Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rubrika: RODINA, MÓDA A ŽIVOTNÍ STYL

Rok 1897: Kouzelná atmosféra pálení čarodějnic v minulosti: Půjdete dnes večer s dětmi nebo přáteli k...

Rok 1897: Kouzelná atmosféra pálení čarodějnic v minulosti

Půjdete dnes večer s dětmi nebo přáteli k táboráku a budete tam pálit čarodějnice? Článek z roku 1897 vás seznámí s tím, jak se tradiční čarodějnické ohně pálily o filipojakubské noci na konci předminulého století. Myslíte, že byla jejich atmosféra srovnatelná s těmi dnešními?
Národní noviny - 1897, autor neuveden.
Rok 1899: Svoboda pro černochy podle amerického senátora? Vystěhujte je pryč: Otroci v USA sice teoreticky získali svobodu již...

Rok 1899: Svoboda pro černochy podle amerického senátora? Vystěhujte je pryč

Otroci v USA sice teoreticky získali svobodu již dávno, ale k reálné rovnoprávnosti od té doby vedla ještě dlouhá cesta. Historický článek z roku 1899 vás seznámí s jedním rasistickým nápadem, jak chtěl jistý americký senátor zajistit afroameričanům skutečnou »svobodu«.
Národní listy - 1899, autor neuveden.
Rok 1907: Krásná dívka, nalezená v převleku za mnicha v mužském klášteře. Co tam dělala?: Mužský klášter by měli obývat pouze muži. Ale...

Rok 1907: Krásná dívka, nalezená v převleku za mnicha v mužském klášteře. Co tam dělala?

Mužský klášter by měli obývat pouze muži. Ale i mniši v klášteře jsou stále jen muži a mohou mít nejrůznější touhy... Myslíte že uhodnete, proč se v jednom ukrajinském klášteře za vědomí opata v mužském převleku tajně skrývala krásná dívka? Článek z roku 1907 vám to prozradí.
Národní listy - 1907, autor neuveden.
Kleptománie: skutečná nemoc, nebo jen zločinný koníček bohatých žen?: Jak se před sto lety řešily krádeže v obchodech...

Kleptománie: skutečná nemoc, nebo jen zločinný koníček bohatých žen?

Jak se před sto lety řešily krádeže v obchodech, které spáchaly dámy z bohatých rodin? A jak se rozlišovalo, zda jde o krádež nebo o nemoc - kleptománii? Tyto a další zajímavé informace o dávných kleptomankách z vyšších společenských vrstev vám prozradí článek z roku 1910.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Rok 1907:  Jak to končí, když bydlíte vedle nenasytného miliardáře: Jaké to je bydlet vedle miliardáře, kterému v...

Rok 1907: Jak to končí, když bydlíte vedle nenasytného miliardáře

Jaké to je bydlet vedle miliardáře, kterému v touze po dalším rozšiřování jeho majetku brání celé město? A jak to dopadne, pokud se jeden z občanů tohoto města pokusí bránit svůj domov před soudem? Přesně to vám přiblíží historický článek z roku 1907.
Národní listy - 1907, autor neuveden.
Zákaz z ministerstva: ženy nesmí pracovat s tajnými informacemi: Proč začátkem minulého století jisté...

Zákaz z ministerstva: ženy nesmí pracovat s tajnými informacemi

Proč začátkem minulého století jisté ministerstvo zakázalo, aby měly jeho úřednice přístup k utajovaným informacím? A jak na takový zákaz reagovalo tehdejší hnutí za rovnoprávnost žen? Ani jedno naštěstí žádným tajemstvím není, takže vám to prozradí článek z roku 1907.
Národní listy - 1907, autor neuveden.
Humor našich předků: vtipy z roku 1916, které vás rozesmějí i dnes: Potřebujete zlepšit náladu? Máme na to pro vás...

Humor našich předků: vtipy z roku 1916, které vás rozesmějí i dnes

Potřebujete zlepšit náladu? Máme na to pro vás zaručený recept v podobně hromady skvělých vtipů z roku 1916. Sami na nich uvidíte, že dobré vtipy ani po sto letech nemusí ztratit nic ze své zábavnosti. Doba se sice totiž mění, ale lidé zůstávají stále stejní.
Křivé zrcadlo - 1916, autor
Rada z dávných časů: vlastní peněženka děti naučí chápat hodnotu peněz: Vysvětlit malým dětem skutečný význam peněz a...

Rada z dávných časů: vlastní peněženka děti naučí chápat hodnotu peněz

Vysvětlit malým dětem skutečný význam peněz a naučit je s nimi správně hospodařit je pro jejich pozdější dospělý život velmi důležité. Jak to ale nejlépe udělat? Dodnes užitečný návod s řadou praktických tipů vám nabízí historický článek z roku 1918.
Matka: Kniha pro matky - 1918, autor K. Balík.
Historie peněženek: Víte, kde se objevily první prototypy? : Peněženku používáte každý den, a proto není...

Historie peněženek: Víte, kde se objevily první prototypy?

Peněženku používáte každý den, a proto není potřeba tento doplněk zdlouhavě představovat. Peněženka je malé kožené, respektive látkové pouzdro, které si snadno schováte do kapsy. Slouží k přenášení hotovosti, platebních karet a důležitých dokladů. Zajímali jste se však někdy, kde se vůbec peněženky vzaly?
Rok 1912: Existuje muž, který rozumí ženám? Výsledky čtenářské ankety vás pobaví: Je možné, aby nějaký muž dokázal zcela...

Rok 1912: Existuje muž, který rozumí ženám? Výsledky čtenářské ankety vás pobaví

Je možné, aby nějaký muž dokázal zcela rozumět ženám? Na tu samou otázku se před více jak sto lety ptal svých čtenářů a čtenářek jeden francouzský časopis. Výsledky této ankety, zveřejněné u nás v roce 1912, vás jistě pobaví i dnes.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 2 | 3 [ 4 ]  5 | 6 další
Celkem 72 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.