Historie umělého oplodnění v ČR

článek je inzerce, nejde o historický text
Historicky první člověkem, který se narodil díky metodě asistované reprodukce, se stala v roce 1978 Louise Brown z Velké Británie. Na první úspěšné oplodnění in vitro, tedy mimo tělo, navázali brněnští lékaři už čtyři roky poté. V roce 1982 se na Moravě narodilo první dítě ze zkumavky, což je primát nejen v rámci bývalého Československa, ale napříč celým tehdejším sovětským blokem. Dnes je asistovaná reprodukce běžnou metodou, která řeší neplodnost, a reprodukční kliniky najdete po celé České republice.

Vývoj IVF v České republice

Za kolébku asistované reprodukce je považováno Brno a Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, kde od 80. let probíhal intenzivní výzkum.

Ten se postupně rozšířil i na další univerzitní a lékařská pracoviště po celé republice. Dnes už špičkový výzkum probíhá nejen ve státních institucích, ale také na soukromých klinikách.

V osmdesátých letech byla úspěšnost umělého oplodnění zhruba 15 %. Dnes se pohybuje průměrně kolem 50 %, i když velmi záleží na věku ženy i počtu podstoupených cyklů. V té době ještě nefungovala možnost darování vajíček a také nebyla asistovaná reprodukce hrazená zdravotní pojišťovnou.

V průběhu 90. let se tato situace začala měnit, i když situace stále nebyla zoptimalizovaná. Existoval pouze jeden druh IVF a pravidla úhrady léčby zdravotní pojišťovnou se teprve ustalovala.

Po roce 2000 dochází na poli asistované reprodukce k boomu a objevují se inovativní postupy. Začíná se používat metoda ICSI, asistovaný hatching, kultivace embryí a darování vajíček.

V současnosti jsou metody IVF natolik rozvinuté, že lze v mnoha případech dosáhnout až 75% úspěšnosti jednoho cyklu. V České republice je několik desítek klinik asistované reprodukce.

Zajímají vás možnosti umělého oplodnění? Navštivte pražskou kliniku Gynem, kde vám nabídnou možná řešení.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
30. dubna 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.