Historické články: FOTOGRAFIE, FILM, ROZHLAS A TELEVIZE

Filmová událost roku 1930: Premiéra historického velkofilmu „Svatý Václav“: Patříte mezi fanoušky výpravných historických…
Patříte mezi fanoušky výpravných historických velkofilmů? Historický článek z roku 1930 vás seznámí s premiérou českého němého filmu „Svatý Václav“, který by do takové kategorie jistě také zapadal. Hlavní role v něm tehdy ztvárnily naše tehdejší největší filmové a divadelní hvězdy. Chtěli byste si ho přehrát?
Tajemství dokonalého filmového líčení pro černobílý film podle hvězdy Geraldine Farrar: Správné nalíčení, které ve filmu zvýrazní…

Tajemství dokonalého filmového líčení pro černobílý film podle hvězdy Geraldine Farrar

Správné nalíčení, které ve filmu zvýrazní krásu filmových hereček, je i dnes složité umění. V dobách němého černobílého filmu to bylo ale ještě daleko složitější. V článku z roku 1919 vám hvězda stříbrného plátna Geraldine Farrar prozradí, jaké triky a postupy se tehdy při filmovém líčení používaly.
Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden.
Rok 1934: Kdy u nás bude telefonování konečně levnější a kvalitnější?: Zdají se vám ceny za telefon v Česku ve…

Rok 1934: Kdy u nás bude telefonování konečně levnější a kvalitnější?

Zdají se vám ceny za telefon v Česku ve srovnání se zbytkem světa vysoké? Historický článek z roku 1934 vám ukáže, že poplatky za hovory se zdály příliš drahé už našim předkům! Zajímá vás, jakými způsoby se tehdy úřady i podnikatelé snažili za telefonování ušetřit?
Český Lloyd - 1934, autor neuveden.
Film v roce 1934: O mizerné úrovni českých filmových komedií a skvělých hercích, kterým nevadí v nich hrát: Když se řekne filmová komedie z doby první…

Film v roce 1934: O mizerné úrovni českých filmových komedií a skvělých hercích, kterým nevadí v nich hrát

Když se řekne filmová komedie z doby první republiky a protektorátu, tak vás asi napadnou báječné filmy s Vlastou Burianem a dalšími filmovými hvězdami, kterým ani čas nevzal nic z jejich zábavnosti. Jak vám ale ukáže článek z roku 1934, tak tehdy se filmoví kritici dívali na tyto komedie úplně jinak.
Lidové noviny - 1934, autor om
Rekordní výdělky malé Shirley Temple a dalších dětských filmových hvězd: Malá Shirley Temple se u nás proslavila jako…

Rekordní výdělky malé Shirley Temple a dalších dětských filmových hvězd

Malá Shirley Temple se u nás proslavila jako oblíbená dětská hvězda filmových trháků z Hollywoodu, ale úctu si vysloužila i v dospělosti pod jménem Shirley Temple-Black na pozici velvyslankyně USA v Československu. Článek z roku 1935 vás seznámí s tím, kolik si kdysi malá Shirley za své filmy vydělávala.
České slovo - 1935, autor -s-
Rok 1935: Cenzura v Hollywoodu a další zajímavosti ze světa filmu: Když se řekne cenzura v dávném Hollywoodu, tak…

Rok 1935: Cenzura v Hollywoodu a další zajímavosti ze světa filmu

Když se řekne cenzura v dávném Hollywoodu, tak vás možná napadne zákaz filmové erotiky. Jak vám ale ukáže článek z roku 1935, tak tehdejší filmové cenzory zajímalo i zcela něco jiného. Kromě toho se v dobovém článku dozvíte i řadu dalších zajímavostí ze světa filmového plátna.
Lidové noviny - 1935, autor o.w.
Rok 1912: Kdo brání rozšíření Marconiho bezdrátového telegrafu? Tradiční firmy, které se bojí o svůj zisk!: Kdo by neznal legendární cimrmanovské „Zkuste…

Rok 1912: Kdo brání rozšíření Marconiho bezdrátového telegrafu? Tradiční firmy, které se bojí o svůj zisk!

Kdo by neznal legendární cimrmanovské „Zkuste to bez drátů, milý Marconi!“ Jak vám ale ukáže článek z roku 1912, tak se tehdejší konkurence naopak bezdrátovým sítím Guglielma Marconiho intenzivně bránila a kvůli svému zisku i nadále chtěla využívat výhradně kabelové spojení.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Rok 1933: Maďarsko spustilo nový vysílač, který na našem území šíří nepřátelskou propagandu: Vztahy mezi mladým Československem a Maďarskem…

Rok 1933: Maďarsko spustilo nový vysílač, který na našem území šíří nepřátelskou propagandu

Vztahy mezi mladým Československem a Maďarskem byly velmi složité, dokonce mezi námi probíhal i válečný konflikt. Ani později se ale Maďaři nevzdali své touhy znovu ovládnout Slovensko. Jak vám ukáže článek z roku 1933, tak si speciálně kvůli tomuto účelu postavili i silný rozhlasový vysílač.
Lidové noviny - 1933, autor Jr.
Rok 1909: Nový fotografický materiál, slibující kvalitnější barevné fotografie: Díky mobilům s digitálním foťákem dnes…

Rok 1909: Nový fotografický materiál, slibující kvalitnější barevné fotografie

Díky mobilům s digitálním foťákem dnes pokládáme barevné fotografie za absolutně všední věc. V roce 1909 ale kvalitní barevná fotografie rozhodně nebyla něčím samozřejmým. Dobový článek vám představí nové fotografické desky, které měly zajistit lepší kvalitu snímku než desky bratrů Lumièrů.
Vynálezy a pokroky - 1909, autor neuveden.
Rok 1925: Historicky první mezinárodní telefonát mezi Prahou a Paříží: Díky mobilům a nejnovějším telekomunikačním…

Rok 1925: Historicky první mezinárodní telefonát mezi Prahou a Paříží

Díky mobilům a nejnovějším telekomunikačním technologiím dnes už nepřemýšlíme nad tím, jak daleko voláme. Je jedno, zda telefonujeme do vedlejší ulice a nebo na druhý konec světa, rozdíl je pro nás maximálně v ceně hovoru. V roce 1925 byl ale přímý hovor mezi Prahou a vzdálenou Paříží důležitým krokem k tomu, abychom se více přiblížili světu. Více v dobovém článku.
Národní listy - 1925, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 1 [ 2 ]  3 | 4 | 5 další
Celkem 9 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.