Zajímavosti o státním rozpočtu: Jak rozpočet vznikl a za co mohou líní angličtí lordi, kterým se nechtělo počítat?: Dnes je státní rozpočet velmi důležitou...

Zajímavosti o státním rozpočtu: Jak rozpočet vznikl a za co mohou líní angličtí lordi, kterým se nechtělo počítat?

[ Zajímavosti ]
Dnes je státní rozpočet velmi důležitou součástí fungování státu. Jak vám ale ukáže článek z roku 1927, tak historie státního rozpočtu je překvapivě krátká. Kde vzal rozpočet své jméno, jak vznikl a proč díky líným anglickým lordům dodnes státní rozpočet na celém světě schvalují poslanci, ale nikoliv senátoři?
Lidové noviny - 1927, autor j. a. k.
Bydlet jako naši předci? Objevte své kořeny během zážitkového víkendu: Naše dnešní moderní životy jsou plné...

Bydlet jako naši předci? Objevte své kořeny během zážitkového víkendu

[ Rodina, móda a životní styl ]
Naše dnešní moderní životy jsou plné technologií a pohodlí, které nám usnadňují každodenní rutinu. Ale co kdybychom se na chvíli vrátili zpátky v čase a prožili víkend tak, jak to dělali naši předci? Takový zážitek může poskytnout nejen odpočinek od hektického života, ale také hlubší pochopení a ocenění toho, odkud pocházíme.
Rok 1914: Dívky neví nic o manželství a neumí se postarat o své muže! A jak jsou na tom muži?: Zdají se vám dnešní mladé ženy a mladí muži...

Rok 1914: Dívky neví nic o manželství a neumí se postarat o své muže! A jak jsou na tom muži?

[ Rodina, móda a životní styl ]
Zdají se vám dnešní mladé ženy a mladí muži dostatečně připravení na vstup do manželství? Myslíte, že by jim prospěla speciální škola pro snoubence, kde by se naučili něco důležitého pro správně fungující manželství? Článek z roku 1914 vám přiblíží školu, která právě něco takového vyučovala.
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.
Moře krve a zlata aneb kolik stojí válka?: Zajímá vás, kolik vojáků padlo v...

Moře krve a zlata aneb kolik stojí válka?

[ Válka, zbraně a vojenství ]
Zajímá vás, kolik vojáků padlo v nejrůznějších válkách minulosti? Která z těchto válek byla nejhorší? A jaká z historických válek je z hlediska počtu zabitých vojáků srovnatelná se současným konfliktem na Ukrajině? To vše se můžete dozvědět z článku, vydaného v roce 1912.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Rok 1916: Pozor na levné „volské máslo“! Jak se vyrábí, když podle názvu není z mléka?: Pamatujete, jak se pro „pomazánkovému máslu“...

Rok 1916: Pozor na levné „volské máslo“! Jak se vyrábí, když podle názvu není z mléka?

[ Recepty, vaření a jídlo ]
Pamatujete, jak se pro „pomazánkovému máslu“ zakázalo říkat máslo? Článek z chudého válečného roku 1916 vás seznámí s jiným máslem, které svým názvem klamalo zákazníky ještě daleko víc. Zajímá vás, jak se vyrábělo „volské máslo“, když z vola nemůžete nadojit žádné mléko?
Lidové noviny - 1916, autor neuveden.
Rok 1927: Kina platí stále víc daní a poplatků, další zdanění už nezvládnou!: Myslíte si, že provozovat kino byla dříve...

Rok 1927: Kina platí stále víc daní a poplatků, další zdanění už nezvládnou!

[ Fotografie, film, rozhlas a televize ]
Myslíte si, že provozovat kino byla dříve jednoduchá cesta k bohatství? Článek z roku 1927 vám ukáže, že je bylo právě naopak. Kina tehdy platila takové množství daní a poplatků, že to jen stěží zvládala. Přitom se ale z důvodu hospodářské krize plánovalo naopak daňové zatížení kin opět zvýšit.
Lidové noviny - 1927, autor Ur.
Rok 1908: Rekordní let, při které letadlo zvládlo uletět vzdálenost 10 kilometrů!: Letadla dnes létají z jednoho kontinentu na jiný,...

Rok 1908: Rekordní let, při které letadlo zvládlo uletět vzdálenost 10 kilometrů!

[ Letectví a vzduchoplavba ]
Letadla dnes létají z jednoho kontinentu na jiný, dosahují ohromných výšek a rychlostí - a nám to připadá jako samozřejmost. Článek z roku 1908 vám přiblíží náladu doby, kdy si tehdejší odvážní piloti prvních letadel mohli o podobných leteckých výkonech jen nechat zdát.
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Rok 1908: Speciální ptačí škola v Paříži, kde učitelé učí papoušky mluvit: Je všeobecně známo, že se papoušci dokážou...

Rok 1908: Speciální ptačí škola v Paříži, kde učitelé učí papoušky mluvit

[ Životní prostředí, příroda a zemědělství ]
Je všeobecně známo, že se papoušci dokážou naučit mluvit lidskou řečí. Článek z roku 1908 vás seznámí s průběhem výuky na jedné speciální francouzské škole, která se právě takovou výukou chytrých ptáků zabývá na profesionální úrovni.
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Rok 1923: Opuštěná studna jako mimořádně podlý nástroj k vraždě manželky: Studna dokáže dávat lidem životodárnou vodu,...

Rok 1923: Opuštěná studna jako mimořádně podlý nástroj k vraždě manželky

[ Zločin a trest, nehody ]
Studna dokáže dávat lidem životodárnou vodu, ale v rukou šílence může být i prostředkem k vraždě. Tím ale nemáme na mysli strašidelný díl z legendárních „30 případů majora Zemana“. Článek z roku 1923 vám přiblíží pokus o surovou vraždu, které se tehdy na vlastní manželce dopustil jistý muž na Slovensku.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Obchodní dům z roku 1906, který by i dnes zahanbil řadu moderních hypermarketů: Zdají se vám naše dnešní supermarkety a...

Obchodní dům z roku 1906, který by i dnes zahanbil řadu moderních hypermarketů

[ Architektura a stavebnictví ]
Zdají se vám naše dnešní supermarkety a hypermarkety velké? V tom případě vás jistě překvapí, jak obří byl už v roce 1906 jeden obchodní dům v New Yorku v USA. Dobový článek vás s nabídkou zboží, množstvím zaměstnanců i samotným fungováním tohoto amerického obchodu seznámí.
Světozor - 1906, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 3 | 4 [ 5 ]  6 | 7 další
Celkem 415 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.