Rubrika: RODINA, MÓDA A ŽIVOTNÍ STYL

Zapomenuté moudrosti a přísloví o štěstí, lásce, penězích a lidské povaze: Máte rádi moudré myšlenky známých i zcela...

Zapomenuté moudrosti a přísloví o štěstí, lásce, penězích a lidské povaze

Máte rádi moudré myšlenky známých i zcela neznámých osobností? Historický článek z roku 1924 vám nabízí řadu velmi zajímavých myšlenek na téma láska, život, bohatství i pomluvy. Přečtěte si je a uvidíte sami, že ani téměř sto let od jejich vydání jim nevzalo nic z jejich platnosti.
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.
Rok 1923: Státem placených úředníků je stále víc!: Máte pocit, že se počet úředníků placených z...

Rok 1923: Státem placených úředníků je stále víc!

Máte pocit, že se počet úředníků placených z našich daní neustále zvětšuje? Jak vám ukáže článek z roku 1923, tak nejde vůbec o nic nového. Zajímá vás, kolik let tehdy stačilo k tomu, aby celkové množství úředníků ve státní správě vzrostlo na dvojnásobek?
Národní listy - 1923, autor F. P. S.
Rok 1919: Všechny veřejné domy budou zakázány, bývalé prostitutky stát převychová: Prostituce je problém, který se na celém světě...

Rok 1919: Všechny veřejné domy budou zakázány, bývalé prostitutky stát převychová

Prostituce je problém, který se na celém světě marně snažila vyřešit už dlouhá řada nejrůznějších státních institucí. Historický článek z roku 1919 vám ukáže, že v mladém a poměrně puritánském Československu se otázkou veřejných domů a prostitutek pokusili vyřešit velmi razantně.
Hlas lidu - 1919, autor neuveden.
Vánoční výzva z roku 1895: Firmy, přestaňte si navzájem posílat vánoční dárky!: Dnes už patří k tradici, že firmy posílají...

Vánoční výzva z roku 1895: Firmy, přestaňte si navzájem posílat vánoční dárky!

Dnes už patří k tradici, že firmy posílají svým obchodním partnerům nejrůznější „vánoční dárky“ se svým logem. Někdy to jsou relativně užitečné dary jako diář nebo láhev vína, jindy to jsou jen cetky. Článek z roku 1895 vám ukáže, proč by dobrý obchodník žádné takové dary posílat neměl.
Národní listy - 1895, autor neuveden.
Co o člověku prozradí způsob, jak kouří doutník?: Kouříte pravidelně doutníky? Nebo si doutník...

Co o člověku prozradí způsob, jak kouří doutník?

Kouříte pravidelně doutníky? Nebo si doutník zapálíte při „mimořádných příležitostech“? Historický článek z roku 1927 vám veselou formou popíše rozdíly v tom, jak různí lidé kouří doutníky. Najdete se mezi těmito typy i vy?
Řeči pro nic - 1927, autor Karel Vika.
Rok 1936: Jak by se pracující ženy měly chovat ke svým mužům, starajícím se o domácnost?: V dnešní době je celkem běžné, když si žena...

Rok 1936: Jak by se pracující ženy měly chovat ke svým mužům, starajícím se o domácnost?

V dnešní době je celkem běžné, když si žena „buduje kariéru“ a manžel se stará o domácnost a o děti. Článek z roku 1936 vám ukáže, že kupodivu nejde o nic nového. Navíc vás určitě překvapí, jak moc jsou tehdejší rady pracujícím ženám ohledně jejich mužů v domácnosti aktuální i dnes.
České slovo - 1936, autorka miva.
Rok 1937: Až 70% žáků v SSSR propadá! Proti zoufalému stavu školství v Rusku zasáhl sám Stalin: Nové vedení Sovětského svazu potřebovalo pro...

Rok 1937: Až 70% žáků v SSSR propadá! Proti zoufalému stavu školství v Rusku zasáhl sám Stalin

Nové vedení Sovětského svazu potřebovalo pro rozvoj své země co nejdříve získat velké množství vzdělaných lidí a proto se snažilo radikálně pozvednout úroveň ruského školství. Jak vám ale ukáže článek z roku 1937, tak ani dvacet let po bolševické revoluci se tento ambiciózní plán moc nedařil.
České slovo - 1937, autor -H-
Rok 1909: Bouřlivé demonstrace proti zdražování mléka: Někdy se potraviny zdražují, protože stoupají...

Rok 1909: Bouřlivé demonstrace proti zdražování mléka

Někdy se potraviny zdražují, protože stoupají náklady na jejich produkci. Ale někdy se zdražují také proto, že jejich bohatí producenti chtějí být ještě bohatší. Alespoň tak to podle článku z roku 1909 bylo v tehdy na Šumpersku s mlékem. Zajímá vás, jak tehdy lidé na prudké zdražování reagovali?
Hlas lidu - 1909, autor neuveden.
Jak se v roce 1900 propagovalo životní pojištění?: Reklamy na životní pojištění dnes můžeme...

Jak se v roce 1900 propagovalo životní pojištění?

Reklamy na životní pojištění dnes můžeme vidět ve všech médiích. Zajímá vás, jak bylo „pojištění smrti“ propagováno na začátku minulého století? A pro koho bylo tehdy životní pojištění vůbec určeno? To vše vám ukáže text, který pochází z roku 1900.
Nový Pražský Kalendář pro město i venkov - 1900, autor neuveden.
Proč je advent nejkrásnějším obdobím v roce? Vysvětlení z roku 1926 potěší i ateisty: Zapálili jste na adventním svícnu první svíčku...

Proč je advent nejkrásnějším obdobím v roce? Vysvětlení z roku 1926 potěší i ateisty

Zapálili jste na adventním svícnu první svíčku? Byli jste se podívat na slavnostní rozsvěcení vánočního stromu ve vašem městě? Navštívili jste první vánoční trhy? Článek z roku 1926 vám ukáže, proč je adventní doba bez ohledu na vaše náboženství tak krásná.
Národní listy - 1926, autor hc.
Listování: předcházející  | 3 | 4 [ 5 ]  6 | 7 další
Celkem 102 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.