Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1907: Jak se české děti (ne)naučily v německé škole němčinu

původně vyšlo: Lidové noviny - 1907, autor neuveden.
Bylo v časech Rakousko-uherské monarchie umístění českého dítě do německé školy zárukou toho, že se váš potomek naučí skvěle německy? Teoreticky jistě ano, ale jak vám ukáže článek z roku 1907, tak realita byla často zcela opačná.


Jak učí německá škola.

Našim rodičům, kteří pořáde myslí, že dítě jejich naučí se ve škole německé řádně německy a vyzbrojí se tak dokonale pro život, předkládáme tento původní doklad, jímž se nadobro rozbíjí tento mylný názor a dokazuje znovu, že je skutečně lotrovstvím dáti mrzačiti děcko české v německých školách.

Bývalá žačka německé školy v blízkém městě u Brna zmohla se tyto dny na takový dopis: »ich Pit gar sen Vrau Pem ich habe frgese 2 Sok kchel um 20 kraeizeru hapln fr. kaufsie tas er mecht bis samstak hinwern ta bauer hat mir das turt sten lossen.«

Správně německy má asi zníti: »Ich bitte gar schön, Frau Böhm, ich habe vergessen 2 Schock Kohl, um 20 Kreuzer Häuptel. Verkaufen sie das — es möchte bis Samstag hin werden. Der Bauer hat mir das dort stehen lassen (prosím pěkně, paní Böhmová, zapomněla jsem 2 pytle kapusty, po 20 kr. hlávka. Prodejte to, mohlo by se to do soboty zkazit. Ten sedlák mně to tam nechal.)

Nejpodařenější je adresa: »Wolgeborene Vrau Pem gerterin am grautmark sie Verkauft jeden tak fri grinzeik tort in Brin« — Wohlgeboren Frau Böhm. Gärtnerin am Krautmarkt. Sie verkauft jeden Tag früh Grünzeig dort in Brünn. (Velectěná paní Böhmova, zahradnice na Zelném trhu. Ta, co prodává každého dne ráno zeleninu tam v Brně.).

Ty chyby bychom ještě odpustili, ale že se v německé škole nenaučí ani tomu, co patří na adresu a co pro sdělení, to je skutečné ubohé vysvědčení pro německé přelejvárny.

Rodičové! Všimněte si zvláště teď před zápisem tohoto naprosto pravého a věrného dokladu a nedejte děti své molochu německému do jeho špinavých drápů.

Milujte své děti více než prospěch svůj a nicotné domněnky své, že jen škola německá vychovává vzorně. Zde vidíte důkaz!!


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1907, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. října 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz

Debata k článku Rok 1907: Jak se české děti (ne)naučily v německé škole němčinu


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.