Historie umělého oplodnění v ČR

článek je inzerce, nejde o historický text
Historicky první člověkem, který se narodil díky metodě asistované reprodukce, se stala v roce 1978 Louise Brown z Velké Británie. Na první úspěšné oplodnění in vitro, tedy mimo tělo, navázali brněnští lékaři už čtyři roky poté. V roce 1982 se na Moravě narodilo první dítě ze zkumavky, což je primát nejen v rámci bývalého Československa, ale napříč celým tehdejším sovětským blokem. Dnes je asistovaná reprodukce běžnou metodou, která řeší neplodnost, a reprodukční kliniky najdete po celé České republice.


Vývoj IVF v České republice

Za kolébku asistované reprodukce je považováno Brno a Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, kde od 80. let probíhal intenzivní výzkum.

Ten se postupně rozšířil i na další univerzitní a lékařská pracoviště po celé republice. Dnes už špičkový výzkum probíhá nejen ve státních institucích, ale také na soukromých klinikách.

V osmdesátých letech byla úspěšnost umělého oplodnění zhruba 15 %. Dnes se pohybuje průměrně kolem 50 %, i když velmi záleží na věku ženy i počtu podstoupených cyklů. V té době ještě nefungovala možnost darování vajíček a také nebyla asistovaná reprodukce hrazená zdravotní pojišťovnou.

V průběhu 90. let se tato situace začala měnit, i když situace stále nebyla zoptimalizovaná. Existoval pouze jeden druh IVF a pravidla úhrady léčby zdravotní pojišťovnou se teprve ustalovala.

Po roce 2000 dochází na poli asistované reprodukce k boomu a objevují se inovativní postupy. Začíná se používat metoda ICSI, asistovaný hatching, kultivace embryí a darování vajíček.

V současnosti jsou metody IVF natolik rozvinuté, že lze v mnoha případech dosáhnout až 75% úspěšnosti jednoho cyklu. V České republice je několik desítek klinik asistované reprodukce.

Zajímají vás možnosti umělého oplodnění? Navštivte pražskou kliniku Gynem, kde vám nabídnou možná řešení.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
30. dubna 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.