Co myslíte, mají dnes lidé stejně velký žaludek jako naši dávní předci? Historický článek z roku 1912 se vám na tuto zajímavou otázku lidské evoluce pokusí odpovědět.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.Vynálezce Tesla a jeho světelná kouzla s milionem voltů
[ téma: 1905, Tesla, vynálezce, světlo ]Legendární vynálezce Nikola Tesla zaměřoval svou pozornost na nejrůznější obory. Historický článek z roku 1905 vás seznámí s tím, jakým způsobem dokázal už tehdy Tesla využívat střídavý proud o napětí milionu voltů k osvětlování.
Národní listy - 1905, autor neuveden.Věda v roce 1909: Kde ve vesmíru žijí mimozemšťané?
[ téma: 1909 ]Je ve vesmíru inteligentní život? Žijí na Měsíci, Marsu nebo třeba Venuši ještě jeho původní obyvatelé? Uznávaný francouzský astronom Camille Flammarion se vám v textu z roku 1909 pokusí na otázky ohledně mimozemšťanů odborně odpovědět. Posuďte sami, zda tehdejší znalosti o vesmíru platí i dnes.
Výlety do nebe - 1909, autor Camille FlammarionRok 1920: Proč nás Numové, mimozemšťané z planety Mars, zatím nekontaktovali?
[ téma: 1920, vesmír, Mars, mimozemšťané ]Je na Marsu inteligentní život? Tato otázka trápila lidstvo dlouhé roky. Historický článek z roku 1920 vám popíše jak tajemné obyvatele planety Mars, tak i důvod, proč nás zatím nijak nekontaktovali. Co na tento sto let starý popis rozdílů života Marťanů a Pozemšťanů říkáte?
Vídeňské illustrované noviny - 1920, autor neuveden.Rok 1905: Teslův bezdrátový přenos elektrické energie je už téměř dokončen!
[ téma: 1905, Tesla, elektrická energie, bezdrátový přenost ]V roce 1905 skoro nikdo nepochyboval, že Nikola Tesla už brzy svým bezdrátovým přenosem elektrické energie změní celý svět. Dobový článek vám ukáže, jak se o tom tehdy psalo v našem tisku i kdo Teslu s jeho vynálezy finančně podporoval.
Vynálezy a pokroky - 1905, autor neuveden.Rok 1930: Revoluční vynález Guglielma Marconiho - bezdrátový přenos elektrické energie na dlouhé vzdálenosti
[ téma: 1930, Marconi, elektřina, bezdrátový přenos, vynálezce ]Bezdrátový přenos elektrické energie na velké vzdálenosti je problém, který trápí vynálezce už dlouhá desetiletí. Existují legendy o tom, jak tento problém zvládl Nikola Tesla, ale článek z roku 1930 vám představí někoho úplně jiného. Zajímá vás, co měl tehdy světu představit Guglielmo Marconi, který je dnes známý hlavně jako vynálezce bezdrátového telegrafu?
České slovo - 1930, autor neuveden.Rok 1932: Budoucnost ve znamení rádia a radioaktivity
[ téma: 1932, rádio, radioaktivita, rádiové vlny ]Rádio a radium jsou sice podobná slova, ale jejich význam je zcela odlišný. Zajímavý článek z roku 1932 o těchto dvou slovech, budoucnosti rozhlasového vysílání a o možnostech využívání radioaktivního prvku radium prozradí více.
Lidové noviny - 1932, autor Inž. Jaroslav Kubeš.Rok 1910: Nechceme pokrok! Jen ať všechno zůstane tak, jak to bylo dřív
[ téma: 1910, pokrok, rozum, psychologie, tradice ]Zdá se vám, že lidé často odmítají nové myšlenky a místo toho jen vzpomínají na „staré dobré časy“? Nejste jediní, kdo má ten pocit. Níže si můžete přečíst zajímavý názor na téma lidský rozum a předsudky z roku 1910. Za těch více jak sto deset let se viditelně mnoho nezměnilo.
Boj kultury a předsudku - 1910, autor neuveden.Rok 1896: Podivná teorie, vysvětlující krátery na Měsíci
[ téma: 1896, astronomie, vesmír, Měsíc ]Pozorování Měsíce a bádání nad ním zaměstnávalo učence už od nepaměti. Jak například přišel Měsíc k velkému množství kráterů, které lze i ze Země pozorovat dalekohledem? Historický článek z roku 1896 vás s jednou zajímavou teorií o měsíčních kráterech seznámí.
Z říše vědy a práce - 1896, autor neuveden.Rok 1920: Kde končí vesmír?
[ téma: 1920, vesmír, astronomie, věda ]Jak je vesmír velký? Kde jsou jeho hranice? A jaký je rozdíl mezi kosmem, vesmírem a celým universem? Odpovědi na tyto otázky můžete najít v historickém článku z roku 1920.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.