Hygiena dětí v zimě.
Ještě vice nežli dospělým, jest zima nebezpečna dětem, zvláště malým, jejichž tělesné ústroji jest ješdě málo odolné.
Zima přivodí snadno nastuzeni, které se projeví v katarech průdušek a někdy i v zápalu plic.
Druhou nevýhodou zimy pro děti jest, že přijdou málo ven a nedostane se jim občerstvujícího vzduchu a slunečního světla, ničícího všecky infekce.
Proto musíme se postarati, aby nám v pokoji děti příliš nezchoulostivěly. Pokoj pro děti nesmí býti přetopen, stačí 14—15 stupňů R.
Velice buďme opatrni, když se malé děcko po prvé nese ven na čerstvý vzduch, narodilo-li se na podzim nebo v zimě. S dítětem může se vyjíti ven, když mu jest nejméně osm neděl a při tom sluší k tomu zvoliti nejteplejší hodiny denní.
Je-li venku vzduch příliš studený a drsný, nemají se děti v prvním roce svého života vůbec vynášeti ven. Čím je vzduch v zimě sušší a studenější, tím je nezdravější a je při tom úplně lhostejné, zdali slunce sviti či ne, neboť suchý a studený vzduch neobyčejně dráždí dýchací ústrojí a zaviňuje katary.
V druhém roce může se dítě vynésti ven i za mrazu několika stupňů a tu také jen na půl hodiny a za bezvětří.
Přitom mějme na paměti, že děti snadno omrznou na uši a na ručky. Aby však děti doma i v zimě měly dostatek čerstvého vzduchu, doporučuji se za ložnici a za obývací pokoj největší a nejsvětlejši místnosti, a v nich stále v zimě topiti.
Nejméně dvakráte denně se důkladně tyto místnosti provětrají. Často nastuzeni dětí na podzim a v zimě zaviňuje studená podlaha v dětské světnici. Proto nemají v zimě děti pobíhali ve světnici nevytopené.
Účinek chladné podlahy je tím škodlivější u děti, protože si často na podlahu sednou, nebo lehnou. Dobrou službu vykonají zde koberce, které se, jak se rozumí samo sebou, často vypráší a udržuji v čistotě.
témata článku:
Diskuze k článku „Prababičky radí jak v zimě pečovat o malé děti“