Rubrika: VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI

Rok 1924: Jak se z papeže stal návrhář dámské módy?: Papež má řadu nejrůznějších povinností a...

Rok 1924: Jak se z papeže stal návrhář dámské módy?

Papež má řadu nejrůznějších povinností a úkolů. Ale čekali byste, že se kromě všech náboženských úkonů bude svatý otec zabývat také návrhy dámské módy? Jak vám ukáže článek z roku 1924, tak tehdejší papež Pius XI. se do navrhování dámského oblečení skutečně pustil.
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.
Rok 1923: Spisovatel Jaroslav Hašek zemřel. Jaký ve skutečnosti byl?: 3. ledna 1923 zemřel spisovatel Jaroslav Hašek,...

Rok 1923: Spisovatel Jaroslav Hašek zemřel. Jaký ve skutečnosti byl?

3. ledna 1923 zemřel spisovatel Jaroslav Hašek, jehož Osudy dobrého vojáka Švejka nás baví dodnes. Samotný Hašek je ale pro mnohé problematickou osobností. Byl to geniální humorista, nebo jen posměváček? Vlastenec, nebo rudý bolševik? Haškův nekrolog z roku 1923 se vám to pokusí objasnit.
Lidové noviny - 1923, autor B.
Co má prostituce společného se vznikem legendy o svatém Mikuláši?: Dávání drobných mikulášských dárků dětem...

Co má prostituce společného se vznikem legendy o svatém Mikuláši?

Dávání drobných mikulášských dárků dětem neodmyslitelně patří k našemu adventu. Jak ale tradice, kdy dnes svatého Mikuláše na jeho cestách doprovází anděl s čertem, původně vznikla? Článek z církevního časopisu Hlas z roku 1902 vám překvapivý začátek legendy svatého Mikuláše přiblíží.
Hlas - 1902, autor K. Eichler.
Poslední okamžiky života císaře Františka Josefa I.: Císař a král František Josef I. zemřel 21....

Poslední okamžiky života císaře Františka Josefa I.

Císař a král František Josef I. zemřel 21. listopadu 1916 v Schönbrunnu ve Vídni. Zajímá vás, jak se tato smutná událost před 105 lety odehrála? Jedinečný popis jeho posledních okamžiků včetně loučení s nejbližší rodinou vám nabízí článek z roku 1916, zveřejněný jen několik dní po císařově smrti.
Hlas - 1916, autor neuveden.
Norský král Haakon a jedinečné království, od kterého by se mohl celý svět učit: Království, uznávající demokracii a rovná...

Norský král Haakon a jedinečné království, od kterého by se mohl celý svět učit

Království, uznávající demokracii a rovná práva? Král, před kterým se nikdo nemusí klanět? To rozhodně není běžné ani dnes. Ale Norsko bylo už před sto lety velmi netypické království. Článek z roku 1907 vám ukáže, jaký jedinečný vztah měli tehdejší Norové ke svému králi Haakonu.
Národní listy - 1907, autor neuveden.
Veselé střípky ze života T. G. Masaryka: proč byl rád prezidentem, z jakého důvodu nosil jezdecké boty nebo jak vnímal svou smrt: Jaký byl náš první prezident Tomáš Garrigue...

Veselé střípky ze života T. G. Masaryka: proč byl rád prezidentem, z jakého důvodu nosil jezdecké boty nebo jak vnímal svou smrt

Jaký byl náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk v soukromí, jaký měl smysl pro humor nebo jakou běžnou součást života naopak vůbec neměl rád? Historický článek z roku 1937 vám ve vzpomínkách Karla Čapka přiblíží zapomenutou lidskou tvář prvního československého prezidenta.
Hlas lidu - 1937, autor Karel Čapek.
Rok 1912: K čemu je zneužívána památka svatého Václava?: Dnes slavíme Den české státnosti a zároveň...

Rok 1912: K čemu je zneužívána památka svatého Václava?

Dnes slavíme Den české státnosti a zároveň svátek svatého Václava. Zajímá vás, jak to bylo s oslavami tohoto významného českého knížete v dobách Rakousko-uherské monarchie? Překvapivý pohled a zapomenuté souvislosti novodobého svatováclavského kultu vám nabízí článek z roku 1912.
Hlas lidu - 1912, autor neuveden.
Henry Ford - překvapivý bojovník za práva dělníků, který zavedl 8 hodinovou pracovní dobu: Americký továrník Henry Ford je znám jako...

Henry Ford - překvapivý bojovník za práva dělníků, který zavedl 8 hodinovou pracovní dobu

Americký továrník Henry Ford je znám jako člověk, který ve své továrně zavedl sériovou pásovou výrobu automobilů. Víte ale, že jako první zavedl pětidenní pracovní týden nebo osmihodinovou pracovní dobu? Článek z roku 1930 vám prozradí, co dalšího Henry Ford pro své dělníky plánoval.
Lidové noviny - 1930, autor Berty Ženatý.
Odkaz prezidenta T. G. Masaryka pro naši budoucnost: Mnoho politiků dnes hovoří o naplňování odkazu...

Odkaz prezidenta T. G. Masaryka pro naši budoucnost

Mnoho politiků dnes hovoří o naplňování odkazu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Co to ale ve skutečnosti znamená? Historický článek z roku 1937 vám přiblíží, co byl pro naši zem pravý odkaz prezidenta T. G. Masaryka a proč bychom se ho měli skutečně držet.
Hlas lidu - 1937, autor neuveden.
Dojemné reakce z celého světa na smrt prezidenta T. G. Masaryka: 14. září 1937 zemřel náš první prezident...

Dojemné reakce z celého světa na smrt prezidenta T. G. Masaryka

14. září 1937 zemřel náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Tato smutná událost zasáhla nejenom Československo, ale díky věhlasu TGM doslova celý svět. Dobový článek vám ukáže, jak na smrt prezidenta Osvoboditele tehdy reagovala nejrůznější světová média.
Hlas lidu - 1937, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 3 | 4 [ 5 ]  6 | 7 další
Celkem 18 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.