Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Rubrika: RODINA, MÓDA A ŽIVOTNÍ STYL

Praha před 130 lety: konec prázdnin prodloužených epidemií a od zítra zpátky do škol: Zítra se po dlouhé době vrátí žáci a studenti...

Praha před 130 lety: konec prázdnin prodloužených epidemií a od zítra zpátky do škol

Zítra se po dlouhé době vrátí žáci a studenti do školních lavic a zahájí nový školní rok. Prodloužené prázdniny z důvodu epidemie ale naše zem zažívala i v minulosti. Zajímá vás, jaká situace byla ve školách v roce 1890 a jaký se po obnovení školního vyučování předpokládal další vývoj epidemie?
Národní listy - 1890, autor neuveden.
Paříž v roce 1920: jak se po válce probouzela k životu a jak vítala své bývalé nepřátele: Už od dávných časů byla Paříž díky své...

Paříž v roce 1920: jak se po válce probouzela k životu a jak vítala své bývalé nepřátele

Už od dávných časů byla Paříž díky své jedinečné atmosféře celosvětově oblíbenou destinací. Jaké to v ale bylo ve Francii a v Paříži po zničující první světové válce? Jak Francouzi vítali ve své zemi jako návštěvníky Němce, tedy úhlavní nepřátele z časů Velké války? To vám prozradí článek z roku 1920.
Národní listy - 1920, autor neuveden.
Jak se kdysi v Berlíně dařilo nejstaršímu řemeslu: Německý Berlín byl v dávných dobách Rakousko...

Jak se kdysi v Berlíně dařilo nejstaršímu řemeslu

Německý Berlín byl v dávných dobách Rakousko-uherské monarchie často dáván jako příklad velmi slušného, mravného a zbožného města. Policejní statistika, zveřejněná v roce 1906 v Lidových novinách, vám ale ukáže Berlín z trochu jiné stránky.
Lidové noviny - 1906, autor neuveden.
Jak babička týrala a zabila svou malou vnučku, ale přesto neskončila ve vězení: Malé děti si od svých nejbližších vždy...

Jak babička týrala a zabila svou malou vnučku, ale přesto neskončila ve vězení

Malé děti si od svých nejbližších vždy zaslouží lásku a maximální vlídnost. Článek z roku 1930 vám ale ukáže případ, kdy se malé dvouleté děvčátko dočkalo od své zlé babičky pravého opaku. Zajímá vás, jaký trest tehdy soud ženě za týrání a vraždu dítěte udělil?
Lidové noviny - 1930, autor neuveden.
Humor našich předků: podivný životopis, který zaujme každého zaměstnavatele: Dobře napsat vlastní životopis není nic lehkého...

Humor našich předků: podivný životopis, který zaujme každého zaměstnavatele

Dobře napsat vlastní životopis není nic lehkého. Jeden velmi originální a zároveň účinný způsob, jak svým životopisem zaujmout potencionálního zaměstnavatele a získat vysněnou práci, vám přiblíží článek z roku 1908.
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Péřové přikrývky a polštáře se vrací – i když draní peří je již spíše jen zapomenutou tradicí: V minulosti byly péřové lůžkoviny naprostou...

Péřové přikrývky a polštáře se vrací – i když draní peří je již spíše jen zapomenutou tradicí

V minulosti byly péřové lůžkoviny naprostou samozřejmostí každé domácnosti. I nevěsta přicházela do domu s vlastní péřovou peřinou a polštářem. Byly součástí její výbavy. Kdo se stěhoval, i když neměl nic, táhl s sebou péřovou duchnu. Šlo o samozřejmost a vzácnost současně. Pak, zejména na konci 90. let minulého století, nastala velká změna.
Jak farář vyzývající k pokoji sám skončil u soudu za výtržnosti: Jak to dopadá, když chce církevní hodnostář...

Jak farář vyzývající k pokoji sám skončil u soudu za výtržnosti

Jak to dopadá, když chce církevní hodnostář vstoupit do politiky a na schůzi ho příliš rozčílí reakce opozice? To vám včetně jeho překvapivého obhájce u soudu prozradí článek z roku 1899.
Lidové noviny - 1899, autor neuveden.
Nečekané problémy po dopadení mezinárodně hledaného podvodníka: Jméno Lusia y Buse dnes už nikdo nezná, ale ve...

Nečekané problémy po dopadení mezinárodně hledaného podvodníka

Jméno Lusia y Buse dnes už nikdo nezná, ale ve své době to byl jeden z celosvětově nejhledanějších podvodníků. Článek z roku 1924 vás seznámí jak s jeho zločiny, tak i s překvapivými komplikacemi, které se ukázaly po jeho dopadení.
Národní listy - 1924, autor neuveden.
Všeho moc škodí aneb dokonalá hospodyňka podle našich prababiček: Měla by manželka být absolutně dokonalou...

Všeho moc škodí aneb dokonalá hospodyňka podle našich prababiček

Měla by manželka být absolutně dokonalou hospodyňkou, která sama na 100% zvládá celou svou domácnost a stále jen vaří, pere, žehlí, uklízí, zašívá a dělá všechny domácí práce? Pokud si myslíte, že naše prababičky právě takové byly - tak pro vás článek z roku 1912 bude zaručeně překvapením.
Česká hospodyně - 1912, autor neuveden.
Vláda za dob monarchie: minimální podíl Čechů na ministerstvech před rokem 1918: Jakou měl český úředník šanci na vysokou...

Vláda za dob monarchie: minimální podíl Čechů na ministerstvech před rokem 1918

Jakou měl český úředník šanci na vysokou kariéru v dobách Rakousko-uherské monarchie? To vám zcela přesně vypočítá historický článek z roku 1907. Dá se z něj jasně poznat, že o podíl Čechů na vládě tehdejší vedení Rakousko-Uherska vůbec nestálo.
Pozor - 1907, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 1 | 2 [ 3 ]  4 | 5 další
Celkem 54 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Hledání

 Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.