Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz
Jak velká je jedna miliarda? Podívejte se na řadu zajímavých srovnání, které vám to ukáží: O miliardách slyšíme a čteme tak často, že už...

Jak velká je jedna miliarda? Podívejte se na řadu zajímavých srovnání, které vám to ukáží

O miliardách slyšíme a čteme tak často, že už nám to možná ani nepřipadá jako velké číslo. Ale jak velké ve skutečnosti je? Historický článek z roku 1908 vám hodnotu čísla jedna miliarda na řadě zajímavých způsobem názorně předvede.
Epocha 1908, autor prof. Fr. Michl.
Co dělala velká delegace muslimů v Praze před sto lety?: Když se řekne muslim nebo islám, tak řadu lidí...

Co dělala velká delegace muslimů v Praze před sto lety?

Když se řekne muslim nebo islám, tak řadu lidí napadnou nejrůznější asociace. Zajímá vás, co v roce 1914 pohledávala velká delegace z Turecka nejen v Praze, ale i v celé Evropě? To vám prozradí dobový článek.
Světozor 1914, autor neuveden.
Hudební senzace: skvělé kvarteto složené z profesionálních typografů: Naše zem má ve své historii řadu úspěšných...

Hudební senzace: skvělé kvarteto složené z profesionálních typografů

Naše zem má ve své historii řadu úspěšných hudebníků. Jedno ve své době velmi úspěšné kvarteto, složené z amatérských hudebníků, vám představí náš článek z roku 1906.
Světozor 1906, autor neuveden.
Restaurace, kde už před 110 lety hosty místo číšníků obsluhovaly stroje: Trápí vás pomalá obsluha v restauraci? Článek...

Restaurace, kde už před 110 lety hosty místo číšníků obsluhovaly stroje

Trápí vás pomalá obsluha v restauraci? Článek z roku 1909 vám přiblíží technické řešení, díky kterému už tehdy mohly některé americké restaurace fungovat bez číšníků.
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.
Bublinková fólie i kartonové krabice za časů našeho dětství (PR): Abych vás uvedl v obraz musím přiznat, kolik mi...

Bublinková fólie i kartonové krabice za časů našeho dětství (PR)

Abych vás uvedl v obraz musím přiznat, kolik mi vlastně je. Tedy alespoň naznačit. Má dětství, to jsou léta 1978 až 1988. Na ta před tím si nepamatuji a na střední škole jsem se za dítě již rozhodně nepovažoval. A teď zpátky ke kartonům a bublinkám. Chci se s vámi podělit, jak jsme si je uměli užít. A rovněž je pořádně zrecyklovat. Ne ve tříděném odpadu, ale přímo v domácnosti. Byly vzácností a uplatnění našly opakovaně.
Chytrý způsob, jak v roce 1901 vyřešili převoz nadměrného nákladu po souši i po vodě: Jak převážet na dlouhé vzdálenosti nadměrný...

Chytrý způsob, jak v roce 1901 vyřešili převoz nadměrného nákladu po souši i po vodě

Jak převážet na dlouhé vzdálenosti nadměrný náklad těžký desítky tun, když nemáte k dispozici žádný dopravní prostředek schopný takovou váhu zvládnout? Článek z roku 1901 vám popíše, jak si s transportem obřího parního kotle poradili tehdejší inženýři.
Epocha 1901, autor —s.
Milionové škody, které v Londýně způsobuje tamní pověstná mlha: Mlha v Londýně může být tajemná i romantická,...

Milionové škody, které v Londýně způsobuje tamní pověstná mlha

Mlha v Londýně může být tajemná i romantická, ale také velmi drahá. Článek z roku 1905 vám vypočítá, jak vysoké finanční ztráty způsobuje londýnská mlha.
Epocha 1905, autor K. Č.
Historie sirek: od zapalování pomocí lahvičky s kyselinou až po bezpečné zápalky ze Sušice: Jaký vývoj stojí za tím, než se z dřívek...

Historie sirek: od zapalování pomocí lahvičky s kyselinou až po bezpečné zápalky ze Sušice

Jaký vývoj stojí za tím, než se z dřívek zapalovaných pomocí namáčení do lahvičky s kyselinou sírovou staly dnešní bezpečné zápalky? S tím vás seznámí článek z roku 1906.
Česká hospodyně 1906, autor neuveden.
Čokoládový přehrávač hudby, sladká funkční hračka dětí z přelomu minulého století: Pro dnešní děti je sice běžné pouštět si...

Čokoládový přehrávač hudby, sladká funkční hračka dětí z přelomu minulého století

Pro dnešní děti je sice běžné pouštět si písničky na Youtube a nebo na mobilu, ale dávné děti mohly i něco navíc. Když už je oblíbené písničky přestaly bavit, tak je mohly sníst! Více vám o tom zajímavém hudebním vynálezu řekne článek z roku 1904.
Vynálezy a pokroky 1904, autor J. K.
Dva pokusy o atentát na anglického místokrále v Indii: Vykonávat úřad místokrále v Indii bylo jistě...

Dva pokusy o atentát na anglického místokrále v Indii

Vykonávat úřad místokrále v Indii bylo jistě náročné, ale rozhodně nebezpečné poslání. Co v Indii v tomto úřadě zažil Gilbert Elliot, 4. hrabě z Minto, vám prozradí historický článek z roku 1909.
Světozor 1909, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 2 | 3 [ 4 ]  5 | 6 další
Celkem 24 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Hledání

 

Kolorované snímky
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: