Rok 1931: Tajemné signály z vesmíru ruší poslech rádia
[ téma: 1931, rozhlas, vesmír, rušení, signál ]Máte při poslechu rádia rádi dokonale čistý zvuk zvolené rozhlasové stanice? Článek z roku 1931 vám prozradí překvapivé viníky z dalekého vesmíru, kteří tehdy v rozhlasovém vysílání pravidelně způsobovali nepříjemné a nepředvídatelné pískání.
Národní listy - 1931, autor neuveden.Rok 1911: Začátky tajných odposlechů telefonních hovorů
[ téma: 1911, sledování, odposlech, telefon, Německo, soukromí ]Vynález telefonu přinesl nové možnosti dorozumívání se lidí na velké vzdálenosti. Státním úřadům ale časem došlo, že takový neveřejný způsob komunikace je třeba pečlivě sledovat a kontrolovat. Článek z roku 1911 vám popíše, jak tehdy kontrola telefonních hovorů probíhala v Německu.
Lidové noviny - 1911, autor neuveden.Rok 1899: Fonograf ve službách politiků i reklamy
[ téma: 1899, stát, technika, úředníci ]Politici na nejvyšších postech nebývají průkopníky využívání nejnovějších technických novinek. Historický článek z roku 1899 vás ale seznámí s několika pokrokovými politiky a úředníky, kteří užitečnost tehdejších technologických novinek dokázali ocenit. Stejně tak jejich výhody ale pochopili někteří podnikatelé.
Národní listy - 1899, autor neuveden.Jak pořizovat efektní fotky mraků? Zkuste trik dávných fotografů z roku 1895
[ téma: 1895, fotografie, mraky, nebe ]Vyfotit nebe plné mraků tak, aby i výsledná fotografie vypadala stejně efektně jako realita, je někdy nečekaně těžký úkol. Není to ale jen problém dnešních digitálních fotoaparátů nebo mobilů s foťákem. Článek z roku 1895 vám popíše trik, jaký tehdy při focení oblaků používali první fotografové.
Z říše vědy a práce - 1895, autor neuveden.Rok 1932: Nová česká komedie s Vlastou Burianem
[ téma: 1932, komedie, film, Vlasta Burian ]Viděli jste někdy v televizi skvělou komedii „Lelíček ve službách Sherlocka Holmese“ s Vlastou Burianem v hlavní roli? V tom případě vás jistě zaujme, jak se o tomto filmu psalo v roce 1932, kdy to nebyl žádný „film pro pamětníky“, ale naopak žhavá filmová novinka.
České slovo - 1932, autor fd.Rok 1931: Jedinečná oslava krás Ukrajiny ve filmu Země od Alexandra Dovženka
[ téma: 1931, Ukrajina, film, umění ]Alexandr Dovženko, ukrajinsky Olexandr Dovženko, patří dodnes mezi mezinárodně uznávané filmové tvůrce. Článek z roku 1931 vám popíše jeho legendární film Země, jedinečným způsobem ukazující tehdejší život Ukrajinců. Celý film Země vám v článku nabízíme ke shlédnutí.
Obzor - 1931, autor neuveden.Rok 1927: Jak zprovoznit rozhlasový přijímač, letošní nejmodernější vánoční dárek?
[ téma: 1927, rádio, radiopřijímač, rozhlas, elektronika ]Spotřební elektronika patří již téměř sto let k oblíbeným vánočním dárkům. Dnes to jsou mobily, tablety, televize nebo notebooky, tehdy šlo o první rozhlasové přijímače. Jejich uvedení do chodu bylo ale složitější, než jak to známe dnes. Více se o zprovoznění rádia dozvíte v článku z roku 1927.
Lidové noviny - 1927, autor ý.Rok 1913: Jaké zvolit oblečení, líčení a účes pro vytvoření dokonalé portrétní fotografie?
[ téma: 1913, fotografování, portrét, snímek ]Dnes, kdy se můžeme fotit každým mobilem, se nám může zdát focení portrétu jako něco zcela obyčejného. Před sto lety šlo ale o významnou událost, na kterou se bylo třeba náležitě připravit. Článek z roku 1913 vám dá řadu užitečných rad, které vám při focení portrétu pomohou i dnes.
Vychovatelské kapitolky - 1913, autor Isidor Kahlig,Rok 1925: Kolik máme v Československu telefonů a jaká je předpověď vývoje cen volání?
[ téma: 1925, telefon, statistika, cena volání ]Díky mobilům má dnes vlastní telefon téměř každý. V roce 1925 bylo ale budování naší telefonní sítě teprve v počátcích a telefon byla vzácnost. Zajímá vás, kde tehdy bylo telefonních přístrojů nejvíce? Nebo jak prorocky tehdy viděli budoucí ceny hovorů v Čechách? Vše se dozvíte v dobovém článku.
Lidové noviny - 1925, autor neuveden.Historie tisku - víte, kdo stojí za vznikem tiskárny?
Praktická společnice – to je tiskárna, bez které se v dnešní době jen těžko obejdete. Jak ale vznikl tisk? Kdy se objevily první předchůdkyně dnešních moderních přístrojů? Nahlédněte s námi do historie s vůní tisku – je zajímavější, než jste si možná dosud mysleli.