Rok 1923: Temná strana krásy žen v Japonsku

původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Ženy na celém světě touží být krásné a vypadat podle nejnovější módy. Článek z roku 1923 vám podrobně přiblíží, co všechno kdysi musely Japonky obětovat pro svůj dokonalý make-up a bezchybný účes. Co myslíte, je krásné líčení důležitější než zdraví a hygiena?


Pokrok v toaletě Japončině.

Říše mikadova, v níž stará kultura čím dále tím více ustupuje západní civilisaci, byla nyní obdařena také dobrodiním moderního salonu krásy a nejdůležitější toaletní otázky elegantní Japonky řeší se ne už podle prastarých tradic předků, nýbrž podle nejnovějších vymožeností novoyorských a pařížských.

Jistá japonská »doktorka krásy«, která ztrávila deset let v Americe, studujíc tam moderní toaletní tajemství, měla před předními dámami země přednášky, v nichž dokázala, jak zastaralé jsou jejich metody česání, líčení a pudrování aid., a v rozmanitých velkých městech vznikly salony krásy, hojně navštěvované dámami japonské společnosti.

Abyste úplně pochopili tento převrat v toaletním pokoji Japončině, nutno uvésti, jak dvorní dáma a gejša dosavad s líčidlem a pudrovacím štětcem zacházely. Tyto krášlicí prostředky jsou dávno známé Japonkám všech vrstev.

Služebná pudruje se zrovna tak jako palácová dáma, ale pudrování záleží v úplném nabílení obličeje, takže přirozená barva mizí úplné pod tlustou vrstvou pudru.

Tato »krásná pleť« přestává pak na krku úplně bez přechodu, takže tam ostrou čarou začíná vrozená žlutá pleť Japončina. Neméně podivuhodným pro západní pojmy jest účes japonské krásky.

Japonka češe si vlas do tvaru přilbice, při němž každý jednotlivý vlas jest naolejován a jehlami, hřebeny a sponkami na patřičné místo upevněn.

Tento účes nosí se aspoň týden, aniž se vlas rozpustí; u nižších vrstev nosí se účes dokonce po dva týdny nedotknut. Při zhotovení tak uměleckého účesu musí Japonce býti ovšem nápomocen kadeřník. Starost o udržení účesu hraje u těchto žen nejzazšího východu velikou úlohu.

Ke spánku používají jen okrouhlé podušky, na níž spočívá pouze krk, kdežto hlava leží volně. Japonka spí dokonce ve všech možných polohách, aby neuvedla svůj účes v nepořádek. Na železnici spí klečíc, jako mohamedán, když se modlí.

Tyto zastaralé formy pěstění krásy nyní japonské dámy opouštějí a nahrazují je nejmodemějšími vymoženostmi západu.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. září 2021


Diskuze k článku „Rok 1923: Temná strana krásy žen v Japonsku“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.