Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: VÁLKA, ZBRANĚ A VOJENSTVÍ
Rok 1914: Pes, jedinečný lidský pomocník za časů války
Pes věrně následuje člověka všude tam, kde je to potřeba. Včetně cesty do války. Článek z roku 1914, vydaný krátce po zahájení první světové války, vám podrobně popíše nejrůznější možnosti využití vycvičených armádních psů ve válečných konfliktech.
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.Ženy a první světová válka: V čem jim zlepšila život?
Boje první světové války stály život miliony vojáků i civilistů a způsobily tak ohromný žal u všech pozůstalých žen i dětí. Přes to ale válka ženám přinesla i důležitou změnu k lepšímu - získaly díky ní do té doby nevídanou svobodu. Více se o vlivu války na život žen dozvíte v článku z roku 1931.
Pozor - 1931, autor neuveden.Rok 1914: Proč muslimové vyhlásili džihád nepřátelům Rakousko-Uherska?
Víte, jak se vyhlašuje džihád, fatva nebo muslimská svatá válka? Historický článek z roku 1914 vám ukáže, jak na začátku první světové války muslimové vyhlásili svatou válku všem nepřátelům Rakousko-uherské monarchie.
Hlas - 1914, autor neuveden.Rok 1900: Stávka za vyšší platy ve Vatikánu
Vatikán není jen posvátné místo, kde se řeší nejdůležitější náboženské otázky křesťanské víry. Je to i místo, kde se žije a pracuje. Článek z roku 1900 vám přiblíží vážné problémy, kterým tam tehdy čelili vojáci švýcarské gardy, tamní ozbrojené složky zastávající funkci vatikánské armády.
Hlas lidu - 1900, autor neuveden.Třicetiletá válka: Jak odvážní řezníci zachránili Prahu
Válku nevyhrávají jen generálové a vojáci. Protože když není co jíst, tak vám ani ten nejlepší plán nemusí přinést vítězství. Problém s hladem měli při obléhání Prahy za časů třicetileté války i Pražané. Článek z roku 1924 vám ale prozradí odvážný plán řezníků, kteří pomohl situaci vyřešit.
Lidové noviny - 1924, autor rč.Rok 1916: Úspěšný útok německých vzducholodí na strategická místa v Anglii
Vzducholodě dnes vnímáme jako velmi romantický způsob letecké dopravy. V dobách své největší slávy ale měly vzducholodě i svou druhou tvář - byly to děsivé tiché bombardéry, které dokázaly způsobit ohromné škody na území protivníka. Jednu takovou akci vám popíše článek z roku 1916.
Hlas - 1916, autor neuveden.Rok 1910: Ženské vlasy jako symbolická oběť rusko-japonské války
Existují různé způsoby, jak připomenout a uctít vojáky padlé v boji. Jeden velmi zvláštní způsob, připomínající padlé v krvavé rusko-japonské válce, vám ukáže článek z roku 1910.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.Rok 1915: Zajímavý vliv první světové války na čtení knih
Římsky filosof Marcus Tullius Cicero kdysi řekl: Když mluví zbraně, mlčí múzy. Zajímavá statistika z roku 1915 vám ukáže, jak to na začátku takzvané velké války bylo se čtením knih ve Francii.
Národní listy - 1915, autor neuveden.Rok 1904: Děsivé podmínky v armádě, které přivedly mladého vojáka k sebevraždě
Jakou pozici měli za dávných časů v rakousko-uherské armádě prostí vojáci z Čech? Smutnou ukázku těžkostí jejich vojenského života vám přiblíží historický článek z roku 1904.
Národní listy - 1904, autor neuveden. Rok 1924: Ostuda! Hejtman zakázal legionářům přivítat prezidenta Masaryka
Naši legionáři pro vznik Československa udělali mnoho, řada z nich při tom položila i život. Jak vám ale ukáže historický článek z roku 1924, tak ne vždy se jim za to ze strany úřadů dostalo náležitého uznání. Níže popsaná událost se stala při návštěvě prezidenta T. G. Masaryka v Luhačovicích.
Hlas lidu - 1924, autor neuveden.