Rok 1923: Chudí přistěhovalci z Evropy obohatili celou Ameriku. Jak to dokázali?

původně vyšlo: Národní listy - 1923, autor F. P. S.
V minulém a předminulém století se do USA stěhovaly miliony Evropanů. Emigranti z Evropy hledali v „Novém světě“ dobrodružství, nové životní možnosti a často i náboženskou svobodu. Článek z roku 1923 vám ukáže, jak tito Evropané jedinečným způsobem zlepšili život v celé Americe.


Jak se Nový York poevropštil.

Ty Evropany a Američany, kteří naříkají, že se Starý Svět amerikanisuje, utěšuje novoyorkský časopis Sunday Times tvrzením, že dnešní Nový York jest evropštější, než kterékoli evropské město.

Obohatila-li Amerika, praví se tam, Evropu koupelnami, jazzem foxtrottem a americkými zmrzlinami, vzala od ní tisíckrát více. Především zaplavila Evropa bývalý ponurý Nový Svět svou barvitostí, jež vnikla i do místností obchodních a nejvíce ovšem září za psacími stroji.

Neboť ani ve Španělsku při býčích zápasech nehýří tolik vzorkovaných kretonů, vtíravých batiků, křiklavě zelených, žlutých, modrých, řvavě červených, jako nalézáme i v nejvážnějších obchodních a bankovních comptoirech.

Ale i sama Broadway pestří se barevnými košilemi, duhovými kravatami tak, že se spíše podobá ulici neapolsko. Přirozeno, že, oděn jsa nádherou Američan, nemůže se spokojiti s lunchem složeným z konservy a nechutného zelí.

A skutečně vykazuje každé menu aspoň tucet cizozemských pokrmů, takže pouhá angličanka ani dávno nestačí na objednání sebe skromnějšího lunche. Arménské, řecké, ruské restaurace, kým jsou v Novém Yorku navštěvovány?

Plnokrevnými Američany ze všech koutů Spojených Států, Američany mistrně ovládajícími kuchyň, arménštinu, řečtinu a ruštinu. Není tomu ani dávno, a pravý Yankee skoro si ani netroufal vystasiti se v elektrice s francouzskými nebo německými novinami.

Dnes za 5 minut jízdy rozloží se vám před očima s jakýmsi sebevědomím noviny v tuctu různých jazyků. Kdo dříve věděl v Americe něco o kavárnách? Dnes celá Second Avenue jest pařížským boulevardem s kavárními terasami rozloženými téměř po celém chodníku. Za stolky naleznete tam. právě jako v Paříži, herce, spisovatele, novináře.

A co teprve hudba! Trochu toho amerického jazzu jistě evropské hudebnosti valně neuškodí. V amerických operách stala se naproti tomu angličtina neznámou řečí; platí jen. co nese pečeť evropskou.

Totéž platí o literatuře, takže americký dramatik spíše se dostane na jeviště evropské než na americké. Zkrátka evropský kulturní proud přivalil se s takovou mocí, že zvrátil vše, co mu bylo v cestě.

Ještě před 10 lety slavný ruský herec Orloněv téměř zašel hlady v Novém Yorku, nemoha sehnati ani ruského publika; když však loni Ruské Umělecké Divadlo dávalo ruská představení, rvali se tisícové Američanů o vstupenky a kritika div se rozumem nepominula.

Nikdo ať se dnes v Americe nepovažuje za vzdělance, není-li kován v ruské literatuře, nezná-li dokonale Knuta, Hamsuna, Anatola, France, Barbusse, Papiniho a ď Annuniza, spíše se odpouští neznalost literatury anglické. Platí to netoliko o Novém Yorku; i v Chicagu, St. Louis, Los Angeles, Pittsburgh, Philadelphia vykazují statistiky veřejných knihoven touž oblibu evropské literatury.

Zkrátka Nový York se stal pravou „Společnosti Národů“.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1923, autor F. P. S.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. listopadu 2022


Diskuze k článku „Rok 1923: Chudí přistěhovalci z Evropy obohatili celou Ameriku. Jak to dokázali?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.