Drzý trik zkušeného podvodníka aneb ztracená puška

původně vyšlo: Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
Někteří lidé si nikdy nedají pokoj a stále hledají způsoby, jak bez práce snadno přijít k majetku nebo penězům. Jednoho takového vyhlášeného podvodníka vám přiblíží historický článek z roku 1922.


Zajímavá historie s flintou.

Žertovný člověk je gruntař Jan Poláček z Horního Smržova.

Noviny o něm stále píší a kdekdo o něm mluví. Poláček je obrovský boháč. Ale učinil asi někdy přísahu nějakému bohu, že každý den něco ukradne. Úřady si mnohdy nevědí rady, co už s ním.

Poláček zakroutil onehdy v Boskovicích v Trundově hostinci kvočnu a byl Trundou tak zmlácen, že dal chvíli pokoj a byl podruhé zavřen až týden po této události.

Nyní má zase jinou věc. Na hejtmanství v Boskovicích odevzdal kdysi flintu, starou věrnou bouchačku. Ale ted přišel podzim, to se střílí, Poláčka všecko svrbělo a den co den utíkal na hejtmanství, aby mu tu flintu vrátili. Marně.

Jednou žádal, aby mu ji aspoň ukázali. Tajemník zavedl Poláčka do koutu v podatelně, kde stálo několik pušek a řekl mu, aby si tu svoji prohlédl. Poláček si ji prohlédl a žadonil, aby mu ji dali, chodil od jednoho ke druhému, ale nepochodil.

Počkal tedy nedaleko hejtmanství, až úředníci půjdou na oběd. Tajemník nechal klíč ve dveřích a odešel, a to Poláček pořád brousil u hejtmanství.

Nazítří ráno přišel, aby mu dali flintu. Ale, u všech čertů, flinta byla pryč. Nějaký lump vloupal se asi v poledne do kanceláře a Poláčkovu flintu odnesl.

Poláček ztropil povyk, jel do Brna na místodržitelství a u všech možných instancí vypráví svůj případ a žádá za flintu 2500 Kč náhrady. Prý to požene až do Prahy.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. září 2020


Diskuze k článku „Drzý trik zkušeného podvodníka aneb ztracená puška“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.