Zapomenuté recepty na české vánočky a návod na pletení vánoček

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: M. D. Rettigové velká kuchařka 1912, autorka Ida Caligaris a Eliška Neubauerová.
Vánočky už po staletí neodmyslitelně patří k českým Vánocům. Pokud se doma nechcete spokojit s průmyslovou vánočkou z obchodu, tak pro vás máme hned tři recepty na dokonalou českou vánočku podle Magdaleny Dobromily Rettigové. Článek obsahuje i návod jak se vánočka plete.
Následující text pochází z roku 1912

Vánočka 1.

Do 85 dkg pěkné mouky rozdrobíme 14 dkg másla, uděláme důlek, vrazíme do něho tři vejce, přidáme 7 dkg v mléce rozpuštěného cukru, drobnou citronovou kůru, trochu soli, trochu roztlučeného prosátého anýzu, čtyři lžíce kvasnic a zaděláme smetanou husté těsto.

Pak je vyndáme na vál pomoučený a prohněteme těsto náležitě rukama. Po té přidáme k němu 28 dkg přebraných umytých velkých hrozinek a 14 dkg sladkých, oloupaných a rozsekaných mandlí.

Prohněteme těsto ještě a rozdělíme je na devět kousků: ze čtyř velkých uděláme pletenku nepříliš dlouhou, položíme ji na plech máslem pomazaný; pak uděláme pletenku ze tří menších kousků (menší než prvou) a položíme ji rovně na předešlou; posléze dva nejmenší kousky otočíme a dáme navrch pletenky.

Přimáčkneme konce, pomažeme vánočku rozklepaným vejcem a dáme ji na teplé místo dvě hodiny kynouti, načež ji pěkně upečeme při mírném ohni, upečenou sejmeme pozorně na prkénko a posypeme ji cukrem.

Abychom se přesvědčili, je-li pletenka upečena, propíchneme ji uprostřed tenkým špejlem: je-li zcela suchý, je vánočka upečena. (Pečeme ji hodinu i déle.)


Vánočka 2.

Uděláme těsto jako předešle, místo anýzu však dáme libovolně mnoho citronátu tence nakrájeného; potom přimícháme cibéby nebo sultanky a oloupané i rozstrouhané sladké mandle. Vypracované těsto dáme na pomoučený vál, prohněteme je náležitě rukama a dáme zpět do mísy zkynouti.

Potom těsto znova vypracujeme na vále a rozdělíme je na dva stejné díly: z prvého uděláme pět stejných kousků, z nichž prohněteme a vyválíme po prameni; všech pět pramenů pak upleteme, jako bychom pletli třemi (pramen, jímž pleteme, klademe vždy přes dva). Hotovou pletenku dáme na vymaštěný plech.

Z druhého dílu těsta nakrájíme sedm kousků: pět jich spleteme jako prve a položíme novou pletenku na předešlou; dva zbývající kousky stočíme okolo sebe a dáme je navrch vánočky, již pomažeme rozklepaným vejcem, dáme opět kynouti a potom ji upečeme jako předešlou.

— Nežli poslední pletení na vánočku položíme, můžeme ve vánočce udělati mírnou podélnou prohlubeň (silnici), do níž vložíme poslední pletenku, která pak dobře v rovině drží.

Chceme-li míti vánočku hodně temnou a lesklou, přisypeme do rozklektaného vejce na pomazání trochu tlučeného cukru. Upečenou vánočku necháváme trochu vyseděti v troubě, aby neklesla.


Vánočka 3.

Rozpustíme ve 14 dcl smetany 28 dkg přehřátého másla, rozmícháme v něm kvasnic asi 1½ dcl, tři vejce, tři žloutky, trochu soli a zaděláme jimi tolik mouky, kolik třeba na husté těsto; dobře je vypracujeme, přidáme do něho 28 dkg tlučeného cukru, 28 dkg cibéb a 14 dkg malých hrozinek, 7 dkg tence nakrájeného citronátu, 28 dkg oloupaných a hrubě nakrájených sladkých mandli a drobnou citronovou kůru. Ostatně si počínáme obvykle.


Původní zdroj historického článku:
M. D. Rettigové velká kuchařka 1912, autorka Ida Caligaris a Eliška Neubauerová.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. prosince 2020


Diskuze k článku „Zapomenuté recepty na české vánočky a návod na pletení vánoček“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.