Rok 1903: Češi, buď dáte své děti do německé školy, nebo dostanete výpověď!

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Národní listy - 1903, autor neuveden.
Za časů Rakousko-uherské monarchie rozhodně nebylo samozřejmé, aby české dítě chodilo do české školy. A nedostatek českých škol byl jen částí problému. Rodiče často také museli čelit nátlaku a vyhrožování, aby děti místo do české školy poslali do německé. Viz následující článek z roku 1903.
Následující text pochází z roku 1903

Hrozba českým rodičům.

Píše se nám z Nové Kdýně: Již před týdnem viděti bylo, že blíží se zápis do škol. Prápoříští rolníci za věrné služby, prokazované matce Germanii, byli odměňováni novokdynskou přádelnou, tímto protektorem umělého němectví v Prápořišti.

Při poslední výplatě přádelní mistr Lenk dal si zavolali dělníky, kteří posílali, vzdor různým příkořím, děti své do české matičně školy Schnellovy a pohrozil jim, že budou propuštěni z práce, dají-li své děti zapsati do školy české.

Tomuto nátlaku povolilo šest dělníků. Jeden prohlásil, že raději práci opustí, nežli by dal dítě své do německé školy. Z města Kdyně i z okolí množství dětí zapsáno je do německé školy v Prápořišti, jež, jak známo, zázračným se stalo tím, že z německých obcí posílají tam děti, by naučily se česky a české, by naučily se němčině.

Ředitel přádelny v Nové Kdyni, Dehne, jest pravou rukou Schreinerovou. Sám nedal si předvolati české rodiče, ale dal se zastupovati svým podřízeným úřadníkem. To ovšem na věci nic nemění. Schreinerové, Pergrové, Müllerové a němečtí vůdcové z Nýrska a Horšovotýnska podávají si u Dehneho dvéře. Do přádelny v poslední době přijímají se stále Němci ze sousedních Brůdků, Hajku a Studánek.

Tak se Kdýně germanisuje, Němcům dávají se výnosnější místa na úkor starých, osvědčených dělníků českých. Obec novokdýnská žije s továrnou dosud v největším míru a chová se k požadavkům továrny vždy kulantně, ale vše má své meze i ta mírnost a schovívavost česká!


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1903, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. října 2022


Diskuze k článku „Rok 1903: Češi, buď dáte své děti do německé školy, nebo dostanete výpověď!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.