Jak Napoleon Bonaparte řešil milostné pletky své krásné sestry?

rubrika: historické články / významné osobnosti, původně vyšlo: Lidové noviny - 1911, autor
Napoleon Bonaparte je dodnes znám jako vojevůdce, kterého nám také neustále popisují nové knihy a filmy. Jaký byl ale Napoleon v soukromém životě? Historický článek z roku 1911 vám přiblíží reálnou historku, jak tento dodnes uznávaný válečník dokázal řešit milostné záležitosti své volnomyšlenkářské sestry Marie Paoly Buonaparte, česky Pavlíny Bonapartové.
Následující text pochází z roku 1911

Napoleonský milovník.

Na poslechnuti je to jako nějaká balada Björnsonova, ve skutečnosti je to však holá pravda, kterou nedávna francouzský historik Leroux-Cesbron vypravoval o sestře Napoleonové Pavlíně kněžně Borghese.

Napoleon byl vůči milostným avanturám této své sestry, která byla velmi krásná, velmi obdivována a dala se od znamenitého sochaře Canovy v celé postavě a kostymu Evině vytesat z mramoru, naprosto shovívavým a zavíral obé oči, pokud milkování nehrozilo státi se skandálem.

V takovém případě, kdy zmíněné nebezpečí hrozilo, nerozuměl žertům a dovedl věc tak zařídit, že odloučil ctitele od své sestry, byť i plakala jakkoliv. Napoleon znal dobře srdce Pavlínino a věděl, že se brzy potěší.

Roku 1810, kdy smělý Korsikán stál na vrcholku své moci — Evropa ležela u jeho nohou a jen na iberském poloostrově zuřil boj proti jeho vojsku — zahořela Pavlína Borghese láskou ke krásnému, rytířskému důstojníku jménem Canouville a zapředla s ním velmi brzo něžný poměr. Oba prožívali líbánky v Neuilly, malém místě blízko Paříže, jehož zámek a park byly jako stvořeny pro hnízdečko lásky.

Ale milenci počínali si příliš bezohledně; jednak byla Pavlína provdána (po třetí) a i když se její manžel kníže Borghese, který stál s vojskem v Italii, o ni příliš nestaral, musilo být přec jen dbáno o dobrou pověst. O něžnosti milenců začaly se trousit pověsti velmi podrobné.

Jak milence rozloučit od sebe? Tím si Napoleon hlavu příliš nelámal. Jednoho večera dostal Canouville rozkaz, aby okamžitě se odebral do Portugalska a pronikl k armádě generála Masseny, od něhož už delší dobu nepřišly žádné zprávy.

Rozkazu císařova nebylo možno neposlechnouti. Z měkkých, teplých loktů kněžny Borghese vytrhl se důstojník a rovnou na koně. Za deset dní hlásil se u generála Thiebauta v Salamance, od hlavy až k patám pokryt blátem, s očima zaprášenýma, polo vyhladovělý a na smrt unavený, takže se sotva na nohou udržel.

Aby se mohl k své milence brzo vrátit, jel Canouville bez přestávky deset dní a deset nocí. Nyní žádal k další cestě nového koně a nechtěl se za nic pozdržet. Jen s velkou námahou pohnul ho Thiebaut, aby alespoň přes noc zůstal v Salamance. Canouville zůstal, ale celou noc nedělal nic jiného, než že přívětivému generálu vyprávěl o své lásce. Druhého dne bylo zjištěno, že cesta do Portugalska je naprosto nemožna, poněvadž nepřítel obsadil všecky cesty; bylo vyloučeno, aby se Canouville dostal k Massenovi.

Co učinil zamilovaný důstojník? Vsedl na koně a jak ďáblem posedlý hnal se přes Pyreneje do Francie a zastavil se teprve před mřížovím zámku v Neuilly. Ani tři týdny neuplynuly od té chvíle, co se rozloučil s jeho krásnou obyvatelkou...

Ale tyto tři týdny, byť neúplné, úplně dostačily, aby Pavlínino srdce zahořelo prudčí láskou k jinému. Dle rozkazu svého císařského bratra odložila kněžna Borghese lásku k důstojníkovi, aby se oddala ihned na to flirtu s jiným adjutantem armády.

Canouville musel se obrátit před zavřenou mříží. Po třech nedělích byl zase v Salamance u generála Thiebauta a očekával zprávy od Masseny. Žil pak ještě dva roky, súčastnil se výpravy do Ruska a zemřel v bitvě u Smolenska smrtí hrdinnou.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1911, autor


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. listopadu 2023


Diskuze k článku „Jak Napoleon Bonaparte řešil milostné pletky své krásné sestry?“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2025 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.