Rok 1914: Dívky neví nic o manželství a neumí se postarat o své muže! A jak jsou na tom muži?

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Lidové noviny - 1914, autor neuveden.
Zdají se vám dnešní mladé ženy a mladí muži dostatečně připravení na vstup do manželství? Myslíte, že by jim prospěla speciální škola pro snoubence, kde by se naučili něco důležitého pro správně fungující manželství? Článek z roku 1914 vám přiblíží školu, která právě něco takového vyučovala.
Následující text pochází z roku 1914

Škola pro snoubenky.

Že jsou nevěsty často málo připraveny pro povinnosti, jež čekají je v manželství, bylo pocítěno všude a také celá řada zajímavých pokusů v oboru »výchovy pro manželství« byla již podniknuta.

Na příklad kursy pro nevěsty ve vídeňské Uranii. Nyní také podnikají cosi podobného v Americe. Aby se předešlo steskům, muži tak často vyslovovaným, že mladé dámy dneška nemají ani pojmu o povinnostech v manželství, přišli v Americe na myšlenku, zříditi přípravky pro manželství.

První taková škola pro nevěsty zřizuje se právě v Illinois v Americe. Za žačky budou přijímány pouze ty dívky, které se vykáží, že jsou zasnoubeny.

Přednášeti se bude: Jak možno docíliti ideálně harmonického spolužití mezi mužem a ženou, jak dlužno zacházeli s mužem dle jeho povahy, jaká práva a povinnosti v manželství existují, jak dle příjmů dlužno žiti atd.

Dále poučovány budou nevěsty o hygieně v domácnosti, o výchově dětí a jich opatrování. Otázce služebnictva věnována bude také péče, jakož i otázkám právním a správě jmění.

— Jestliže se škola osvědčí, mají býti brzy na to ve všech částech Spojených Států založeny, neboť nejen v Illinoisu, ale všude jinde žalují muži na to, že mladým dívkám schází teď k tomu, aby byly řádnými manželkami, téměř všechno.

Co se pak týče mladých dam, jsou prý s novým tímto zařízením spokojeny a četně jich se již do zmíněné školy přihlásilo, ale žádají současně, aby i podobné školy zřízeny byly pro mladé pány, poněvadž prý tito nestojí teď také — za nic!


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. května 2023


Diskuze k článku „Rok 1914: Dívky neví nic o manželství a neumí se postarat o své muže! A jak jsou na tom muži?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.