Rok 1925: Svatba Charlie Chaplina s dětskou hvězdou svého filmu Kid
Národní listy - 1925, autor Zdenka F.-W.Charlie Chaplin byl jedinečnou hvězdou filmového plátna, jehož filmy i po sto letech oslovují dnešní diváky. Jaký byl ale Chaplin v soukromém životě? Jedinečný pohled na jeho osobu vám nabízí článek, popisující jeho seznámení a svatbu s Litou Grey, kterou Charlie poprvé viděl v jejích 12 letech.
Rok 1931: Nová česká komedie Muži v offsidu. Jak se povedla?
Český film Muži v offsidu ze světa fotbalových fanoušků s Hugo Haasem, Jindřichem Plachtou, Theodorem Pištěkem a Jiřinou Štěpničkovou je dodnes pokládán za jednu z perel naší kinematografie. Článek z roku 1931 vám ukáže, jaké bylo jeho hodnocení v době vzniku. Možná vás překvapí, co vše mu tehdy bylo vytýkáno. A pokud chcete, tak si můžete celý film Muži v offsidu přímo přehrát.
Lidové noviny - 1931, autor u.Rok 1932: Proč moderní rádia vypadají jako starý zdobený nábytek?
Libí se vám dnes populární dřevěný retro design rozhlasových přijímačů? V tom případě vás jistě zaujme článek z roku 1932, který se na tehdejší oblíbený styl hodně zdobených rádií zaměřil. Zajímá vás, jak tehdy odborníci vnímali design tehdejší velmi moderní spotřební elektroniky?
Lidové noviny - 1932, autor V. Gutwirth.Rok 1932: Proč české filmy nedosahují úrovně zahraničních kinohitů?
Máte rádi českou filmovou tvorbu? Myslíte si o českých filmech, že plně dosahují úrovně světové kinematografie? Upřímně řečeno, kvalita českých filmů trápila naši kulturní veřejnost už v časech první republiky. Článek z roku 1932 vám prozradí, kde byl tehdy největší problém našich filmů.
České slovo - 1932, autor st.Rok 1931: Tajemné signály z vesmíru ruší poslech rádia
Máte při poslechu rádia rádi dokonale čistý zvuk zvolené rozhlasové stanice? Článek z roku 1931 vám prozradí překvapivé viníky z dalekého vesmíru, kteří tehdy v rozhlasovém vysílání pravidelně způsobovali nepříjemné a nepředvídatelné pískání.
Národní listy - 1931, autor neuveden.Rok 1911: Začátky tajných odposlechů telefonních hovorů
Vynález telefonu přinesl nové možnosti dorozumívání se lidí na velké vzdálenosti. Státním úřadům ale časem došlo, že takový neveřejný způsob komunikace je třeba pečlivě sledovat a kontrolovat. Článek z roku 1911 vám popíše, jak tehdy kontrola telefonních hovorů probíhala v Německu.
Lidové noviny - 1911, autor neuveden.Rok 1899: Fonograf ve službách politiků i reklamy
Politici na nejvyšších postech nebývají průkopníky využívání nejnovějších technických novinek. Historický článek z roku 1899 vás ale seznámí s několika pokrokovými politiky a úředníky, kteří užitečnost tehdejších technologických novinek dokázali ocenit. Stejně tak jejich výhody ale pochopili někteří podnikatelé.
Národní listy - 1899, autor neuveden.Jak pořizovat efektní fotky mraků? Zkuste trik dávných fotografů z roku 1895
Vyfotit nebe plné mraků tak, aby i výsledná fotografie vypadala stejně efektně jako realita, je někdy nečekaně těžký úkol. Není to ale jen problém dnešních digitálních fotoaparátů nebo mobilů s foťákem. Článek z roku 1895 vám popíše trik, jaký tehdy při focení oblaků používali první fotografové.
Z říše vědy a práce - 1895, autor neuveden.Rok 1932: Nová česká komedie s Vlastou Burianem
Viděli jste někdy v televizi skvělou komedii „Lelíček ve službách Sherlocka Holmese“ s Vlastou Burianem v hlavní roli? V tom případě vás jistě zaujme, jak se o tomto filmu psalo v roce 1932, kdy to nebyl žádný „film pro pamětníky“, ale naopak žhavá filmová novinka.
České slovo - 1932, autor fd.Rok 1931: Jedinečná oslava krás Ukrajiny ve filmu Země od Alexandra Dovženka
Alexandr Dovženko, ukrajinsky Olexandr Dovženko, patří dodnes mezi mezinárodně uznávané filmové tvůrce. Článek z roku 1931 vám popíše jeho legendární film Země, jedinečným způsobem ukazující tehdejší život Ukrajinců. Celý film Země vám v článku nabízíme ke shlédnutí.
Obzor - 1931, autor neuveden.