Nabitý denní program bohatých amerických dívek na přelomu minulého století

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Česká hospodyně 1913, autor neuveden.
Chtěli byste žít životem mladých bohatých Američanek, který si užívaly v době před více než sto lety? To vám velmi podrobně prozradí popíše článek z roku 1913. Posuďte sami, zda by vás takový život bavil nebo ne.
Následující text pochází z roku 1913

Ze života bohaté dívky washingtonské.

Ve Washingtone, bílém městě amerického presidenta, se dlouho nespí.

Zatím co matinka odchází do kostela na ranní bohoslužby, vklouzne její dceruška do činčilových trepek (činčila — peruvský králík), přehodí si japonské kimono přes noční košilku a spěchá k telefonu, aby se poradila se svými přítelkyněmi. jak by strávily nejveseleji celý den.

Potom si usedne na chvilku k pianu a přehrává modní tance jako turkeytrot i tworstep, nebo směs z Tristana a Isoldy. Poněvadž do lunče v Chevy-chase-clubu je dosti času, přemýšlí při tom, jak strávit zbývající čas, zda malbou či jízdou na bruslích či snad veršováním sonetu na paní Pankhurstovou, nešťastnou vůdkyni anglických sufražetek.

Potom teprve posnídá a rychle se obleče. Americké dívky šatí se prostě a půvabně, neznají ani korsetu ani pudru a vlásenek — tyto toiletní prostředky přenechávají svým matinkám. V clubu. kam se dámy dostavují v nejrůznějších toiletách — dopolední, společenské, v jezdeckém kostýmu atd. — hovoří se družně při šálku čaje nebo kávy a umluví se projížďka s kamarádkou nebo také — s kamarádem.

Mezi třetí až sedmou hodinou odpolední přijímají se hosté; hostitelka sedí v elegantním teagowu (»čajový oblek«) za stolkerh se stříbrným náčiním, kde se nalévá čaj. Přikusují se koláče a sandwiche. Hosté poslouží si sami, mohou se však bez závady vzdálit po čtyřech minutách.

Dceruška s matinkou shledají se teprve po páté hodině, kdy se počíná thé dansant. Tento zvyk tančiti ve dne dostal se do Washingtonu z jižní Ameriky a je tu nesmírně oblíben. Dámy tančí zase v nejrůznějších toiletách: v promenádní s boa kolem šíje, nebo ve večerní se zlatými střevíčky a s aigrettou ve vlasech. Překrásné paní, choti jihoamerických vyslanců, v španělských krojích chopí se kastanětů a zatanči divoký národní tanec, který ostatní hosté s nadšením sledují, a za chvíli hopkuje celá společnost sálem, provádějíc modní turkeytrot. Valčík a polka se tu vůbec netančí. Hudba je rázná a ostrá jako našich vojenských kapel.

Do večerní společnosti obleče si dceruška hladký světlý hedvábný oblek bez ozdob i bez květin. Cílem jejím je diner (oběd) doma nebo v přátelské rodině, potom divadlo, ples nebo schůzka ve čtenářském klubu, kde. zatím co rodiče po partii bridge nebo po nějakém dobročinném koncertě už spí. se mládež baví předčítáním veselé nějaké komedie.

Den končí se prohlídkou pošty, pozvánek, visitek, potom vtiskne se dřímající polibek a hajdy do postele! Ráno prolistují se nejprve ranní noviny — ochotný redaktor znělku na paní Pankhurstovou otiskl arci bez honoráře (ľart pour ľart!), ale již zvoní telefon, den se počíná.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1913, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. října 2019


Diskuze k článku „Nabitý denní program bohatých amerických dívek na přelomu minulého století“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.