Rok 1924: Co jsou to suchá a vlhká souhvězdí a jak ovlivňují náš život
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.Mají postavení hvězd ve vesmíru vliv na náš život? Astrologie je sice už dlouhá léta pokládána za nevědeckou, přesto ale podle článku z roku 1924 skutečně může být souvislost mezi postavením vzdálených hvězd v jednotlivých souhvězdích a změnami počasí na Zemi.
Rok 1909: Máme konečně vědecký důkaz inteligentního života na Marsu?
Existuje na Marsu inteligentní život? Snaží se s námi Marťané komunikovat? To jsou otázky, nad kterými lidé přemýšlí již velmi, velmi dlouho. Článek z roku 1909 vás seznámí s pozorováním jistého vědce, které podle něj dokazuje snahu vyspělých Marťanů o komunikaci s obyvateli Země.
Lidové noviny - 1909, autor neuveden.Vynálezce Edison a jeho smysl pro humor
Thomas Alva Edison je dodnes znám jako vynálezce velké řady vynálezů, které doslova změnily svět. Málo se ale ví, že Edison byl ve své době znám i jako pořádný vtipálek. Článek z roku 1910 vám Edisonův smysl pro humor názorně přiblíží.
Eva - 1910, autor neuveden.Rok 1896: Nikola Tesla a jeho geniální řešení konferenčního telefonního hovoru
V době chytrých telefonů a internetu pokládáme konferenční hovor za něco zcela běžného. V roce 1896, když tuto možnost vynálezce Nikola Tesla představil, šlo ale o úžasnou technickou novinku. Dobový článek vám popíše, jaké zajímavé a originální řešení telekonference tehdy Tesla vymyslel.
Národní listy - 1896, autor neuveden.Rok 1928: Proč je nebe modré?
Přemýšleli jste někdy nad zdánlivě prostou otázkou - proč má obloha bez mraků modrou barvu? Nebo proč je modrá i voda v moři? Jedno z možných vysvětlení modrého nebe vám přináší náš historický článek z roku 1928.
Lidové noviny - 1928, autor a.d.Rok 1926: Jak planeta Země vypadá z vesmíru?
Před šedesáti lety vyletěl první člověk do vesmíru, kde mohl jako první spatřit Zemi z této výšky. Nad vzhledem naší planety se ale vědci zamýšleli dávno předtím, než se Jurij Alexejevič Gagarin vydal na svou odvážnou cestu. Zajímá vás, zda měli vědci v roce 1926 se vzhledem Země pravdu?
Československý kurýr - 1926, autor neuveden.Rok 1894: Proč jsou lidé většinou praváci? Profesor Baldwin našel odpověď
Přemýšleli jste někdy o tom, proč většina lidí preferuje při psaní i jakékoliv jiné činnosti svou pravou ruku? Článek z roku 1894 vám přináší zajímavé vysvětlení fenoménu pravorukosti, se kterým tehdy přišel uznávaný profesor James Mark Baldwin.
Národní listy - 1894, autor neuveden.Rok 1911: Telegraf, který předpovídal bouřku 80 hodin dopředu
Co nejpřesnější předpověď počasí - to je úkol, který trápí meteorology již velmi dlouho. Článek z roku 1911 vám popíše, jak se jim tehdy pomocí speciálně vybaveného bezdrátového telegrafu dařilo předpovědět blížící se bouřku desítky hodin předem.
Vynálezy a pokroky - 1911, autor Hčk.Konec světa v představách dávných vědců
Někteří vědci rádi veřejnosti předkládají teorie, ve kterých popisují zánik našeho života a celé planety Země. Myslíte, že vědci před sto lety předpovídali Zemi jiný konec než ti dnešní? Historický článek z roku 1908 vám několik tehdejších předpovědí možného konce světa nabídne.
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.Astrologie - historie zkoumání vlivu hvězd, kterému podlehl i papež
Může postavení vesmírných těles ovlivnit lidský život? Podle astrologů rozhodně ano. Článek z roku 1926 vás seznámí s překvapivě dlouho historií i předpokládanou budoucností tohoto specifického typu výzkumu vesmíru.
Lidové noviny - 1926, autor jvr.