Rubrika: ZLOČIN A TREST, NEHODY

Rok 1922: Proč matka ukradla své vlastní dítě z péče opatrovníků? Z lásky to nebylo!: Odebrání dítěte rodičům a svěření ho do...

Rok 1922: Proč matka ukradla své vlastní dítě z péče opatrovníků? Z lásky to nebylo!

Odebrání dítěte rodičům a svěření ho do péče náhradní rodině je krajní způsob, jak se stát snaží pomoci ohroženým dětem. Článek z roku 1922 vás seznámí s příběhem jedné matky, které o právo vychovávat dítě přišla. A jak vám následující text jasně ukáže, tak šlo rozhodně o správné rozhodnutí.
Lidové noviny - 1922, autor - la.
Rok 1928: Katastrofální požár v Lošticích, u kterého museli zasahovat hasiči z celého kraje: Město Loštice je známé díky svým jedinečným...

Rok 1928: Katastrofální požár v Lošticích, u kterého museli zasahovat hasiči z celého kraje

Město Loštice je známé díky svým jedinečným olomouckým tvarůžkům. V roce 1928 Loštice ale smutně proslavilo i něco zcela jiného než syrečky. Toho roku tam 9. srpna vznikl požár, který hrozil zničit desítky domů. Dobový článek vám celé neštěstí i statečnou práci hasičů podrobně popíše.
Pozor - 1928, autor b.
Odměna za stavění máje jako důkazu pravé lásky? 25 ran lískovkou a vězení: Stavění máje je tradiční zvyk, který se u nás...

Odměna za stavění máje jako důkazu pravé lásky? 25 ran lískovkou a vězení

Stavění máje je tradiční zvyk, který se u nás dodnes na mnohých vesnicích dodržuje. Kdysi se ale nestavěla májka jen jako součást hromadné oslavy příchodu jara, ale také jako soukromý symbol pravé lásky. Článek z roku 1935 vás seznámí s dávným příběhem ze 17. století, kdy postavení májky před domem své nastávající manželky přišlo zamilovaného mladíka dost draho.
Lidové noviny - 1935, autor mi.
Rok 1897: Nebezpečný vězeň na útěku! Zasáhnout museli hasiči a odvážný zedník: Práce hasičů není jen hasit požáry a pomáhat...

Rok 1897: Nebezpečný vězeň na útěku! Zasáhnout museli hasiči a odvážný zedník

Práce hasičů není jen hasit požáry a pomáhat lidem v ohrožení života. Historický článek z roku 1897 vás seznámí s tím, jak tehdy v Německu pomáhali dopadnou odsouzeného vraha na útěku z vězení.
Národní listy - 1897, autor neuveden.
Rok 1910: Zoufalý čin zamilované dívky a následná šokující reakce faráře: Strach z ostudy někdy vede lidi k zoufalým činům...

Rok 1910: Zoufalý čin zamilované dívky a následná šokující reakce faráře

Strach z ostudy někdy vede lidi k zoufalým činům. Článek z roku 1910 vás seznámí s velmi smutným příběhem, kdy tragická sebevražda mladé dívky navíc odhalila šokující povahu místního faráře, pro kterého byl pojem křesťanská láska k bližnímu jen prázdným slovem.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Rok 1935: Děsivě podrobný popis popravy na elektrickém křesle: Trest smrti v našich zákonech již není, přesto...

Rok 1935: Děsivě podrobný popis popravy na elektrickém křesle

Trest smrti v našich zákonech již není, přesto by ho ale dodnes někteří lidé mimořádně brutálním zločincům přáli. Jak ale samotné vykonání trestu smrti vypadá? Článek z roku 1935 vám s děsivými detaily průběh jedné americké popravy na elektrickém křesle popíše.
Národní listy - 1935, autor neuveden.
Rok 1897: Statečná dívka, která odvážně pomohla policii při dopadení nebezpečného zločince: Myslíte si, že ženy před sto lety byly jen...

Rok 1897: Statečná dívka, která odvážně pomohla policii při dopadení nebezpečného zločince

Myslíte si, že ženy před sto lety byly jen »jemné dámy«, které už při náznaku nebezpečí omdlévaly do náruče statečných mužů? Článek z roku 1897 vám popíše dívku, pro kterou to rozhodně neplatilo! Její mimořádnou odvahu v boji proti neblaze proslulému zločinci tehdy ocenila celá policejní stanice.
Národní listy - 1897, autor neuveden.
Rok 1907: Pětiletou dceru týrala vlastní matka, zachránili ji až sousedé a policie: Život nemanželských dětí měl v minulosti...

Rok 1907: Pětiletou dceru týrala vlastní matka, zachránili ji až sousedé a policie

Život nemanželských dětí měl v minulosti často k ideálu daleko. Historický článek z roku 1907 vás seznámí se smutným příběhem malé Františky, kterou tehdy na Žižkově surově týrala vlastní matka spolu s nevlastním otcem.
Národní listy - 1907, autor neuveden.
Rok 1910: Otec zabil své tři děti a potom se oběsil: V roce 1910 byla veřejnost šokována rodinnou...

Rok 1910: Otec zabil své tři děti a potom se oběsil

V roce 1910 byla veřejnost šokována rodinnou tragédií, při které otec vlastní rukou připravil o život své tři děti a následně i sám sebe. Dobový článek vás s příčinami i samotným průběhem tohoto neštěstí seznámí.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Rok 1917: Úplatný svědek, svědčící u soudu o ukradeného psa: Ukradli vám někdy psa? Článek z roku 1917 vás...

Rok 1917: Úplatný svědek, svědčící u soudu o ukradeného psa

Ukradli vám někdy psa? Článek z roku 1917 vás seznámí se zapeklitým případem ukradeného psa, který kdysi patřil jistému policejními inspektorovi z Břevnova. Celou věc musel řešil až soud, nicméně čtyřnohý korunní svědek se při něm ukázal jako poněkud nedůvěryhodný.
Národní listy - 1917, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 2 | 3 [ 4 ]  5 | 6 další
Celkem 17 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.