Hrozba českým rodičům.
Píše se nám z Nové Kdýně: Již před týdnem viděti bylo, že blíží se zápis do škol. Prápoříští rolníci za věrné služby, prokazované matce Germanii, byli odměňováni novokdynskou přádelnou, tímto protektorem umělého němectví v Prápořišti.
Při poslední výplatě přádelní mistr Lenk dal si zavolali dělníky, kteří posílali, vzdor různým příkořím, děti své do české matičně školy Schnellovy a pohrozil jim, že budou propuštěni z práce, dají-li své děti zapsati do školy české.
Tomuto nátlaku povolilo šest dělníků. Jeden prohlásil, že raději práci opustí, nežli by dal dítě své do německé školy. Z města Kdyně i z okolí množství dětí zapsáno je do německé školy v Prápořišti, jež, jak známo, zázračným se stalo tím, že z německých obcí posílají tam děti, by naučily se česky a české, by naučily se němčině.
Ředitel přádelny v Nové Kdyni, Dehne, jest pravou rukou Schreinerovou. Sám nedal si předvolati české rodiče, ale dal se zastupovati svým podřízeným úřadníkem. To ovšem na věci nic nemění. Schreinerové, Pergrové, Müllerové a němečtí vůdcové z Nýrska a Horšovotýnska podávají si u Dehneho dvéře. Do přádelny v poslední době přijímají se stále Němci ze sousedních Brůdků, Hajku a Studánek.
Tak se Kdýně germanisuje, Němcům dávají se výnosnější místa na úkor starých, osvědčených dělníků českých. Obec novokdýnská žije s továrnou dosud v největším míru a chová se k požadavkům továrny vždy kulantně, ale vše má své meze i ta mírnost a schovívavost česká!
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1903: Češi, buď dáte své děti do německé školy, nebo dostanete výpověď!“