Rok 1923: Národní divadlo ostudně plýtvá penězi a platí špičkovým hercům za nicnedělání!

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Národní listy - 1923, autor Miss.
V dobách krize je potřeba, aby se každý snažil v mezích svých možností šetřit. Tomu ale rozhodně neodpovídal stav, který podle článku z roku 1923 tehdy panoval v Národním divadle v Praze. Zajímá vás, co se tehdy ve „Zlaté kapličce“ podle pisatele článku dělo?
Následující text pochází z roku 1923

Špatné hospodaření v Národním divadle

Zvon (č. 30) praví, že v Národním divadle bylo již dávno zapotřebí šetření. Při všem významu, který se právem přikládá první a jediné státní scéně, je ohromující deficit přece jen neúměrný.

Zasvěcenci tvrdí, že deficit bude letos ještě větší než loni. Zvon rozhodně souhlasí se snížením gáží zaměstnanců. Upozorňuje však, že výdaje na různé pokusy neúměrně zatěžují rozpočet.

A má-li se šetřit doopravdy, jest opět veřejné tajemství, že řada výborných hereckých sil poměrně draze placených celé měsíce je naprosto nezaměstnána: ať jmenujeme jen tuto trojici (abecedně): Jar. Hurt, Jan Vávra, K. Želenský!

Ti, kdo jsou odpovědni za dnešní umělecké vedení Národního divadla, mají povinnost vysvětliti veřejnosti, jaké jsou příčiny této křiklavé nehospodárnosti! Proč nejsou vůbec zaměstnány tyto draze placené síly?

Před časem vzbudil značný rozruch fakt, že dnešní správa činohry Nár. divadla přímo přeplatila několik hereckých sil jiného ústavu z důvodů zřejmě konkurenčních. Dnes, kdy konečně začíná éra šetření, kterou bychom jinak v zájmu úspornosti rádi uvítali, jest naléhavé na čase, aby byly loyálně vyloženy tyto trapné poměry, nejen v zájmu uměleckém, nýbrž i v zájmu státu — a stát jsme my všichni — jemuž konec konců nemohou být také lhostejny bezedné deficity Národního divadla.

Když šetřit, tedy šetřit! Nemůže-li dnešní správa Národního divadla celou jednu skupinu svého členstva potřebovat, ať má statečnost říci a zdůvodnit to veřejně!

Ale tam, kde se milionové deficity chtějí sanovati desítkovými a stovkovými srážkami, jest absurdní vyhazovat z okna nějakých stotisíc na gáže členů, které po celou sezonu vidíme nejvýš za oknem kavárny nebo na nábřežní promenádě a nikoli na scéně!

Vavříny dnešní umělecké správy Národního divadla nejsou přece podle toho, aby bylo lze stále jen mlčeti!


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1923, autor Miss.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. dubna 2023


Diskuze k článku „Rok 1923: Národní divadlo ostudně plýtvá penězi a platí špičkovým hercům za nicnedělání!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.