Rubrika: ZLOČIN A TREST, NEHODY

Rok 1925: Překvapení, které na exekutora čekalo ve skladech zkrachovalého velkoobchodu: Podnikat se dá různě. Článek z roku 1925 vás...

Rok 1925: Překvapení, které na exekutora čekalo ve skladech zkrachovalého velkoobchodu

Podnikat se dá různě. Článek z roku 1925 vás seznámí s tím, co o velmi zvláštním způsobu podnikání jednoho německého velkoobchodu s čokoládou tehdy zjistil exekutor.
Lidové noviny - 1925, autor ČTK.
Rok 1906: Cenzurou zakázaná kniha o císaři ve výloze knihkupectví. Rozhodnout musel až soud: Odpovědnost za veřejně prezentovaný obsah je...

Rok 1906: Cenzurou zakázaná kniha o císaři ve výloze knihkupectví. Rozhodnout musel až soud

Odpovědnost za veřejně prezentovaný obsah je otázkou, která dnes zajímá nejednoho provozovatele internetových služeb. Podobný problém s odpovědností a cenzurou řešil i soud v roce 1906. Zajímá vás, jak tehdy soud rozhodl o knihkupci, který ve výloze vystavoval cenzurou zakázanou knihu?
Národní listy - 1906, autor neuveden.
Rok 1922: Popletení zloději versus plná pokladna finančního úřadu. Jak to dopadlo?: Pokusit se vykrást pokladnu finančního úřadu je...

Rok 1922: Popletení zloději versus plná pokladna finančního úřadu. Jak to dopadlo?

Pokusit se vykrást pokladnu finančního úřadu je samozřejmě špatný nápad. Ale vypravit se na takovou velkou loupež a přitom udělat zásadní chybu při plánování celé akce - to je navíc ještě velmi hloupý nápad. Více se o krádeži na finančním úřadu v Moravské Ostravě dozvíte v článku z roku 1922.
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
Rok 1910: Speciální ženská policejní jednotka ve Finsku: Před sto lety nebylo běžné, aby u policie...

Rok 1910: Speciální ženská policejní jednotka ve Finsku

Před sto lety nebylo běžné, aby u policie pracovaly ženy. A už vůbec nebylo běžné, aby ženy dostávaly za svou práci stejně vysoký plat jako muži. Jak vám ale ukáže článek z roku 1910, tak Finsko bylo v těchto ohledech už před více jak sto deseti lety velmi pokrokové.
Ženské listy - 1910, autor neuveden.
Rok 1927: Kyselina jako drsný způsob ukončení alkoholismu: Podlehnout alkoholismu a nezřízeně pít velké...

Rok 1927: Kyselina jako drsný způsob ukončení alkoholismu

Podlehnout alkoholismu a nezřízeně pít velké množství alkoholu rozhodně nepomáhá šťastnému rodinnému životu. Článek z roku 1927 vás seznámí s příběhem jedné ženy z Ostravy, která se manželův alkoholismus rozhodla řešit velmi nevybíravým způsobem.
Lidové noviny - 1927, autor tp.
Rok 1922: Proč matka ukradla své vlastní dítě z péče opatrovníků? Z lásky to nebylo!: Odebrání dítěte rodičům a svěření ho do...

Rok 1922: Proč matka ukradla své vlastní dítě z péče opatrovníků? Z lásky to nebylo!

Odebrání dítěte rodičům a svěření ho do péče náhradní rodině je krajní způsob, jak se stát snaží pomoci ohroženým dětem. Článek z roku 1922 vás seznámí s příběhem jedné matky, které o právo vychovávat dítě přišla. A jak vám následující text jasně ukáže, tak šlo rozhodně o správné rozhodnutí.
Lidové noviny - 1922, autor - la.
Rok 1928: Katastrofální požár v Lošticích, u kterého museli zasahovat hasiči z celého kraje: Město Loštice je známé díky svým jedinečným...

Rok 1928: Katastrofální požár v Lošticích, u kterého museli zasahovat hasiči z celého kraje

Město Loštice je známé díky svým jedinečným olomouckým tvarůžkům. V roce 1928 Loštice ale smutně proslavilo i něco zcela jiného než syrečky. Toho roku tam 9. srpna vznikl požár, který hrozil zničit desítky domů. Dobový článek vám celé neštěstí i statečnou práci hasičů podrobně popíše.
Pozor - 1928, autor b.
Odměna za stavění máje jako důkazu pravé lásky? 25 ran lískovkou a vězení: Stavění máje je tradiční zvyk, který se u nás...

Odměna za stavění máje jako důkazu pravé lásky? 25 ran lískovkou a vězení

Stavění máje je tradiční zvyk, který se u nás dodnes na mnohých vesnicích dodržuje. Kdysi se ale nestavěla májka jen jako součást hromadné oslavy příchodu jara, ale také jako soukromý symbol pravé lásky. Článek z roku 1935 vás seznámí s dávným příběhem ze 17. století, kdy postavení májky před domem své nastávající manželky přišlo zamilovaného mladíka dost draho.
Lidové noviny - 1935, autor mi.
Rok 1897: Nebezpečný vězeň na útěku! Zasáhnout museli hasiči a odvážný zedník: Práce hasičů není jen hasit požáry a pomáhat...

Rok 1897: Nebezpečný vězeň na útěku! Zasáhnout museli hasiči a odvážný zedník

Práce hasičů není jen hasit požáry a pomáhat lidem v ohrožení života. Historický článek z roku 1897 vás seznámí s tím, jak tehdy v Německu pomáhali dopadnou odsouzeného vraha na útěku z vězení.
Národní listy - 1897, autor neuveden.
Rok 1910: Zoufalý čin zamilované dívky a následná šokující reakce faráře: Strach z ostudy někdy vede lidi k zoufalým činům...

Rok 1910: Zoufalý čin zamilované dívky a následná šokující reakce faráře

Strach z ostudy někdy vede lidi k zoufalým činům. Článek z roku 1910 vás seznámí s velmi smutným příběhem, kdy tragická sebevražda mladé dívky navíc odhalila šokující povahu místního faráře, pro kterého byl pojem křesťanská láska k bližnímu jen prázdným slovem.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 3 | 4 [ 5 ]  6 | 7 další
Celkem 18 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.