Rubrika: VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI

Jaroslav Hašek: slávu a peníze mu přinesla až jeho smrt: Dnes Jaroslava Haška vnímáme jako mezinárodně...

Jaroslav Hašek: slávu a peníze mu přinesla až jeho smrt

Dnes Jaroslava Haška vnímáme jako mezinárodně uznávaného spisovatele, který napsal legendární román „Osudy dobrého vojáka Švejka“. Za svého života ale Hašek nebyl ani moc slavný, ani oblíbený, a už vůbec ne bohatý. Článek z roku 1933 zavzpomíná, jaké to bylo, když Jaroslav Hašek 3. ledna 1923 zemřel.
Národní listy - 1933, autor —r
„Tolstoj je starý blbec!“ prohlásil poslanec ve sněmovně: Rusko má ve své minulosti několik osobností,...

„Tolstoj je starý blbec!“ prohlásil poslanec ve sněmovně

Rusko má ve své minulosti několik osobností, které doslova uznává celý svět. Jednou z nich je bezesporu i spisovatel a filozof Lev Nikolajevič Tolstoj. Přesto o tomto ruském velikánu kdysi jeden poslanec prohlásil, že je to starý hlupák. Článek z roku 1928 vám o tom prozradí víc.
Lidové noviny - 1928, autor K.
Jaký byl Ing. Václav Havel, stavitel Lucerny a dědeček prezidenta Václava Havla?: U příležitosti smutného výročí úmrtí...

Jaký byl Ing. Václav Havel, stavitel Lucerny a dědeček prezidenta Václava Havla?

U příležitosti smutného výročí úmrtí našeho prvního polistopadového prezidenta Václava Havla vám připomeneme život jeho významného předka, architekta a stavitele Ing. Václava Havla (někdy psané Vácslava Havla). Text pochází z roku 1921, kdy tento stavitel legendární Lucerny zemřel.
Lidové noviny - 1921, autor B.
Jak probíhalo udílení amnestie za časů prezidenta T. G. Masaryka?: Prezidentské amnestie z poslední doby budí řadu...

Jak probíhalo udílení amnestie za časů prezidenta T. G. Masaryka?

Prezidentské amnestie z poslední doby budí řadu kontroverzí. Zajímá vás, jak to s možností amnestie od prezidenta fungovalo za časů, kdy by prezidentem Tomáš Garrigue Masaryk? Zajímavé svědectví vám o tom přináší článek z roku 1924.
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.
Kateřina Schrattová, oficiální milenka císaře Františka Josefa I.: I dnes můžeme vidět, jak někteří stárnoucí...

Kateřina Schrattová, oficiální milenka císaře Františka Josefa I.

I dnes můžeme vidět, jak někteří stárnoucí vlivní muži po svém boku potřebují mladou ženu, aby jim dodávala sílu a elán do života. Ve své době to kupodivu platilo i na samotného císaře Rakousko-uherské monarchie. Článek z roku 1928 vám milenku Františka Josefa I. podrobně představí.
Národní listy - 1928, autor neuveden.
Česká šlechta za časů Rakousko-Uherska. Kdo z nich byl největší český vlastenec?: Šlechtické rody, které kdysi měly majetek na...

Česká šlechta za časů Rakousko-Uherska. Kdo z nich byl největší český vlastenec?

Šlechtické rody, které kdysi měly majetek na území Čech a Moravy, jsou známé dodnes. Který z oněch rodů se ale nejvíc hlásil ke svému češství? Jak velkým vlastencem byl kníže Thurn-Taxis, kníže Lobkovic (Lobkowicz), hrabě Kolovrat (Kolowrat), hrabě Harrach nebo hrabě Kounic? Zajímavý text z roku 1918 vám prozradí, kdo ze zástupců české šlechty měl tehdy k Čechům skutečně nejblíže.
Česká šlechta, výklady časové i historické - 1918, autor Josef Holeček
Jak se z knížete Václava stal svatý Václav a jaké zázraky tento patron české země vykonal?: Celý stát dnes slaví Den české státnosti,...

Jak se z knížete Václava stal svatý Václav a jaké zázraky tento patron české země vykonal?

Celý stát dnes slaví Den české státnosti, svátek neodmyslitelně spojený se svatým Václavem, patronem české země. Jakým způsobem se ale český kníže Václav stal patronem české země? Jaké zázraky vykonal, že si vysloužil označení sv. Václav? To vám podrobně vysvětlí historický text z roku 1885.
Příběhové svatých patronů českých - 1885, autor Jan Tykač.
Skandální příčina smrti korunního prince Rudolfa, syna císaře Františka Josefa I.: Smrt korunního prince Rudolfa, budoucího...

Skandální příčina smrti korunního prince Rudolfa, syna císaře Františka Josefa I.

Smrt korunního prince Rudolfa, budoucího následníka trůnu, v roce 1889 šokovala celé Rakousko-Uhersko. Kolem jeho smrti ale panovala řada nejasností: oficiální místa hovořila o mrtvici, neoficiální o společné sebevraždě prince Rudolfa s jeho těhotnou milenkou. Článek z roku 1932 vám ale ukáže ještě jednu verzi, podle které bylo vše úplně jinak.
Česko slovo - 1932, autor neuveden.
Jak doopravdy vypadal Jan Žižka?: Do kin právě vstupuje dlouho očekávaný...

Jak doopravdy vypadal Jan Žižka?

Do kin právě vstupuje dlouho očekávaný velkofilm o legendárním husitském vojevůdci Janu Žižkovi z Trocnova a Kalicha. Zajímá vás, jak věrně filmoví tvůrci vystihli podobu samotného Jana Žižky? Následující Žižkův popis, starý několik staletí, zveřejnily v roce 1920 Lidové noviny.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.
Rok 1930: Nobelova cena za mír pro továrníka Henryho Forda: Proč na světě propukají války a kdo může...

Rok 1930: Nobelova cena za mír pro továrníka Henryho Forda

Proč na světě propukají války a kdo může zajistit světový mír? Článek z roku 1930 vám představí zajímavý názor, podle kterého není trvalý mír pouze v rukou politiků. Souhlasíte s důvodem, proč byl tehdy na Nobelovu cenu za mír navržen legendární americký průmyslník Henry Ford?
České slovo - 1930, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 1 [ 2 ]  3 | 4 | 5 další
Celkem 18 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.