Naše projekty:
Obchod.Bejvávalo.cz
—
originální samolepky na stěnu Pieris.cz
—
magazín Příroda.cz
—
efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz
Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI
Jak se Praha chystala na návštěvu císaře Františka Josefa
Jak to v před více jak sto lety v Praze vypadalo, když se na její návštěvu chystal náš král a císař František Josef I.? Článek z roku 1907 vám popíše, jaká speciální výzdoba na císaře čekala i jaké elektrické osvětlení pro tuto zvláštní příležitost přichystal Křižík.
Pozor - 1907, autor neuveden.Zavinil T. G. Masaryk sebevraždu svého studenta?
Co bylo pravdy na obvinění z církevních kruhů, že díky výuce profesora Masaryka přestal jeden z jeho studentů věřit v Boha a raději ze zoufalství spáchal sebevraždu? Reakci TGM i vysvětlení skutečného důvodu sebevraždy studenta vám popíše článek z roku 1908.
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.Leninův názor na terorismus a vládu násilí
Ještě před několika desetiletími jsme žili v době, která názory a vládu Vladimira Iljiče Lenina idealizovala. Jak ale on sám vnímal jediný možný způsob vlády proletariátu? To vám prozradí článek z roku 1920, popisující vystoupení V. I. Lenina na mezinárodním sjezdu třetí Internacionály.
Lidové noviny - 1920, autor Čtk.Záškodník sloužící nepřátelům aneb T. G. Masaryk v dobovém tisku
Jak za první světové války popisoval náš tisk budoucího prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka? V novinách z roku 1916 můžete zjistit, že články o TGM v dobách končící monarchie byly překvapivě podobné s pozdějšími texty, které v Rudém právu popisovaly Václava Havla a jiné disidenty.
Ječmínek - 1916, autor neuveden.Mistr Jan Hus a peníze: trpěl chudobou nebo byl bohatý?
Napadlo vás někdy přemýšlet nad tím, zda Mistr Jan Hus ve své době patřil mezi bohaté či chudé lidi? Pokud myslíte že byl chudý, tak vás článek z roku 1913 popisující Husovu finanční situaci jistě překvapí.
Ječmínek - 1913, autor neuveden.Jak politici zneužívají odkaz Mistra Jana Husa
Politické strany občas neváhají překrucovat myšlenky dávných velikánů a využívat je ve svůj prospěch. Článek z roku 1914 vám ukáže, jak tehdy chtěli sociální demokraté zneužít Husův odkaz pro svůj finanční zisk. Zároveň se dozvíte, co si Mistr Jan Hus myslel o ženách, tanci a samozřejmě i víře.
Ječmínek - 1914, autor Janus.Alois Rašín: solidarita celého národa je důležitější než boj menšiny s většinou
Naší republikou často otřásají vzájemné boje politických stran a názorových skupin lidí. Je to ale cesta k lepší budoucnosti? Zajímavý názor k tomu předkládá JUDr. Alois Rašín, ze kterého se později stal první československý ministr financí. Text pochází z jara 1918, byl tedy napsán před vznikem republiky.
Národní listy - 1918, autor Dr. Alois Rašín.Odvážný rozhovor s císařem, který z moravského rolníka udělal národního hrdinu
Mluvit otevřeně s nejvyššími představiteli státu vyžaduje dávku odvahy a sebevědomí. A když šlo o krále a císaře Františka Josefa, tak to jistě platilo dvojnásob. Článek z roku 1892 vám představí jednoho statečného vlastence z Moravy, který se něčeho takového nezalekl.
Olomoucký pozor - 1892, autor neuveden.Vzpomínky Jana Evangelisty Purkyně na svého tatínka
Jaký byl světoznámý český vědec Jan Evangelista Purkyně jako malý chlapec a jak později vzpomínal na svého otce? To vám u příležitosti dnešního Dne otců přiblíží text, který původně vyšel v roce 1921.
Mládí našich vynikajících mužů a žen - 1921, autor Josef Horčička.The Great Old Man of Europe: o celosvětovém významu volby T. G. Masaryka prezidentem
V době čtvrtých československých prezidentských voleb byl osud demokracie v Evropě velmi nejistý. Spisovatel Karel Čapek vám ve svém textu z roku 1934 vysvětlí, jak moc byla tehdy volba TGM prezidentem důležitá pro samotné Československo i celý okolní svět.
Lidové noviny - 1934, autor Karel Čapek.