Rok 1921: Jak dopadl velký závod žen v kouření cigaret?: Soutěžit se dá v nejrůznějších věcech. Ale...

Rok 1921: Jak dopadl velký závod žen v kouření cigaret?

[ Sport ]
Soutěžit se dá v nejrůznějších věcech. Ale závodit v tom, která moderní dáma dokáže nejvíce elegantním způsobem vykouřit cigaretu? Něco takového by vás nejspíš nenapadlo. Jak vám ale ukáže článek z roku 1921, tak právě takové závody se kdysi skutečně odehrály. Zajímá vás, jak vypadala šampionka v kouření?
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
Statistika sebevražd: V jakém věku se častěji zabíjejí muži a kdy ženy?: Jaký je rozdíl mezi tím, kdy volí sebevraždu...

Statistika sebevražd: V jakém věku se častěji zabíjejí muži a kdy ženy?

[ Lékařství a zdraví ]
Jaký je rozdíl mezi tím, kdy volí sebevraždu zoufalí muži a kdy jí volí zoufalé ženy? A jaký je rozdíl v tom, jaký prostředek ke své sebevraždě volí ženy a muži? Morbidní, ale přesto zajímavou statistiku sebevražd vám přináší historický článek z roku 1925.
Lidové noviny - 1925, autor Řa.
Jak vznikla slova grog, pistole, kravata, nikotin a další? Jejich původ vás překvapí!: Některá slova bereme jako natolik obyčejná, že...

Jak vznikla slova grog, pistole, kravata, nikotin a další? Jejich původ vás překvapí!

[ Zajímavosti ]
Některá slova bereme jako natolik obyčejná, že ani nepřemýšlíme nad jejich původem. Přitom je to rozhodně škoda. Zajímá vás, jaký národ pojmenoval kravatu? Nebo že název oblíbeného grogu vznikl jako pomsta pro nenáviděné pití? To vše a mnohé další vám prozradí článek z roku 1925.
Lidové noviny - 1925, autor K. S.
Výzva z roku 1929: Rodiče, nebojte se pustit děti do přírody samotné!: Před několika dny proběhl médii výsledek...

Výzva z roku 1929: Rodiče, nebojte se pustit děti do přírody samotné!

[ Rodina, móda a životní styl ]
Před několika dny proběhl médii výsledek průzkumu, podle kterého si děti stále méně chodí ven hrát. Článek z roku 1929 vám ukáže, že ani v tomto ohledu se svět vlastně příliš nezměnil. Už tehdy totiž bylo potřeba přesvědčovat maminky, aby se nebály pustit děti hrát si ven na delší vzdálenosti od domova.
Národní listy - 1929, autor neuveden.
Milostný dopis starý 4000 let: Jaké bylo postavení ženy ve společnosti v době...

Milostný dopis starý 4000 let

[ Rodina, móda a životní styl ]
Jaké bylo postavení ženy ve společnosti v době před 4000 lety a jakým způsobem spolu tehdy komunikovali zamilovaní? Zajímavou ukázku tehdejšího života vám nabízí historický článek z roku 1925.
Lidové noviny - 1925, autor uv
Rok 1925: Proč Američané propadli žvýkání žvýkaček, ale u nás o tuhle americkou zvláštnost nikdo nestojí?: Dnes se nám zdá žvýkání žvýkaček jako...

Rok 1925: Proč Američané propadli žvýkání žvýkaček, ale u nás o tuhle americkou zvláštnost nikdo nestojí?

[ Zajímavosti ]
Dnes se nám zdá žvýkání žvýkaček jako běžná záležitost, kterou občas provozují děti i dospělí. Jak vám ale ukáže článek z roku 1925, tak tehdy se u nás ani přes veškerou reklamu žvýkačky ještě neprosadily. K velké oblíbenosti u nás přispěli až o hodně později američtí vojáci na konci druhé světové války.
Lidové noviny - 1925, autor fš.
Rok 1932: Prezident Masaryk měl projev k německým dětem. Jak na něj děti reagovaly?: Vztahy mezi Čechy a Němci, žijícími na území...

Rok 1932: Prezident Masaryk měl projev k německým dětem. Jak na něj děti reagovaly?

[ Významné osobnosti ]
Vztahy mezi Čechy a Němci, žijícími na území Československa, byly v době před druhou světovou válkou složité. U příležitosti Dne dětí vám ale na textu z roku 1932 ukážeme, že nejmladší generace „našich“ Němců se tehdy přes složitou minulost našich národů dokázala přenést a i pro ně byl prezident T. G. Masaryk váženou osobností.
České slovo - 1932, autor neuveden.
Zajímavé důkazy inteligence šimpanzů z roku 1925: Jak jsou na tom opice se schopností rozumně...

Zajímavé důkazy inteligence šimpanzů z roku 1925

[ Životní prostředí, příroda a zemědělství ]
Jak jsou na tom opice se schopností rozumně přemýšlet, řešit problémy a navzájem se učit? Jak vám ukáže historický článek z roku 1925, tak tuto otázku řešili biologové už před desítkami let. Zajímá vás, jaké zajímavé příklady inteligence u šimpanzů byly tehdy pozorovány?
Lidové noviny - 1925, autor d.
Rok 1925: Co zažívají piloti letadel při nouzovém seskoku padákem?: Padák je úžasný vynález, který zachránil...

Rok 1925: Co zažívají piloti letadel při nouzovém seskoku padákem?

[ Letectví a vzduchoplavba ]
Padák je úžasný vynález, který zachránil život tisícům pilotů v nesnázích. Minimálně v jeho začátcích bylo ale použití padáku často spojené s rizikem, že se včas neotevře. Historický článek z roku 1925 vás seznámí s tím, jaké pocity tehdy piloti nouzově vyskakující z letadla s padákem na zádech zažívali.
Lidové noviny - 1925, autor F. R.
Rok 1925: Zapomenutá přírodní síla, která by mohla znamenat revoluci ve výrobě čisté energie: Lidstvo neustále hledá zdroj čisté, ekologické...

Rok 1925: Zapomenutá přírodní síla, která by mohla znamenat revoluci ve výrobě čisté energie

[ Elektrotechnika a elektronika ]
Lidstvo neustále hledá zdroj čisté, ekologické a obnovitelné energie. Historický článek z roku 1925 vám jeden takový skutečně čistě přírodní zdroj ohromného množství energie představí. Je jistě velká škoda, že se od té doby na možnosti jeho využívání úplně zapomenulo.
Lidové noviny - 1925, autor a. d.
Listování: předcházející  | 1 [ 2 ]  3 | 4 | 5 další
Celkem 415 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.