Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Co je lepší volba: svatba, nebo vězení?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1905, autor neuveden.
Měli byste v případě takové volby jasno, zda si zvolit svatbu či pobyt ve vězení? Článek z roku 1905 vám popíše případ, kdy si tím nastávající ženich vůbec nebyl jistý.


Buď se oženit nebo za mříže!

Včera přinesli jsme zprávu, že jistý rolnický synek z Přerova svedl svou děvu a že jí slíbil sňatek: žalovala jej a on odsouzen na dva měsíce do žaláře. Podobný as případ přihodil se v okolí brněnském.

Představte si: on je také synem rolníka, měl však maturu a musil nastoupiti službu jednoročního dobrovolníka; namluvil si při nějaké příležitosti někde dceru hostinského, která ho po celý rok jeho vojákování častuje nejenom jídlem, nýbrž dává mu i peníze.

Milý jednoročák samo sebou se rozumí slíbí za to slečince sňatek; má místo úřednické a jakmile přijde z vojny, hned prý se ožení. Tento chlapík si skutečně před 2 měsíci své jednoročnictví odbyl a hned namluvil si někde za Brnem dívčinu jinou, která vládne větším věnem, než ona dcera hostinského, která mu pomáhala na vojně sloužit.

A má býti už i co nejdříve svatba s novou nevěstou... Samo sebou se rozumí, že dcerka hostinského nedá se jen tak ledabyle odbýti; v nejbližší době odehrá se celá tato jednoročnická svatební aféra před brněnským soudem.

Podotknouti musíme, že tento bývalý jednoročák je synem jistého klerikálního kohouta v známé obci u Brna. Výsledek aféry doneseme.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1905, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. září 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.