Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Nejnovější podzimní móda z Paříže

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.
Paříž určovala módní trendy od nepaměti. Zajímá vás, jaké byly nejžhavější módní trendy podzimu roku 1901?


Podzim v damské modě pařížské.

»Jak jde kroj, tak se stroj!« zní staré, osvědčené pořekadlo naše, které však moderně rozmnožiti se musí o dvě slohy: pro dámy: »eleganci s krásou spoj«, a pro nás ubohé muže: »žínce její příjmy zdvoj!..« Náboženství »mody« má na tom božím světě tolik vyznavačů, kolik je na něm žen, ba snad by se napočítalo ještě více.

Ale není také vrtošivější a nestálejší bohyně nad bohyni mody! Co včera bylo modním, dnes už jest zastaralé, a nežli se ze středu mody, jímž stále jen ta Paříž zůstává, přenese vlna její do nejzazších končin světa, mají v Paříži už novou saisonu. Každé počasí roční hlásí se zde ku svému právu, ale za to zase poskytuje mnoho příležitosti k rozvinutí všemožných půvabů a raffinerií.

A — světe žasni: právě letošní damská podzimní moda pařížská vyznamenává se zvláštní jednoduchostí a prostotou střihu i barev. Co do slohu — neboť i mody damské mají svůj sloh jako paláce a kathedrály — časový jest nyní přechod z rokoka do empíru.

Co do barev modní jsou pouze šedá, červená, hnědá a modrá, ale tu jenom světlá, také šedá může přecházeti až k stříbrnému tónu. Modními jsou z látek pouze foulardy a sukna, lehčí i těžší.

A která »národnost« dominuje v modě? Anglická, jevící se irskými frýzy, jakož vůbec látky s vlasovým vlnitým povrchem, »zibelín« zvané, stále více a více do mody přicházejí, a to stejnobarvé i různobarvé, z nichž nejoblíbenější jsou jemné složeniny — bílé vločky na černé půdě, jakž viděti na roztomilém našem prvním obrázku.

Milou předzvěstí zimy jest kožešina, nikoli však hrubú a těžká, ale co možná něžná a lehká, jakoby jen přes tělo nahozená; nepřikrývá damské tvary, nýbrž je odhaluje, to jest na ně upozorňuje ... Největší oblibě zde se zase těší astrachan a persian, sobol, bobr a vydra, ale i téměř již zapomenutý »královský« hermelín, opravdový i uměle vyrobený, zvláště jako okrasa a ovruba límce.

Bolero a redingote takto upraveny uhájily vítězně svou vládu; kabátec těsně k bokům přiléhající a úzké rukávce, stále jemnou ručku obepínající, jsou příčinou otázky — kapesní, netoliko především ovšem mužů, ale opravdových kapes u dam : pro kapsy na ženských šatech místa není, a dáma vypomáhá si zvláštní taštičkou, na pasu zavěšenou; a takováto taštička jest ovšem také částí mody a to hodně důležitou a — drahou, zvláště když je vyrobena ze zlatého neb stříbrného pletiva.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. listopadu 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.