Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Fred H. Albee: legendární chirurg, který doslova čaroval s kostmi

původně vyšlo: Lidové noviny - 1927, autor Dr. Jaroslav Hůlka.
Americký chirurg Frederick Houdlette Albee způsobil svými pokrokovými metodami v lékařství doslova revoluci. Jak se to dr. Albeemu podařilo a co všechno bylo díky němu najednou možné léčit, to vám prozradí článek z roku 1927.


Lékařské zázraky.

Americký chirurgický čaroděj dr. Fred H. Albee, letošní president American Orthopedic Society, byl oficiálně pozván na řadu přednášek do Rumunska. Na cestě zastavil se v Praze, kde přednášel a demonstroval své filmy na klinice profesora Jiráska.

Albee je odborníkem v chirurgii kostí a jeho originalitu založilo použití mechanických nástrojů v kostní chirurgii. Místo dláta a kladívka nastupuje drobná cirkulační pilka o 7000 otáčkách za minulu, která řeže kost přesně, hladce a rychle jako vosk. Jiné jeho »obráběcí« nástroje jsou soustruh na vyrobení kulatého čepu, řezač závitnic, elektrický nebozez a pod. Vše je sestrojeno tak, že přístroje mohou býti sterilisovány.

Na filmech, které demonstroval našim chirurgům, bylo viděli celou operaci:

Dívka, jíž zakrněla dolení čelist, bez brady, nešťastná. Čelistní kloub nepohyblivý. Potravu může přijímat jen tekutou, rourkou mezi zuby. Dr. Albee udělá jí umělé čelistní klouby a z její holenní kosti vyjme svoji cirkulační pilkou dva řízky. Z jednoho udělá jí bradu, z druhého šroub, kterým jí bradu připevní k její zakrnělé čelisti. V několika týdnech dívka může jíst a má lidský vzhled.

Hrb na zádech, který vznikl zborcením tuberkulosního obratle, spraví dr. Albee čepem, vyrobeným přesně a rychle z holenní kosti pacientovy, a zasazeným do páteře.

Hochovi rozdrcena ramenní kost při železničním neštěstí, a jako zázrakem měkké části zůstaly zachovány. Albee spojí oba zachovalé konce kosti 10cm dlouhým nástavkem, vyňatým z holenní kosti a hoch má zachráněnu celou ruku.

Kostní plastiky nejsou nic nového. Dělali je již Inkové a Egypťané. Také mechanické nástroje nejsou ničím nebývalým. Elektrický vrták, mechanickou vývrtku nebo cirkulační pilku najdete v každé truhlářské dílně. Že se rány lépe hojí, jsou-li plochy, které mají srůsti, hladké a bezvadně přiléhající, je též stará chirurgická zásada.

Ale teprve kombinací a užitím těchto trojích zkušeností bylo dosaženo spolehlivých kostních plastik.

Před Albeem zdar kostní plastiky byla věc náhody. Albee našel, co určuje tuto náhodu, a podrobil ji zákonu.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1927, autor Dr. Jaroslav Hůlka.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. srpna 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.