Aprílový žert, který se proměnil v legendární londýnskou „bitvu bláznů“

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Lidové noviny - 1937, autor pí.
Apríl je čas nejrůznějších vtípků a snahy někoho napálit. Historický článek z roku 1937 vás seznámí s jedním „aprílovým vtípkem“, který se natolik vymkl kontrole, že si později vysloužil pojmenování „bitva bláznů“. Chcete se o této divoké aprílové události, která se kdysi odehrála v Londýně, dozvědět víc?
Následující text pochází z roku 1937

Aprilový žert, který se skončil „bitvou bláznů“

Zvyk vyvádět aprílem stále ještě nepominul. Rok co rok je mnoho obětí těchto většinou nevinných žertíků. Hůř na tom byla mrs. Tottenhamová, kterou vyvedl londýnský žurnalista Theodor Hooke.

Bydlil u paní Tottenhamové v podnájmu a nesmírně trpěl jejím pedantstvím a hašteřivostí. Rozhodl se, že se jí pomstí a zvolil si k tomu 1. duben 1809.

Snad sám netušil, že jeho april vzbudí veliký rozruch v době, kdy veřejnost byla pořád udržována v napětí zprávami o velkých událostech v Evropě, o Napoleonovi, o ostrém sporu Anglie s Francií a podobně.

Svou aprílovou pomstu připravoval Hooke několik týdnů. Napsal pozvání a dopisy na několik set adres. Nezklamal se. K polednímu 1. dubna valila se k domu, kde bydlila paní Tottenhamová, celá lavina lidí a povozů.

Přijížděly valníky vrchovatě naložené potravinami, nábytkem, knihami a podobně. A všichni se ptali po paní Tottenhamové. Ubohá žena si rvala v zoufalství vlasy. Zavřela se a na ulici se zatím poprali všichni ti různi dodavatelé, dobývající se do jejího domu.

Zanedlouho zastavily před domem nádherné kočáry. To přijeli londýnský starosta, arcibiskup Canterburský, ředitel Anglické banky a jiné úřední osoby. Kancléř pokladu se domáhal první přístupu do domu.

Oháněl se při tom dopisem, v němž oznamovala umírající paní Totteuhamová na smrtelném loži, že všecko svoje jmění, mnoho milionů liber šterlinku odkazuje státní pokladně. Lordmayor a arcibiskup Canterburský s podivem kroutili hlavami a ukazovali kancléři dopisy, v nichž jim paní Tottenhamová psala, že všecko své jmění odkazuje jejich dobročinným ústavům.

Do jedné hodiny po poledni se proměnila tato londýnská čtvrt v učiněný blázinec. Tisíce zvědavců, které přivábila podívaná na dav dobývající se do domu paní Tottenhamové, zatarasily přilehlé ulice. To už v celém obydlí ubohé paní Tottenhamové nezůstali jediná věc uchována.

Lidé, vyvedeni takovýmto aprílem, v zuřivosti rozbili všechen nábytek a rozmlátili všecko kolem sebe. Policie marně odháněla dav od domu. Tento den se zapsal do historie jako den »bitvy bláznů« v Londýně.

Teprve po několika letech se přiznal Theodor Hooke, že to byl on, který si vymyslil takovýto aprílový žert.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1937, autor pí.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. dubna 2023


Diskuze k článku „Aprílový žert, který se proměnil v legendární londýnskou „bitvu bláznů““ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.