Naše projekty:
Obchod.Bejvávalo.cz
—
originální samolepky na stěnu Pieris.cz
—
magazín Příroda.cz
—
efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz
Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: VĚDA A VÝZKUM
Sto let starý pohled na původ a budoucnost Slovanů
Jaký je původ Slovanů a jaký je rozdíl a vztah mezi námi a třeba Germány nebo Maďary? To vám podrobně popíše historický článek z roku 1908.
Česká hospodyně 1908, autor A. Čekal.Jaký je vztah mezi velikostí mozku a inteligencí? Ruský vědec tvrdí, že na velikosti nezáleží
Myslíte si, že vysokou inteligenci značí velký mozek nebo velké množství mozkových závitů? Článek z roku 1904 vám přiblíží vědecký výzkum, podle kterého je nezbytnou podmínkou pro vysokou inteligenci něco zcela jiného.
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.Proč se ve zhasnuté žárovce třese vlákno a v rozsvícené je stabilní
Všimli jste si někdy, jak se ve zhasnuté elektrické žárovce při sebemenším pohybu rozechvěje vlákno? Pokud je žárovka rozsvícená, tak k podobnému chvění nedochází. Článek z roku 1902 vám přiblíží proč je tomu tak.
Epocha 1902, autor M. K.Vynálezy, které v devatenáctém století změnily svět
Dnes se o 19. století často mluví jako o století páry. Článek z roku 1905 vám dokáže, že významných vynálezů bylo v devatenáctém století daleko víc. Můžete se sami přesvědčit, že řada tehdejších vynálezů ovlivňuje náš život i dnes ve století jednadvacátém.
Epocha 1905, autor —a.
Zábavná věda: jak proměnit obyčejnout nit na pevný šíp
Věda vůbec nemusí být nudná, jak si mnozí myslí. Historický článek z roku 1890 vám předvede překvapivý fyzikální trik, který si můžete sami doma vyzkoušet a později s ním třeba i pobavit své přátele a známé.
Zábavná věda 1890, autor Arthur Good.Věda potvrzuje: děti v zimě rostou pomaleji než v létě
Zdá se vám, že v létě rostou děti rychleji než v zimě? Jak vám dokáže článek z roku 1900, tak to není jen pouhé zdání, ale vědecky ověřená skutečnost.
Česká hospodyně 1900, autor neuveden.Zázraky moderní chemie: výroba pneumatik z cukru
Moderní věda dokáže vytvořit úžasné věci. Ale co třeba vyrobit pneumatiky z cukru nebo uhlí? Snahy nahradit přírodní kaučuk umělou sloučeninou a z ní vyrábět pneumatiky vám přiblíží článek z roku 1931.
Moravský illustrovaný zpravodaj 1931, autor Fr. Dlouhán.Samovznícení člověka: pouhá legenda, nebo reálný úkaz?
Slyšeli jste někdy děsivé historky o samovolném vznícení člověka? Pokud vás zajímá, zda je něco takového skutečně možné, tak si přečtete náš článek z roku 1902. Přiblíží vám několi příkladů údajného samovznícení i jejich vědecké vysvětlení.
Epocha 1902, autor Rich. Kauders.Přelidnění Země: podle výzkumu zbývá už jen několik posledních let
Zajímá vás, kdy dojde k přelidnění celé Země a lidé již nebudou mít co jíst? Podle článku z roku 1913 k této události už mnoho času nezbývá! Myslíte si, že je skutečně nutné obávat se katastrofy popsané v článku?
Česká hospodyně 1913, autor neuveden.Zvláštní důsledky působení energie rádiového vysílače na koňak a šampaňské víno
Vysokofrekvenční vysílače rádiového signálu dokáží nejen zmenšit svět a zjednodušit komunikaci lidí na dlouhé vzdálenosti, ale svou vysílanou energií údajně dokáží některé věci i přímo ovlivňovat. Více vám o tom prozradí článek z roku 1911.
Epocha 1911, autor F. Š.