Rok 1927: Jak zprovoznit rozhlasový přijímač, letošní nejmodernější vánoční dárek?
Lidové noviny - 1927, autor ý.Spotřební elektronika patří již téměř sto let k oblíbeným vánočním dárkům. Dnes to jsou mobily, tablety, televize nebo notebooky, tehdy šlo o první rozhlasové přijímače. Jejich uvedení do chodu bylo ale složitější, než jak to známe dnes. Více se o zprovoznění rádia dozvíte v článku z roku 1927.
Rok 1913: Jaké zvolit oblečení, líčení a účes pro vytvoření dokonalé portrétní fotografie?
Dnes, kdy se můžeme fotit každým mobilem, se nám může zdát focení portrétu jako něco zcela obyčejného. Před sto lety šlo ale o významnou událost, na kterou se bylo třeba náležitě připravit. Článek z roku 1913 vám dá řadu užitečných rad, které vám při focení portrétu pomohou i dnes.
Vychovatelské kapitolky - 1913, autor Isidor Kahlig,Rok 1925: Kolik máme v Československu telefonů a jaká je předpověď vývoje cen volání?
Díky mobilům má dnes vlastní telefon téměř každý. V roce 1925 bylo ale budování naší telefonní sítě teprve v počátcích a telefon byla vzácnost. Zajímá vás, kde tehdy bylo telefonních přístrojů nejvíce? Nebo jak prorocky tehdy viděli budoucí ceny hovorů v Čechách? Vše se dozvíte v dobovém článku.
Lidové noviny - 1925, autor neuveden.Historie tisku - víte, kdo stojí za vznikem tiskárny?
Praktická společnice – to je tiskárna, bez které se v dnešní době jen těžko obejdete. Jak ale vznikl tisk? Kdy se objevily první předchůdkyně dnešních moderních přístrojů? Nahlédněte s námi do historie s vůní tisku – je zajímavější, než jste si možná dosud mysleli.
Hollywood: Jak americká továrny na sny vypadala v roce 1928?
Máte rádi staré filmy? Historický článek z roku 1928 vám nabízí jedinečnou možnost podívat se do slavného Hollywoodu a zkusit si na základě toho představit, jakou atmosféru tato legendární část Los Angeles tehdy měla.
Národní listy - 1928, autor hc.Byla slavná filmová hvězda dcerou legendární špionky?
Kolem filmových hvězd se točí řada nejrůznější záhad a spekulací. Jednou z nich byl tajemný původ velmi slavné hollywoodské herečky Jetty Goudalové. Spekulace o její matce, která se proslavila jako nejznámější mezinárodní špionka první světové války, vám přiblíží článek z roku 1930.
České slovo - 1930, autor neuveden.Složitá historie prvních českých překladů Robinsona Crusoe
Knihu popisující dobrodružství trosečníka Robinsona Crusoe asi četl každý, většina nejspíš ve verzi od Josefa Věromíra Plevy. Dobrodružná byla ale i samotná cesta prvních českých verzí Robinsona Crusoe na pulty našich knihkupectví. Více v článku z roku 1927.
Lidové noviny - 1927, autor ne.Rok 1910: Proč jsou dnešní knihy plné erotiky?
Zdá se vám, že jsou dnešní filmy a televizní seriály zbytečně plné erotiky a sexu? Podobný pocit ohledně přemíry erotiky v literatuře zažívali naši předci už před sto deseti lety. Přinášíme vám zamyšlení nad úlohou erotiky v literatuře z roku 1910, které tehdy napsal básník Karel Jan Čapek.
Přehled - 1910, autor K. J. Čapek.Rok 1926: Hon na neplatiče rozhlasového poplatku
Platíte řádně koncesionářské poplatky za rádio a televizi? Historický článek z roku 1926 vám popíše nekompromisní postup, který tehdy proti neplatičům poplatků zvolilo ministerstvo. Zajímá vás, jaká tehdy byla odměna za udání neplatiče?
Lidové noviny - 1926, autor Ý.Rok 1923: Milionové příjmy sedmiletého chlapce z filmů Charlie Chaplina
Zajímá vás, jaké příjmy měly v začátcích kinematografie první mezinárodní dětské filmové hvězdy? Na příkladu sedmiletého Jackie Coogana vám článek z roku 1923 ukáže, že už tehdy mohla být práce u filmu mimořádně finančně výnosná.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.