Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: HISTORICKÉ UDÁLOSTI
Jazyk věrozvěstů Cyrila a Metoděje: dokážete mu rozumět?
Dnes křesťané po celé naší zemi slaví výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, dříve zvaných Konstantin a Metoděj nebo Crha a Strachota. Dokázali byste ale ještě dnes porozumět jazyku, kterým Cyril a Metoděj vedli své bohoslužby? Vyzkoušet si to můžete v článku, který pochází z roku 1913.
Ječmínek - 1913, autor neuveden.Lži poslance Šmerala o komunistickém puči v roce 1920
Víte o tom, že se u nás komunisté v roce 1920 neúspěšně pokusili o komunistický puč? Historický článek z roku 1921 vám prozradí, jaký krvavý průběh převratu komunisté plánovali i jakým způsobem následně komunističtí poslanci o svém neúspěšném pokusu o převrat lhali.
Obzor - 1921, autor neuveden.Česká národní banka, založená v USA ještě za dob Rakousko-Uherska
Založení české banky v dobách Rakousko-uherské monarchie bylo důležitým milníkem naší historie. Článek z roku 1910 vám přiblíží, jak k založení české státní banky tehdy v New Yorku došlo.
Slavie - 1910, autor neuveden.Složité hledání konečné podoby československé vlajky
Česká vlajka má dnes sto let. Jak vypadá a jak dříve vypadala i československá vlajka ví jistě každý. Než ale naše vlajka získala současnou krásnou podobu, tak tu byla i řada jiných variant. Více se o vzniku naší vlajky a možnostech jejího vzhledu dozvíte v článku z roku 1938.
Nejkrásnější země - 1938, autor Jan Novák.Co u nás za první republiky zastavilo bolševickou revoluci? Správná rána v pravý čas
25. února roku 1948 začala důležitá kapitola našich dějin. Jak vám ukáže text z roku 1936, tak násilné snahy o převzetí vlády komunisty tu byly už dřív. Zajímá vás, proč jim to tehdy nevyšlo?
Nevoňavé kvítí - 1936, autor Jan Miller.Páter Koniáš a pálení českých knih - jak to bylo ve skutečnosti
13. února 1691 se narodil dodnes známý jezuita Matěj Antonín Koniáš. Jak to v jeho době bylo s pálením knih, jaké urážlivé písně při tom byly zpívány a kolik knih páter Koniáš vlastně zničil? Na to se vám odpoví článek z roku 1929.
Dějiny literatury české - 1929, autor Jan Jakubec.Mariánský sloup: jeho význam pro naše předky a důvod, proč nebyl v roce 1918 znovu postaven
O obnově Mariánského sloupu v Praze se dnes hodně mluví. Jak byl ale Čechy vnímán v době svého postavení? A mohl po vzniku republiky vůbec Mariánský sloup zůstat na pražském Staroměstském náměstí? To vám prozradí náš text z roku 1918.
Hlas 1918, autor Gamma (Gustav Jaroš).Krvavé potlačení protestů v Praze aneb demonstrace za dob monarchie
Jak za dávných nesvobodných dob Rakousko-Uherska probíhaly v Praze demonstrace? To vám přiblíží historický článek a fotografie z roku 1906.
Světozor 1906, autor neuveden.Vzpomínky Edvarda Beneše na konec první světové války a bouřlivé oslavy míru
Jak probíhala poslední jednání před podepsáním příměří, aby mohl být 11. 11. 1918 v 11 hodin dopoledne vyhlášen mír? A jak byl následně všemi lidmi oslavován konec kruté světové války? To vám v textu z roku 1929 přiblíží Dr. Edvard Beneš.
Světová válka a naše revoluce 1929, autor Dr. Edvard Beneš.Dobové varování před nebezpečím rozšíření bolševické revoluce k nám
Co lidé v době první republiky věděli o Velké říjnové socialistické revoluci, jejich následcích pro obyvatele Ruska a jak vnímali nebezpečí rozšíření komunistické revoluce do Československa? To vám podrobně popíše historický článek z roku 1919.
Hospodářský list 1919, autor neuveden.