Lev Nikolajevič Tolstoj a literární začátečník.
Spolupracovník časopisu »Žízň i Isskusstvo« v Kijevě vypravuje kterak roku 1882 jakožto 18letý hoch přišel ke Lvu Nikolajeviči.
Jsa synem rolníka z orlovské gubernie cítil F. Zěbotárev málo náklonnosti, ujati se otcovského statku a raději obmezené svoje prázdné chvíle věnoval literatuře. Ve svém 17. roce počal psáti drama z doby nevolnictví a když je dokončil, neměl více doma stání.
Vydal se na cestu do Moskvy, aby zde si vyžádal úsudek zkušených spisovatelů o své práci. Poněvadž musil přes Jasnou Poljanu, uznal za dobré, obrátit se především k Tolstému.
Slavný autor »Anny Kareniny« jej přijal, vyslechl nesmělou jeho žádost a prohlédl rukopis. Mladík doufal, že od slavného spisovatele uslyší povzbuzující slova, avšak Lev Nikolajevič pravil: »Jste tedy sedlák, pravý ruský sedlák, jenž soudě dle vašich slov, odtrhl se právě, možno říci, od své rodné půdy a máte již vzezření polovičního pána.« (Zěbotárev měl vatovaný plášť městského střihu.)
»To není dobré. Ubíráte se do Moskvy, abyste tam, toť se rozumí hledal si zaměstnání a zůstal tam. A domníváte se, že tam naleznete svou spásu, že tam naleznete vše, co vám tane na mysli? Ne!
— Radil bych vám, abyste se raději vrátil k svému dědouškovi do vsi, zůstal tam a žil tam stále, pomáhal mu při práci a vzdělával půdu. Pak se vám zjeví moudrost života a jeho účel. Ano zjeví se vám, budete li je hledat a pak pochopíte vše kolem sebe. Pak také můžete povědět ostatním lidem, kterak smýšlí a pak se naučíte napsat pravé drama. Ano! Vraťte se, milý synu, bude tak lépe.«
— Zěbotárev této rady neposlechl. Stal se žurnalistou a žije nyní již no celou řadu let v Kijevě.
témata článku:
Diskuze k článku „Co poradil slavný Lev Nikolajevič Tolstoj začínajícímu spisovateli?“