Rok 1937: Pánové, zkuste v novém roce více dbát o svůj vzhled!

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Lidové noviny - 1937, autorka Míla.
Muži často radí ženám, jak se mají oblékat, ale sami svůj vzhled silně zanedbávají. Jak vám ukáže článek z roku 1937, tak stejné chování mužů rozčilovalo jejich ženy už před desítkami roků. Zajímá vás, v čem přesně se tehdy podle mínění žen měli muži zlepšit?
Následující text pochází z roku 1937

Končíme rok, muži

Našinec je na rozcestí. Vánoce jsou svátky klidu a laskavé pohody, to znamená, že má mít každý člověk ke svým bližním jen vztah míru nejmilovnější.

Udržet holubici míru, vznášet se nad rodinným krbem v klidném kolébání, může být někdy tuze těžká práce, vyžadující sebezapření, jen stisknout zuby a mlčet. To třeba když manžel, trpící žlučovými kaménky, si dopřává bez míry dobrot vánočního stolu, smaženým kaprem počínaje a koňakem konče, nebo když dětičky drahé se přejedly cukrovím z mís i ze stromečku.

Dávat teplé obklady na žlučník a léčit zkažené žaludky je práce více méně nepříjemná, ale na heslo »Jen s úsměvem« nesmí zapomenout žádná řádná matka a manželka.

Ale protože se blíží konec roku, musíme také doúčtovat a protože se sejdeme zas až na Nový rok, je třeba vyřídit si staré účty už dnes. Celý rok jsme tady ženám vykládali, jak mají byt módní, vkusné, čistotné a hezké nejen ve společnosti, ale i doma, což je pro blaho rodinné neméně důležité než paráda na venek.

Chudinky ženy by podle toho potřebovaly stálého mentorovaní, kdežto muži, ti jsou bezvadní, bezúhonní, bez chyby a poskvrny, takže jim nelze vytknout nic a nic.

Je to tak? Víte, nesmí být člověk právě na Boží hod tak upřímný, musí spolknout tiše taková slova jako je hrách a stěna, nebo rada a pomoc, a říci raději v dobrém: Manželé, otcové, synové a bratři, máte tak docela čisté svědomí, že jste vždycky vkusní, čistotní a — hezcí se nedá říci — jako vaše ženy, dcery, sestry a matky?

Devadesát procent z vás by asi upozornilo ženského člena rodiny, že má u stolu vlasy v nepořádku, nebo špinavý límeček nebo zástěru. Kolikrát jsem už slyšela takové jedovaté poznámky od otců a hlavně bratrů! Ale podívejte se také na sebe a uvědomte si to právě teď o svátcích, kdy jste většinou doma v rodinném kruhu a chcete si dopřát trochu pohodlí.

Muž právě tak jako žena může a má vypadat doma tak, aby se líbil nebo alespoň neurážel vkus svých nejbližších. Ženám zakazujeme nosit doma staré krajkové a hedvábné šaty, které už nesnesou zraku veřejnosti. A muži mohou nosit právě teď v zimě steré nemódní obnošené kabáty, šosáky nebo dokonce kajzrroky a hubertusy, kabáty špinavě, propocené, oblýskané, to je pro ně vhodný domácí oblek? Slitování, pánové, mějte se svými ženami a s jejich dobrým vkusem.

Kdyby žena chodila doma ve dne třeba v nočním pyjamu nebo dokonce zůstala jen v denním kombiné, to by byla žena nepořádná, neslušná, nevkusná. A manžel přijde domů, svlékne kabát, vestu a dává obdivovat své překrásné šle a zmačkanou košili bez límečku.

To se rozumí, nechceme, abyste nosili doma kabáty vlněného denního obleku. To by bylo nejen nepohodlné pro vás, ale i velmi nešetrné. Ten denní kabát, dobře vykartáčovaný, vyčištěný patří na ramínko, aby si odpočinul do příštího dne Také nechceme, abyste se doma oblékali jako filmové hvězdy mužského pohlaví do hedvábí a do satinu.

Vždyť vaše žena a dcery také nechodí doma v hedvábí Nečekáte-li nějaké ohlášené návštěvy, nepříliš intimní, kdy musíte zůstat v denním sakovém obleku, opatřte domácí kabát vlněný, třeba i s revery jiné barvy, máte-li rád veselejší tón. Ale ty barvy musí být, řekla bych, mužské kaštanová, beige, tmavomodrá nebo bordó. To také záleží na barvě oči, vlasů, pleti, zrovna tak jako u žen. A řeknu vám, že tmavomodrý je velmi elegantní a sluší každému muži.

S tím domácím kabátkem, do něhož se muž obléká, když se vrátí z kanceláře, se dá k obědu a k práci doma, jsme však zapomněli na začátek dne, jimž jsme měli začít. Lze doufat, že už není mužů, kteří by na lože nosili noční košile.

Muž v deshabilée nikdy nevypadá dobře, ale muž v noční košili — je hrůza hrůzoucí a jediné pyjama pomáhá odstranit tyto nedostatky mužského vzhledu. Ale i pyjama musí být mužských barev: ani růžové, ani do bleděmodra, ani svěže zeleňoučké. Buď je z těch pruhovaných pracích látek vždycky tmavší, nebo je jednobarevné, nanejvýš barevně olemované na reverech, na kapsách a na manžetách rukávů a nohavic.

Pruhy modrobílé, modro-beige, bordó a šedivé, hnědé a beige, pak jednobarevné tmavomodré s bílým lemem, tmavočervené s šedivým, tmavohnědé s beige. Přes pyjama se ráno obléká župan buď vlněný nebo z lehkého hedvábí, i pracího a umělého, to podle kapsy. Jsou-li pyjama pruhovaná, pak je vkusný župan jednobarevný a naopak. Spáváte-li na cestách v hotelu, pak je obojí oblek nezbytný pro dobu před spaním i ráno před oblékáním.

Muž, který miluje pohodlí a bývá mnoho hodin doma, má si opatřit domácí oblek, zase hnědý nebo tmavomodrý Je praktický, z lehčí vlněné látky, i z flanelu může být, který je bez podšívky a nemusí být z dílny drahého krejčího.

A protože holý mužský krk je hezký jen při sportu a protože límec s kravatou je vždycky určité nepohodli, hodí se do těchto domácích obleků lehký hedvábný šátek, který může být i trochu strakatý, ačkoliv jinak živé barvy doporučujeme jen ženám. Hezký turecky vzor lze nosit ke všem barvám šatů.

Ani domácí střevíce nemusí být škaredé. Nejstrašnější jsou pantofle kostkované, které jsou sice teplé, ale pán je přece mladík nebo alespoň muž v nejlepších letech a nebude nosit dědečkovské bačkory. Dobré kožené střevíce, hnědé, černé, tmavomodré vydrží několik let a neztratí tvaru tak jako střevíce látkové. A na cesty zase skládací střevíce z jemné kůže do kabelky stejné barvy.

A když ženy hubeně a dlouhé, malé a tlusté se řídi příkazy o barvách tmavých a světlých, o vzorech, které rozšiřují a prodlužují, neškodí ani mužům připomenout, že malý tlustý pán v pyjamu nebo v županu pruhovaném napřič nevypadá delší a že hubený dlouhán ve svislých pruzích sahá až do nebe.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1937, autorka Míla.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
31. prosince 2021


Diskuze k článku „Rok 1937: Pánové, zkuste v novém roce více dbát o svůj vzhled!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.