Nejnovější podzimní móda z Paříže

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.
Paříž určovala módní trendy od nepaměti. Zajímá vás, jaké byly nejžhavější módní trendy podzimu roku 1901?
Následující text pochází z roku 1901

Podzim v damské modě pařížské.

»Jak jde kroj, tak se stroj!« zní staré, osvědčené pořekadlo naše, které však moderně rozmnožiti se musí o dvě slohy: pro dámy: »eleganci s krásou spoj«, a pro nás ubohé muže: »žínce její příjmy zdvoj!..« Náboženství »mody« má na tom božím světě tolik vyznavačů, kolik je na něm žen, ba snad by se napočítalo ještě více.

Ale není také vrtošivější a nestálejší bohyně nad bohyni mody! Co včera bylo modním, dnes už jest zastaralé, a nežli se ze středu mody, jímž stále jen ta Paříž zůstává, přenese vlna její do nejzazších končin světa, mají v Paříži už novou saisonu. Každé počasí roční hlásí se zde ku svému právu, ale za to zase poskytuje mnoho příležitosti k rozvinutí všemožných půvabů a raffinerií.

A — světe žasni: právě letošní damská podzimní moda pařížská vyznamenává se zvláštní jednoduchostí a prostotou střihu i barev. Co do slohu — neboť i mody damské mají svůj sloh jako paláce a kathedrály — časový jest nyní přechod z rokoka do empíru.

Co do barev modní jsou pouze šedá, červená, hnědá a modrá, ale tu jenom světlá, také šedá může přecházeti až k stříbrnému tónu. Modními jsou z látek pouze foulardy a sukna, lehčí i těžší.

A která »národnost« dominuje v modě? Anglická, jevící se irskými frýzy, jakož vůbec látky s vlasovým vlnitým povrchem, »zibelín« zvané, stále více a více do mody přicházejí, a to stejnobarvé i různobarvé, z nichž nejoblíbenější jsou jemné složeniny — bílé vločky na černé půdě, jakž viděti na roztomilém našem prvním obrázku.

Milou předzvěstí zimy jest kožešina, nikoli však hrubú a těžká, ale co možná něžná a lehká, jakoby jen přes tělo nahozená; nepřikrývá damské tvary, nýbrž je odhaluje, to jest na ně upozorňuje ... Největší oblibě zde se zase těší astrachan a persian, sobol, bobr a vydra, ale i téměř již zapomenutý »královský« hermelín, opravdový i uměle vyrobený, zvláště jako okrasa a ovruba límce.

Bolero a redingote takto upraveny uhájily vítězně svou vládu; kabátec těsně k bokům přiléhající a úzké rukávce, stále jemnou ručku obepínající, jsou příčinou otázky — kapesní, netoliko především ovšem mužů, ale opravdových kapes u dam : pro kapsy na ženských šatech místa není, a dáma vypomáhá si zvláštní taštičkou, na pasu zavěšenou; a takováto taštička jest ovšem také částí mody a to hodně důležitou a — drahou, zvláště když je vyrobena ze zlatého neb stříbrného pletiva.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. listopadu 2017


Diskuze k článku „Nejnovější podzimní móda z Paříže“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.