Rubrika: VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI

Život a dílo Jana Amose Komenského pohledem roku 1898: Přesně před 430 lety, 28. března 1592,  se na...

Život a dílo Jana Amose Komenského pohledem roku 1898

Přesně před 430 lety, 28. března 1592, se na Moravě narodil Jan Amos Komenský (Iohannes Amos Comenius). Jak tohoto mezinárodně uznávaného „učitele národů“ vnímali naši předci v časech Rakousko-uherské monarchie? Článek z roku 1898 vám takový pohled na J. A. Komenského nabízí.
Dobrodinci lidstva - 1898, autor F. J. Andrlík.
Rok 1936: Žádost nezaměstnaného dělníka: „Pane prezidente, stanete se kmotrem mých dětí?“: Na osobu prezidenta se denně obrací řada našich...

Rok 1936: Žádost nezaměstnaného dělníka: „Pane prezidente, stanete se kmotrem mých dětí?“

Na osobu prezidenta se denně obrací řada našich spoluobčanů s nejrůznějšími prosbami o pomoc. Nicméně dopis, který v roce 1936 našemu prezidentu odeslal jistý dělník z Frýdku, se rozhodně běžné prezidentské korespondenci vymykal. Zajímá vás, jak prezident Tomáš Garrigue Masaryk zareagoval?
České slovo - 1936, autor jš.
Jak matematik Ludolph van Ceulen vypočítal své Ludolfovo číslo?: Dnešní den, tedy 3. měsíc v roce a 14. den v...

Jak matematik Ludolph van Ceulen vypočítal své Ludolfovo číslo?

Dnešní den, tedy 3. měsíc v roce a 14. den v měsíci, se mezinárodně slaví jako Den pí. Zajímá vás, jak před staletími matematik Ludolph van Ceulen své číslo, dodnes označované jako Ludolfovo číslo, Ludolfínské číslo nebo zkráceně Ludolfína, spočítal? S historií čísla π vás seznámí článek z roku 1865.
O kvadratuře kruhu - 1865, autor František Müller.
Jaroslav Hašek: Co se odehrálo po jeho překvapivém návratu z bolševického Ruska?: Jaroslav Hašek je sice dodnes uznávaným...

Jaroslav Hašek: Co se odehrálo po jeho překvapivém návratu z bolševického Ruska?

Jaroslav Hašek je sice dodnes uznávaným spisovatelem, ale jeho život v Rusku po propuknutí bolševické revoluce je stále pro mnohé nejasný. Nejeden legionář tehdy pokládal Haška za zrádce českých idejí. Text z roku 1928 vám popíše, co se u nás dělo po jeho nečekaném návratu z Ruska.
Jaroslav Hašek - 1928, autor E. A. Longen.
Rok 1900: Padesáté narozeniny profesora T. G. Masaryka, v té době nenáviděného a vysmívaného: Dnes je prezident Masaryk často vnímán jako ikona...

Rok 1900: Padesáté narozeniny profesora T. G. Masaryka, v té době nenáviděného a vysmívaného

Dnes je prezident Masaryk často vnímán jako ikona, kterou ve své době uznával celý náš národ. Realita byla ale jiná. Tehdejší vnímání T. G. M. národem, ale také jeho nadějné vyhlídky do budoucnosti, vám ukáže článek vydaný k jeho padesátým narozeninám 7. března 1900.
Čas - 1900, autor Jan Herben.
Nepřátelé? Takhle Hitler blahopřál Stalinovi k narozeninám: Historie obsahuje řadu událostí, o kterých se...

Nepřátelé? Takhle Hitler blahopřál Stalinovi k narozeninám

Historie obsahuje řadu událostí, o kterých se buď nemluví, nebo se rovnou zamlčují. Jednou z nich je bezpochyby spojenectví mezi Adolfem Hitlerem a Josifem Vissarionovičem Stalinem. Článek z roku 1939 vás seznámí s tím, jak byly v nacistickém Německu oslavovaly Stalinovy narozeniny.
Národní listy - 1939, autor neuveden.
Jak si mladý Edison vydělal své první peníze? Chytrým trikem při prodeji novin: Thomas Alva Edison je dodnes znám jako mimořádně...

Jak si mladý Edison vydělal své první peníze? Chytrým trikem při prodeji novin

Thomas Alva Edison je dodnes znám jako mimořádně úspěšný vynálezce a podnikatel. Jaké ale byly jeho začátky, když si jako chudý chlapec potřeboval vydělat peníze na své objevy? Článek z roku 1931 vám popíše Edisonův chytrý marketingový trik, který jako kamelot využíval při prodeji novin.
Lidové noviny - 1931, autor lh.
Rok 1925: T. G. Masaryk jako prezident sjednocené Evropy?: Myšlenka sjednocené Evropy, kdysi označované...

Rok 1925: T. G. Masaryk jako prezident sjednocené Evropy?

Myšlenka sjednocené Evropy, kdysi označované jako Panevropu nebo Spojené Státy evropské, lákala řadu myslitelů už v minulosti. Spatřovali v ní cestu, jak zajistit prosperitu a hlavně mír celé Evropě, každou chvíli zmítané válkou. Článek z roku 1925 vás seznámí s návrhy na prezidenta celé Evropy.
Národní listy - 1925, autor neuveden.
Tajemství smrti významných osobností: Dnešní doba je fantastická i v tom, že...

Tajemství smrti významných osobností

Dnešní doba je fantastická i v tom, že kriminalistika může používat nástroje, o nichž se ještě nedávno nikomu ani nezdálo. Díky tomu může efektivněji přicházet na kloub nejen pravdě týkající se dnešních kriminálních případů, ale odhalovat i pozadí zločinů, které se odehrály klidně i tisíce let zpátky. Anebo i docela nedávno. Třeba ve starověkém Egyptě, ve středověké Florencii nebo Hollywoodu 2. poloviny 20. století.
Rok 1927: Kdo zničil manželství Charlieho Chaplina?: Jak na vlastní kůži zjistil legendární komik...

Rok 1927: Kdo zničil manželství Charlieho Chaplina?

Jak na vlastní kůži zjistil legendární komik Charlie Chaplin, tak ani mezinárodní sláva a peníze vám nemusí přinést šťastné manželství. Článek z roku 1927 vám prozradí, kdo tehdy podle Chaplinova názoru zničil jeho manželství s Litou Gray.
Národní listy - 1927, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 2 | 3 [ 4 ]  5 | 6 další
Celkem 18 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.