Bylo létání prvními letadly skutečně tak nebezpečné, jak říkají legendy?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1928, autor b. I.
Mnoho lidí pokládá piloty prvních letadel za hazardéry, kteří neustále riskovali život a často při leteckých nehodách umírali. Článek z roku 1928 vás seznámí se zajímavou statistikou, podle které ve skutečnosti v začátcích letectví ke smrtelným nehodám docházelo je výjimečně.


Osudy letců.

Velký počet obětí no životech, které si vyžádaly opětované pokusy přeletěli oceán, vedly k tomu, že se vyšetřovalo, kolik letců zahynulo od prvních počátků letectví. Výsledky jsou překvapující.

Z prvních šestnácti letců, kteří dostali od Aeroklubu de Fiance pilotní licence, žije ještě dvanáct a jen dva zemřeli leteckým neštěstím.

První obětí byl autor prvního díla o letectví setník Forder, na kterého se při rozdávání licencí zapomnělo, takže potom dostal číslo 5 a půl.

Pověra při rozdílení čísel hodně působila. Vyhýbali se číslu 13 a tak Tissaadier dostal číslo 12 a půl.

Mezi těmito prvními letci byl ovšem Bleriot, který první přeletěl průplav, a Američan Curtiss, který je dnes jako Bleriot továrníkem letadel.

Bratří Farmanové dosud žijí a dosud létají. V této listině je kromě Huberta Lathama Brasiliec Santos Dumon a bratří Wrightové, z nichž Orville dosud žije a vyrábí letadla.

Z druhé skupiny letců kdo zahynul, byl loni Jacques de Lesseps. Číslo 32 měl Chawezz, který přeletět Alpy a zemřel vysílením.

Z obětí leteckých jmenujme ještě Legagneuse, který se první pokusil o looping the loop- a Zense, prvního letce, který zahynul za války.

Z prvních letců (101) ve Franci létá dosud sedm, 56 se vzdalo letectví, 13 má továrny na letadla, 25 zemřelo, ale z těch jenom 13 leteckým neštěstím.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1928, autor b. I.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. července 2022


Diskuze k článku „Bylo létání prvními letadly skutečně tak nebezpečné, jak říkají legendy?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.