Rok 1908: Rekordní let, při které letadlo zvládlo uletět vzdálenost 10 kilometrů!: Letadla dnes létají z jednoho kontinentu na jiný,...

Rok 1908: Rekordní let, při které letadlo zvládlo uletět vzdálenost 10 kilometrů!

[ Letectví a vzduchoplavba ]
Letadla dnes létají z jednoho kontinentu na jiný, dosahují ohromných výšek a rychlostí - a nám to připadá jako samozřejmost. Článek z roku 1908 vám přiblíží náladu doby, kdy si tehdejší odvážní piloti prvních letadel mohli o podobných leteckých výkonech jen nechat zdát.
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Rok 1908: Speciální ptačí škola v Paříži, kde učitelé učí papoušky mluvit: Je všeobecně známo, že se papoušci dokážou...

Rok 1908: Speciální ptačí škola v Paříži, kde učitelé učí papoušky mluvit

[ Životní prostředí, příroda a zemědělství ]
Je všeobecně známo, že se papoušci dokážou naučit mluvit lidskou řečí. Článek z roku 1908 vás seznámí s průběhem výuky na jedné speciální francouzské škole, která se právě takovou výukou chytrých ptáků zabývá na profesionální úrovni.
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Rok 1923: Opuštěná studna jako mimořádně podlý nástroj k vraždě manželky: Studna dokáže dávat lidem životodárnou vodu,...

Rok 1923: Opuštěná studna jako mimořádně podlý nástroj k vraždě manželky

[ Zločin a trest, nehody ]
Studna dokáže dávat lidem životodárnou vodu, ale v rukou šílence může být i prostředkem k vraždě. Tím ale nemáme na mysli strašidelný díl z legendárních „30 případů majora Zemana“. Článek z roku 1923 vám přiblíží pokus o surovou vraždu, které se tehdy na vlastní manželce dopustil jistý muž na Slovensku.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Obchodní dům z roku 1906, který by i dnes zahanbil řadu moderních hypermarketů: Zdají se vám naše dnešní supermarkety a...

Obchodní dům z roku 1906, který by i dnes zahanbil řadu moderních hypermarketů

[ Architektura a stavebnictví ]
Zdají se vám naše dnešní supermarkety a hypermarkety velké? V tom případě vás jistě překvapí, jak obří byl už v roce 1906 jeden obchodní dům v New Yorku v USA. Dobový článek vás s nabídkou zboží, množstvím zaměstnanců i samotným fungováním tohoto amerického obchodu seznámí.
Světozor - 1906, autor neuveden.
Důchody v SSSR: nárok mají jen ti, kteří podporují režim!: Zajímá vás, jak to bylo v socialistickém Rusku...

Důchody v SSSR: nárok mají jen ti, kteří podporují režim!

[ Zajímavosti ]
Zajímá vás, jak to bylo v socialistickém Rusku se starobním důchodem? Historický článek z roku 1930 vám nabízí zajímavou informaci o podmínkách, podle kterých tehdy mohli důchod získat ruští spisovatelé, básnící nebo třeba hudební skladatelé.
Národní listy - 1930, autor neuveden.
Houslista Niccolò Paganini a jeho smlouva s ďáblem: Niccolò Paganini sice žil v letech 1782 až 1840,...

Houslista Niccolò Paganini a jeho smlouva s ďáblem

[ Významné osobnosti ]
Niccolò Paganini sice žil v letech 1782 až 1840, ale přesto se na jeho geniální hru vzpomíná do dnešních časů. Jaký byl ale jeho život a co bylo za jeho jedinečným hudebním nadáním? Nad tím se zamýšlí článek z roku 1920.
Vídeňské illustrované noviny - 1920, autor neuveden.
Rok 1930: Proč policie nedovolila vznik oficiálního klubu sebevrahů?: Má člověk právo sám si zvolit smrt a využít k...

Rok 1930: Proč policie nedovolila vznik oficiálního klubu sebevrahů?

[ Zajímavosti ]
Má člověk právo sám si zvolit smrt a využít k tomu případně i cizí pomoc? Zakladatel jistého „klubu sebevrahů“ si myslel, že určitě ano. Zajímá vás, jak na to v roce 1930 reagovala londýnská policie a co byl podle ní ve skutečnosti hlavní účel tohoto podniku? Dobový článek vás s tím seznámí.
Národní listy - 1930, autor neuveden.
Jak zhubnout a udržet si ideální váhu? Zkuste dodnes platné rady z roku 1926!: Trápí vás pár kilo nadváhy? Nebo neustále...

Jak zhubnout a udržet si ideální váhu? Zkuste dodnes platné rady z roku 1926!

[ Lékařství a zdraví ]
Trápí vás pár kilo nadváhy? Nebo neustále bojujete s „jojo efektem“, kdy po úspěšném zhubnutí zase rychle naberete zpět svou původní váhu? Vyzkoušejte rady pro úspěšné hubnutí z roku 1926, které ani dnes neztratily nic ze své platnosti.
Pro zdraví a krásu žen - 1926, autor prof. Jan Svozil.
Rok 1923: Přísný rozsudek soudu v Egyptě za sexuální obtěžování: Sexuální obtěžování nebo dokonce znásilnění...

Rok 1923: Přísný rozsudek soudu v Egyptě za sexuální obtěžování

[ Zločin a trest, nehody ]
Sexuální obtěžování nebo dokonce znásilnění je dnes velké a důležité téma. Zajímá vás, jak se podobné problémy žen pronásledovaných neodbytnými muži řešily před sto lety v Egyptě? Historický článek z roku 1923 vám ukáže, že tehdejší islámský soud by mohl být inspirací i pro řadu dnešních procesů.
Lidové noviny - 1923, autor Kt.
Stalin ve vzpomínkách bývalého sovětského diplomata: Byl to zbabělec, který neuměl pořádně rusky!: Jaký byl neomezený vládce Ruska Josif...

Stalin ve vzpomínkách bývalého sovětského diplomata: Byl to zbabělec, který neuměl pořádně rusky!

[ Významné osobnosti ]
Jaký byl neomezený vládce Ruska Josif Vissarionovič Stalin člověk? Jakou měl povahu, jak se choval k ostatním nebo jakým zvláštním způsobem proběhla jeho druhá svatba? To vše se můžete dozvědět ze vzpomínek, které v roce 1930 zveřejnil bývalý sovětský diplomat Grigorij Zinovjevič Besědovskij.
Národní listy - 1930, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 1 | 2 [ 3 ]  4 | 5 další
Celkem 412 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.