Historické články: RODINA, MÓDA A ŽIVOTNÍ STYL

Jak mají rodiče reagovat na špatné vysvědčení svých dětí? Názor z roku 1926 vás překvapí svou aktuálností: Je špatná známka na školním vysvědčení…
Je špatná známka na školním vysvědčení katastrofou, za kterou by měly být děti trestány? A je naopak správné, když někteří učitelé dávají jedničky „každému“, nebo by spíš měli být při hodnocení schopností svých žáků přísnější? Následující text z roku 1926 na téma školní vysvědčení stojí za zamyšlení i dnes.
Domácí vševěd - 1926, autor Josef Kafka
Zapomenuté moudrosti o kráse a povaze žen, které vás dodnes pobaví a donutí k zamyšlení: Život žen se za posledních sto let bezpochyby…

Zapomenuté moudrosti o kráse a povaze žen, které vás dodnes pobaví a donutí k zamyšlení

[ téma: 1892, humor, ženy, rovnoprávnost, láska, moudrost ]
Život žen se za posledních sto let bezpochyby zásadně změnil. Změnily se ale i ženy samotné? Historický text z roku 1892 vám nabízí několik vtipných zamyšlení nad ženami, jejichž aktuálnost i v dnešních dobách vás jistě překvapí.
Encyklopedie humoru a vtipu - 1892, autor Hugon Wunsch
Slavná historie českých bálů v Praze: V jakém bytě se konal první český bál a jakou důležitou funkci tam měl později prezident Masaryk?: Navštěvujete rádi vznešené plesy i zábavné…

Slavná historie českých bálů v Praze: V jakém bytě se konal první český bál a jakou důležitou funkci tam měl později prezident Masaryk?

[ téma: 1938, ples, bál, vlastenectví, Praha ]
Navštěvujete rádi vznešené plesy i zábavné bály? Historický článek z roku 1938 vás seznámí s tím úplně prvním českým vlasteneckým bálem v Praze v roce 1840 i s těmi následujícími. Zajímá vás, co s nimi měli společného osobnosti jako František Ladislav Rieger, Karolina Světlá, Lobkowiczové, Schwarzenbergové nebo operní pěvkyně, pro kterou sám Giuseppe Verdi napsal titulní part ve své legendární opeře Aida?
Národní listy - 1938, autor AI.
Rok 1915: Jak válka ovlivňuje jména, která rodiče dávají svým dětem?: Válka dokáže ovlivnit i události, kde by…

Rok 1915: Jak válka ovlivňuje jména, která rodiče dávají svým dětem?

[ téma: 1915, jméno, děti, válka, křest, Francie, první světová válka ]
Válka dokáže ovlivnit i události, kde by člověk její vliv možná ani nečekal. Válečný konflikt často působí i na to, jaké jméno dají rodiče svému právě narozenému dítěti. Historický článek z roku 1915 vás seznámí s tím, jaký vliv měla právě probíhající první světová válka na jména děvčátek, narozených tehdy ve Francii.
Národní listy - 1915, autor neuveden.
Jak vychovávat problematické děti, neschopné rozlišovat dobro a zlo? Zkuste rady z roku 1916: O některých dětech se říká, že „rostou pro…

Jak vychovávat problematické děti, neschopné rozlišovat dobro a zlo? Zkuste rady z roku 1916

[ téma: 1916, výchova, mládež, děti, zločin ]
O některých dětech se říká, že „rostou pro kriminál“. Historický text z roku 1916 se vám poradí s tím, jak správně vychovávat děti, které mají problém chápat pravý význam slova svědomí. Myslíte, že tyto více než sto let staré výchovné rady mohou být platné i dnes?
Povahové chyby u dětí a rady, jak je výchovou odstraniti - 1916, autor H. Kietz.
Jakou barvu obuvi zvolit, aby ladila s jakýmkoliv stylem?: Jestliže hledáte univerzální obuv, která se…

Jakou barvu obuvi zvolit, aby ladila s jakýmkoliv stylem?

Jestliže hledáte univerzální obuv, která se vám bude hodit na celou řadu příležitostí, máme pro váš řešením. Na následujících řádcích se zaměříme zejména na barvy obuvi. Na trhu je ženám k mání celá paleta barev, která lze aplikovat na dámské boty. My si prozradíme, které barvy zařadit do našeho botníku, aby se nám obuv hodila k různým stylům oblékání. Pojďme na to!
Rok 1900: Románek italské krásky a bohatého šejka musel nakonec vyřešit sultán: Snaha některých žen najít si bohatého cizince z…

Rok 1900: Románek italské krásky a bohatého šejka musel nakonec vyřešit sultán

[ téma: 1900, harém, žena, sultán, šejk, Maroko ]
Snaha některých žen najít si bohatého cizince z exotické země není nic nového. Jak vám ale ukáže článek z roku 1900, tak vztah veselé Evropanky a tradice uznávajícího šejka z Maroka může přinášet problémy, které si exotický boháč na začátku vztahu vůbec nemusí uvědomovat. Zajímá vás, jak tehdy tato „velká láska“ dopadla a jakou roli v tom nakonec sehrál tehdejší sultán Maroka?
Národní listy - 1900, autor neuveden.
Rok 1938: Boj o děti ze smíšených česko-německých manželství: Do jaké školy mají chodit?: Láska si nevybírá a zamilovaní nehledí na…

Rok 1938: Boj o děti ze smíšených česko-německých manželství: Do jaké školy mají chodit?

[ téma: 1938, škola, Sudety, Češi, Němci, rodina ]
Láska si nevybírá a zamilovaní nehledí na národnost. Což ale neznamená, že pak následný život nepřináší smíšeným vztahům nečekané problémy. Historický článek z ledna roku 1938 vám popíše problémy, jaké měly v našem pohraničí se svou školní docházkou děti ze smíšených česko-německých rodin.
Národní listy - 1938, autor il.
Matematika na základní škole v roce 1894: Méně teorie a více počítání s penězi!: Matematika je velmi užitečná věda, která najde…

Matematika na základní škole v roce 1894: Méně teorie a více počítání s penězi!

[ téma: 1894, škola, matematika, vyučování, peníze ]
Matematika je velmi užitečná věda, která najde své uplatnění téměř všude. Přesto má mnoho lidí oprávněný pocit, že se na základní škole při hodinách matematice musí učit věci, které v dospělém životě už nikdy nepoužijí. Text z roku 1894 vám ukáže, co vše se před více jak jedním a čtvrt stoletím učili žáci prvních až osmých tříd na tehdejších obecných školách.
Didaktika obecná - 1894, autor Dr. Xaverius Blanda
Jak zhubnout a dosáhnout ideální váhy? Rady pro ženy z roku 1932 jsou platné dodnes: Po vánočních svátcích, Silvestru a novoročním…

Jak zhubnout a dosáhnout ideální váhy? Rady pro ženy z roku 1932 jsou platné dodnes

[ téma: 1932, ženy, dieta, hubnutí, zdraví, krása, móda ]
Po vánočních svátcích, Silvestru a novoročním předsevzetí je tu tradiční problém, který jistě trápí mnohé ženy i muže. Jak zhubnout? A jaká je vlastně ideální váha? Nad problémem váhy a nadváhy žen v Československu se zamýšlí článek z roku 1932.
Lidové noviny - 1932, autorka Mila
Listování: předcházející  | 1 | 2 [ 3 ]  4 | 5 další
Celkem 118 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.