Drzý trik zkušeného podvodníka aneb ztracená puška

původně vyšlo: Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
Někteří lidé si nikdy nedají pokoj a stále hledají způsoby, jak bez práce snadno přijít k majetku nebo penězům. Jednoho takového vyhlášeného podvodníka vám přiblíží historický článek z roku 1922.


Zajímavá historie s flintou.

Žertovný člověk je gruntař Jan Poláček z Horního Smržova.

Noviny o něm stále píší a kdekdo o něm mluví. Poláček je obrovský boháč. Ale učinil asi někdy přísahu nějakému bohu, že každý den něco ukradne. Úřady si mnohdy nevědí rady, co už s ním.

Poláček zakroutil onehdy v Boskovicích v Trundově hostinci kvočnu a byl Trundou tak zmlácen, že dal chvíli pokoj a byl podruhé zavřen až týden po této události.

Nyní má zase jinou věc. Na hejtmanství v Boskovicích odevzdal kdysi flintu, starou věrnou bouchačku. Ale ted přišel podzim, to se střílí, Poláčka všecko svrbělo a den co den utíkal na hejtmanství, aby mu tu flintu vrátili. Marně.

Jednou žádal, aby mu ji aspoň ukázali. Tajemník zavedl Poláčka do koutu v podatelně, kde stálo několik pušek a řekl mu, aby si tu svoji prohlédl. Poláček si ji prohlédl a žadonil, aby mu ji dali, chodil od jednoho ke druhému, ale nepochodil.

Počkal tedy nedaleko hejtmanství, až úředníci půjdou na oběd. Tajemník nechal klíč ve dveřích a odešel, a to Poláček pořád brousil u hejtmanství.

Nazítří ráno přišel, aby mu dali flintu. Ale, u všech čertů, flinta byla pryč. Nějaký lump vloupal se asi v poledne do kanceláře a Poláčkovu flintu odnesl.

Poláček ztropil povyk, jel do Brna na místodržitelství a u všech možných instancí vypráví svůj případ a žádá za flintu 2500 Kč náhrady. Prý to požene až do Prahy.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. září 2020


Diskuze k článku „Drzý trik zkušeného podvodníka aneb ztracená puška“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.