Chtěli byste utéct ze zimy, sněhu a ledovky do nějaké exotické tropické země? Pobyt v tropickém prostředí prý ale u Evropanů způsobuje vážné degenerativní změny. Historický článek z roku 1928 vám prozradí, zda je taková teorie o vlivu tropů na naše zdraví pravdivá.
Lidové noviny - 1928, autor —d—Rok 1909: Jak se zbavit nepříjemného zápachu z úst?
[ téma: 1909, zuby, zubař, medicína ]Zápach z úst není nic příjemného. Pokud vás tento problém občas trápí, tak zkuste vyzkoušet některou z rad na toto téma z roku 1909. Naši předci si s tím dokázali poradit, ať už byly příčinou zkažené zuby nebo třeba žaludek.
Amerikán - 1909, autorka Josefina Hillová.Rok 1887: Lékař už poslal pro „na smrt nemocnou“ ženu pohřební vůz, jí ale život vrátila úplně obyčejná věc
[ téma: 1887, lékař, epidemie, omyl ]Doktoři jsou také jen lidé a i oni se někdy mohou splést. Článek z roku 1887 vás ale seznámí s případem jednoho lékaře, kterému jeho skutečně velký omyl za časů epidemie cholery udělal ostudu v celé zemi.
Národní listy - 1887, autor neuveden.Rok 1890: O čem se zdá slepcům? Mají vizuální, nebo jen zvukové sny?
[ téma: 1890, sny, slepota, vize ]Jaké sny se zdají slepým lidem? Je rozdíl mezi sny lidí, kteří přišli o zrak už jako malé děti a těch, kteří oslepli až v dospělosti? Jak často mají nevidomí lidé sny ve srovnání s ostatními? S výsledky zajímavého výzkumu na toto téma vás seznámí článek z roku 1890.
Vesmír - 1890, autor Kf.Rok 1924: Zvláštní norské rodiny, kde mají všichni 6 a více prstů na rukou
[ téma: 1924, polydaktylie, Norsko, dědičnost ]Více než 5 prstů na rukou je dnes něco zcela mimořádného. Jak vám ale ukáže článek z roku 1924, tak v tehdejším Norsku byla šestiprstost neboli polydaktylie v některých rodinách zcela běžným dědičným rysem.
Lidové noviny - 1924, autor F.R.Co byste měli vědět o kratomu?
Kratom není žádná rostlina, nýbrž prášek vzniklý z namletých listů stromu Mitragyna Speciosa. Tento strom přitom patří do stejné čeledi jako například tolik oblíbený kávovník. Mitragyna Speciosa však namísto kofeinu obsahuje více než čtyřicítku alkaloidů, z nichž nejvýznamnější je mitragynin.
Homosexualita, bisexualita a změny pohlaví na sexuologickém kongresu v roce 1932.
[ téma: 1932, LGBT, homosexualita, Brno, konference ]Mnoho lidí dnes pokládá témata LGBT+ lidí za „podivnou módu“, kterou přinesla až současnost. Článek z roku 1932 vás ale seznámí s průběhem mezinárodního kongresu sexuologů v Brně, kde už tehdy odborníci z celého světa o těchto tématech diskutovali.
Lidové noviny - 1932, autor K. V.Rok 1916: Je dětská hyperaktivita nebo porucha pozornosti známkou degenerace lidstva?
[ téma: 1916, děti, ADHD, degenerace, lidstvo, nepozornost ]Říkáte si, že „dnešní děti jsou čím dál horší, to za našich časů nebývalo“? Případně pokládáte diagnózu ADHD jen za výmluvu pro hloupé děti? Jak vám ukáže text z roku 1916, tak podobné pocity ohledně dětí měli někteří už tehdy. Plánovali to řešit eugenikou, tedy řízeným křížením „správných“ rodičů.
Zušlechtění lidstva (Eugenika) - 1916, autor MUDr. Fr. Lašek.Veřejná umývárna v roce 1907: Jaké hygienické vybavení můžeme našim předkům závidět i dnes?
[ téma: 1907, hygiena, umývárna, toalety ]Jaké máte zkušenosti s vybavením a čistotou umýváren v restauraci, na nádraží nebo na veřejném WC? Článek z roku 1907 vám popíše, jak tehdy takové veřejně přístupné umyvadlo a jeho příslušenství mohlo vypadat. Asi vás překvapí, jaké dnešní „novinky“ byly známé už tehdy.
Lidové noviny - 1907, autor neuveden.Rok 1925: Výzva lékařů mladým mužům: Počkejte se začátkem sexuálního života!
[ téma: 1925, sex, erotika, zdrženlivost, chování ]Jaký je v případě mužů nejlepší čas na zahájení sexuálního života? Je pro jejich zdraví a mužnost nejlepší „na nic nečekat“, nebo se mají naopak snažit o zdrženlivost? Kniha z roku 1925, určená právě mladým mužům, na to měla jednoznačný názor. Zda se tím tehdejší mladíci řídili, to už je věc jiná...
Pohlavní život před sňatkem pro mladé muže - 1925, autor Dr. J. M. Exner