Rubrika: RODINA, MÓDA A ŽIVOTNÍ STYL

Rok 1899: Za kolik peněz se dá v Anglii na trhu prodat vlastní manželka?: Patří podle vás možnost prodat svou ženu na...

Rok 1899: Za kolik peněz se dá v Anglii na trhu prodat vlastní manželka?

Patří podle vás možnost prodat svou ženu na trhu jako obyčejné zboží do novodobého demokratického světa? Určitě ne. Jak vám ale ukáže článek z roku 1899, tak ještě v 19. století k takovým prodejům manželek na trhu v jinak pokrokové Anglii celkem běžně docházelo.
Národní listy - 1899, autor neuveden.
Proč se děti bojí a jak dětský strach překonat?: Některé děti se bojí tmy, jiné zcela...

Proč se děti bojí a jak dětský strach překonat?

Některé děti se bojí tmy, jiné zcela neškodných domácích zvířat, další třeba nemocí. Zajímá vás, jak takový strach v dětech vzniká, kdo za něj může, ale hlavně jak takový strach porazit? S tím se vám pokusí poradit článek z roku 1929, který se tématem dětského strachu detailně zabýval.
Národní listy - 1929, autor dr. Kimmins.
Plastikové modely pro každého: Potřebujete sehnat dárek muži, ať už je mu 8...

Plastikové modely pro každého

Potřebujete sehnat dárek muži, ať už je mu 8 nebo 30 let? Máme tip na něco, co v pánském světě nikdy nezestárne. Plastikové modely aut, letadel, lodí a dalších prostředků. S nimi ve většině případů nešlápnete vedle. A ten výběr!
Rok 1932: Stávka horníků, která díky komunistům skončila zastřeleným horníkem: Práce v dolech je mimořádně těžké, ale také...

Rok 1932: Stávka horníků, která díky komunistům skončila zastřeleným horníkem

Práce v dolech je mimořádně těžké, ale také odpovědné povolání - což v době před 90 lety jistě platilo dvojnásob. Proto také horníci někdy neváhají vyjít do ulic a bojovat za svá práva. Článek z roku 1932 vám ale popíše stávku na Karvinsku, kdy komunisté zneužívali hornické protesty k vlastním cílům.
Lidové noviny - 1932, autor la.
Rok 1909: Zakázaný lesbický podnik nebo obyčejný dámský klub? Rozhodnout musí soud: Začátek minulého století rozhodně nebyl světu...

Rok 1909: Zakázaný lesbický podnik nebo obyčejný dámský klub? Rozhodnout musí soud

Začátek minulého století rozhodně nebyl světu LGBT příliš nakloněn, lesby a gayové tehdy raději svou sexuální orientaci skrývali. Když byl proto v roce 1909 jeden dámský klub v novinách označen za »homosexuální klub«, tak celý případ skončil u soudu. Dobový článek vám o tom prozradí více.
Národní listy - 1909, autor neuveden.
Rok 1909: Čím kdysi chtěly být děti v dospělosti?: Dnešní děti často touží být v dospělosti...

Rok 1909: Čím kdysi chtěly být děti v dospělosti?

Dnešní děti často touží být v dospělosti jako jejich oblíbený slavný herec, zpěvák, sportovec nebo samozřejmě youtuber. Čím ale chtěly být v dospělosti děti před více jak sto lety? To se můžete dozvědět z článku z roku 1909, popisující jeden tehdejší výzkum na základních a středních školách.
Národní listy - 1909, autor neuveden.
Rok 1936: Tajuplný daňový poplatník, jakého na finančním úřadě ještě nezažili: Placení daní většinou nebývá ta...

Rok 1936: Tajuplný daňový poplatník, jakého na finančním úřadě ještě nezažili

Placení daní většinou nebývá ta nejoblíbenější lidská činnost a úředníci na finančních úřadech jsou jistě zvyklí na to, že se této povinnost někteří poplatníci snaží vyhnout. Proto jistě úředníky v Opavě velmi překvapila událost, ke které tam došlo v roce 1936. Více se dozvíte v dobovém článku.
České slovo - 1936, autor -erk-
Rok 1888: Drzý polibek, který řezníkovi přinesl bohatství: Sexuální obtěžování rozhodně není něco, co...

Rok 1888: Drzý polibek, který řezníkovi přinesl bohatství

Sexuální obtěžování rozhodně není něco, co by si měli prodavači dovolovat ke svým zákazníkům. Nicméně jak vám ukáže článek z roku 1888, tak občas může i zcela nevhodné chování díky šťastné náhodě vést k nečekanému bohatství. Více se dozvíte v příběhu jednoho australského řezníka.
Veselý anekdotář - 1888, autor Hugon Wunsch.
Rok 1932: Šokující množství nacistů mezi našimi úředníky a učiteli: Jeden z problémů Československa byl vztah mezi...

Rok 1932: Šokující množství nacistů mezi našimi úředníky a učiteli

Jeden z problémů Československa byl vztah mezi Čechy a zde žijícími Němci. Někteří z nich se nechtěli smířit se vznikem naší republiky a ani naši politici nedělali nic, aby je o jejich budoucnosti v Československu přesvědčili. Článek z roku 1932 vám ukáže, k čemu to tehdy vedlo na Opavsku.
České slovo - 1932, autor -a-.
Zapomenutý květinový zvyk na Den matek: co znamenal červený a bílý květ?: Slavíte dnešní Den matek? V tom případě vás...

Zapomenutý květinový zvyk na Den matek: co znamenal červený a bílý květ?

Slavíte dnešní Den matek? V tom případě vás jistě bude zajímat, že v začátcích tohoto svátku bylo zvykem, že si lidé zdobili své oblečení buď červeným nebo bílým kvítkem. Článek z roku 1931 vám prozradí, co tyto barvy květů na Den matek znamenaly.
Lidové noviny - 1931, autor brk.
Listování: předcházející  | 4 | 5 [ 6 ]  7 | 8 další
Celkem 92 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.