Děsivé životní podmínky chlapců, kteří kdysi vyráželi do světa do učení

původně vyšlo: Národní listy - 1894, autor neuveden.
Traduje se, jak naši předci jako učni vyjížděli do Vídně a dalších zahraničních měst na zkušenou, aby se tam naučili novým věcem a domů se vraceli jako mimořádně zruční řemeslníci. Jejich život v zahraničním učení měl ale k jakékoliv romantice daleko. Více v článku z roku 1894.


Osud českých učňů.

Jen zřídka kdy podaří se nahlédnouti pod roušku, kteráž zahaluje život a utrpení oněch neblahých českých hochů, jež poměry záhy vypuzeni jsou z lůna rodiny, aby hledali si obživu a zaměstnání mimo domov, v nehostinné, nevlídné cizině, kteréž věru draze musí odplatiti za suchou kůrku, poskytnutou jako by z milosti.

Jaký život vede ku př. chudý český hoch, jenž dán jest na učení do Vídně, kde učí se u mistra rok za rok, a kde síly jeho využitkují se do krajnosti. Ten, kdož všechny tyto svízele přestojí a domůže se konečně po letech trpké práce v sídelním městě postavení jako samostatný živnostník, může věru mnoho vyprávěti o zkušenostech nabytých.

Že ne každý útrapy ty přestojí, o tom svědčí následující hrozný případ, jenž zasluhuje, aby uveden byl ve známost nejširší. Těchto dnů dopraven byl do všeobecné nemocnice vídenské 15letý učeň František Babák.

Nalezal se v hrozném stavu; tělo jeho bylo kost a kůže, a byl více mrtev než živ. Zjistilo se, že nalezal se v učení u klempířského mistra a installatéra vodovodů a plynovodů, jehož jméno listy vídenské zatajují, uvádějíce pouze, že nazývá se Edvard B. a bydlí v 8. okresu.

Nemocný hoch, když poskytnuta mu byla prvá pomoc, udal, že onemocněl asi před osmi dny, a že ode dne své neschopnosti k práci nedostával žádné potravy více. Osm dní žil vůbec bez pokrmu.

Následky dostavily se záhy — nebožák zemřel po krátkém pobytu v nemocnici, jejíž správa, vzhledem k udání Babákovu a lékařskému nálezu uznala za nutné, oznámiti případ příslušnému policejnímu komisařství a mrtvolu dodati na patřičné místo za účelem soudní pytvy.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1894, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. září 2020


Diskuze k článku „Děsivé životní podmínky chlapců, kteří kdysi vyráželi do světa do učení“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.