Akcie - jejich typy a základní strategie

článek je inzerce, nejde o historický text
Akcie, jakožto tradiční investiční nástroj, tu s námi již nějaký ten pátek existují. A není to zrovna krátká doba, protože již ve středověku určité akcie, spíše tedy jakési podíly na vlastnictví společností existovaly. Na rozdíl ale od minulých období, dnes se již nepotřebujeme s někým dohadovat o procentech nebo chodit do bank vyplňovat složité písemnosti. Stačí nám k tomu 1 aplikace v mobilu, pár kliknutí a akcie máme napsané na své jméno. 

Pokud tedy chceme do akcií investovat a přitom si vskutku odnést nějaké pěkné zhodnocení, měli bychom zcela jistě vědět, jaké jsou některé ze základních parametrů a strategií, které můžeme pro nákup akcií použít.

Typy akcií a jejich vlastnosti

Akcie, podobně jako téměř vše na tomto světě, se dělí do určitých typů a tzv. sektorů, které nám sdělují, v jaké oblasti společnost funguje. Sektory mají jasně dané rozdělení, mohou to být tedy například telekomunikace, technologie, energetika, zdravotnictví nebo třeba finančnictví.

  Typy akcií jsou pak spíše rozdělením investorů, kteří si je dle jejich vlastností a výsledků takto zařazují. Mezi typy akcií řadíme dividendové akcie, růstové akcie nebo dle velikosti společnosti. Tyto rozdělení jsou základními kategoriemi akcií, jelikož kdo chce například velmi bezpečné portfolio, nebude příliš investovat do růstových akciích, protože ty většinou nesou i vyšší riziko.

Dlouhodobé vs krátkodobé investování

Dlouhodobé investování znamená, že své investice plánujete na horizont několika až desítek let. Zde nám při bezpečném výběru velmi pomáhají akciové indexy online, jelikož fondy, které je kopírují, jsou dle nich diverzifikované a tím pádem relativně bezpečné. 

Pokud chceme investovat krátkodobě, vyhledáváme vyšší rizika a akcie pohyblivější (volatilnější) než ty, které velké pohyby nenabízí. Krátkodobé strategie se zaměřují na rychlý nákup akcií a jejich následný prodej se ziskem, jakmile jejich cena vzroste - může být na denní, ale i týdenní bázi. Riziko je pak vyšší než u dlouhodobého investování.  Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
9. listopadu 2022


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.