Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rok 1922: Nechali byste se pojistit proti nevěře?
[ Rodina, móda a životní styl ]Byl vám váš partner někdy nevěrný? Nebo naopak žárlíte a bojíte se, že se nevěry dopustí? V tom případě by vás jistě zaujal jeden velmi speciální typ pojištění, který v roce 1922 mohli v Anglii uzavřít ženatí muži. Jak toto pojištění proti nevěře fungovalo se dozvíte v dobovém článku.
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.Rok 1920: Jak správně sedět u klávesnice, aby vás nebolela záda?
[ Lékařství a zdraví ]Trávíte dlouhé hodiny u počítače a trápí vás nejrůznější bolesti zad, krku nebo rukou? Možná se vám bude hodit návod na správné a zdravé sezení u pracovního stolu, který původně pochází z roku 1920. Tehdy samozřejmě nešlo o klávesnici počítače, ale o psaní na psacím stroji. Problémy ale byly stejné.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.Rok 1906: Cenzurou zakázaná kniha o císaři ve výloze knihkupectví. Rozhodnout musel až soud
[ Zločin a trest, nehody ]Odpovědnost za veřejně prezentovaný obsah je otázkou, která dnes zajímá nejednoho provozovatele internetových služeb. Podobný problém s odpovědností a cenzurou řešil i soud v roce 1906. Zajímá vás, jak tehdy soud rozhodl o knihkupci, který ve výloze vystavoval cenzurou zakázanou knihu?
Národní listy - 1906, autor neuveden.Rok 1910: Veselá příhoda o ananasu a podvedeném celníkovi
[ Životní prostředí, příroda a zemědělství ]Víte, co je to ananas? Jistě, kdo by dnes toto oblíbené tropické ovoce neznal. Před sto deseti lety to ale ještě bylo se známostí ananasu trošku jinak. Článek z roku 1910 vás seznámí se zajímavou historkou, ve které má svou roli ananas a nezkušený výběrčí cla na dovážené potraviny.
Kopřivy - 1910, autor Flt.Rok 1922: Popletení zloději versus plná pokladna finančního úřadu. Jak to dopadlo?
[ Zločin a trest, nehody ]Pokusit se vykrást pokladnu finančního úřadu je samozřejmě špatný nápad. Ale vypravit se na takovou velkou loupež a přitom udělat zásadní chybu při plánování celé akce - to je navíc ještě velmi hloupý nápad. Více se o krádeži na finančním úřadu v Moravské Ostravě dozvíte v článku z roku 1922.
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.Rok 1923: K čemu lidé potřebují smích?
[ Rodina, móda a životní styl ]Jaké máte dnes pondělí? Pokud máte pocit, že vám jako téměř každé pondělí v životě opět chybí radost a smích, tak vás jistě zaujme následující text z roku 1923. Dozvíte se v něm, proč se smějeme a k čemu smích potřebujeme.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Rok 1911: Pomník ženě, která za války jako telegrafistka prokázala mimořádnou odvahu
[ Válka, zbraně a vojenství ]Telegraf byl vynález, který radikálně zjednodušil komunikaci na dlouhé vzdálenost. Jeho obsluha byla přitom relativně jednoduchá a rozhodně nevyžadovala žádnou speciální odvahu. Jak vám ale ukáže článek z roku 1911, tak jistá francouzská telegrafistka si za svou statečnost přesto vysloužila pomník.
Ženské listy - 1911, autor neuveden.Rok 1882: Koupání podle křesťanské mravouky? Dnešní dívky by jistě nesouhlasily
[ Rodina, móda a životní styl ]Předpověď počasí dnes slibuje velmi teplé počasí. Pokud byste ho chtěli využít k pobytu u vody a ke koupání, tak se vám jistě budou hodit rady z časopisu pro křesťanskou mládež z roku 1882. I když, některé z těch rad jistě nebyly dodržovány ani tehdy, natož aby se jimi dívky a chlapci řídili dnes.
Anděl strážný - 1882, autor Vilém Ambrož.Rok 1902: Velké změny rybářského řádu aneb co, kdy a jak se smí chytat
[ Životní prostředí, příroda a zemědělství ]Rybaříte? Máte rybářský lístek a poctivě dodržujete všechny body rybářského řádu? Článek z roku 1902 vás seznámí se změnami, které tehdy pro rybáře začaly platit. Zajímá vás, jak to tehdy bylo třeba s dobou hájení, s chytáním pstruhů nebo s prodejem raků?
Národní listy - 1902, autor neuveden.Rok 1900: Proč zavřeli učitelku do vězení? Vyučovala děti v jejich rodném jazyce!
[ Rodina, móda a životní styl ]Postavení českého jazyka v dobách Rakousko-Uherska mělo k rovnoprávnosti s němčinou daleko. Jak vám ale ukáže článek z roku 1900, tak Poláci tou dobou na území tehdy neexistujícího Polska zažívali z hlediska rodného jazyka útisk ještě nesrovnatelně horší.
Ženské listy - 1900, autorka N.