenotů, šperků a pravých krajek, byl hrabě konečně nucen ohlásiti konkurs, načež podal pro marnotratnost své ženy žalobu na rozvod manželství.

Před soudem prohlásila hraběnka, že žila dle svých poměrů. Pařížané s velice živým zájmem očekávají vynesení rozsudku, jež se stane asi během příštího týdne.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. července 2020


Diskuze k článku „Hrabě u rozvodu: utrácení manželky ho přivedlo na mizinu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.