Rok 1932: Budoucnost ve znamení rádia a radioaktivity
Lidové noviny - 1932, autor Inž. Jaroslav Kubeš.Rádio a radium jsou sice podobná slova, ale jejich význam je zcela odlišný. Zajímavý článek z roku 1932 o těchto dvou slovech, budoucnosti rozhlasového vysílání a o možnostech využívání radioaktivního prvku radium prozradí více.
Rok 1910: Nechceme pokrok! Jen ať všechno zůstane tak, jak to bylo dřív
Zdá se vám, že lidé často odmítají nové myšlenky a místo toho jen vzpomínají na „staré dobré časy“? Nejste jediní, kdo má ten pocit. Níže si můžete přečíst zajímavý názor na téma lidský rozum a předsudky z roku 1910. Za těch více jak sto deset let se viditelně mnoho nezměnilo.
Boj kultury a předsudku - 1910, autor neuveden.Rok 1896: Podivná teorie, vysvětlující krátery na Měsíci
Pozorování Měsíce a bádání nad ním zaměstnávalo učence už od nepaměti. Jak například přišel Měsíc k velkému množství kráterů, které lze i ze Země pozorovat dalekohledem? Historický článek z roku 1896 vás s jednou zajímavou teorií o měsíčních kráterech seznámí.
Z říše vědy a práce - 1896, autor neuveden.Rok 1920: Kde končí vesmír?
Jak je vesmír velký? Kde jsou jeho hranice? A jaký je rozdíl mezi kosmem, vesmírem a celým universem? Odpovědi na tyto otázky můžete najít v historickém článku z roku 1920.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.Jak se za poslední dva tisíce let změnila průměrná délka života?
Někteří lidé se snaží svým životním stylem i jídlem co nejvíce přiblížit historii s tím, že jim to jistě prodlouží a celkově zlepší život. Jakého věku se ale lidé dožívali například v římských koloniích před dvěma tisíci lety? Zajímavou statistiku změny délky lidského života vám nabízí článek z roku 1928.
Lidové noviny - 1928, autor bk.V čem jsou lepší ženy a v čem muži? Výzkum z roku 1906 vám to prozradí
Jsou si obě pohlaví ve všem rovnocenná, nebo jsou v něčem lepší ženy a v něčem muži? Kdo z nich je obratnější, kdo je bystřejší, nebo jaký je mezi nimi ve vnímání světla či zvuku? Na všechny tyto otázky vám odpoví zajímavý vědecký výzkum z roku 1906. Myslíte, že se od té doby muži a ženy změnili?
Lidové noviny - 1906, autor neuveden.Rok 1909: Odvážný projekt na komunikaci s Marťany. Kde udělal jeho autor chybu?
Život na jiných planetách fascinoval lidstvo již od dávných časů. Mars byl jedním z míst, kde vědci rozvinuté formy života očekávali. Článek z roku 1909 vás seznámí s originálním projektem, který měl pomocí světla umožnit přímou komunikaci mezi pozemšťany a mimozemšťany z Marsu.
Lidové noviny - 1909, autor neuveden.Rok 1914: Tajemný vynálezce z Plzně, který svým vynálezcem překonal Nikolu Teslu
Bezdrátový přenos elektrické energie na velké vzdálenost je cíl, o který se dlouhá léta pokoušel i legendární vynálezce Nikola Tesla. Článek z roku 1914 ale přináší úžasnou informaci, že se řešení tohoto složitého problému podařilo najít u nás v Plzni. Více v dobovém článku.
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.Smutná ukázka úrovně lékařství a vědy v českých zemích v 17. století
Válka má ničivý vliv na všechno. Článek z roku 1924 vám na řadě příkladů ukáže, co se vzdělaností a kulturní úrovní našeho národa udělala třicetiletá válka, která roku 1618 začala na území Českého království a následně až do roku 1648 zachvátila celou Evropu. Měli byste odvahu se takto léčit?
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.Rok 1920: Začátek vanilinu a dalších uměle vyrobených látek
Dokážete si představit vánoční pečivo bez vůně vanilky? Často přitom nejde o drahou přírodní vanilku z dovozu, ale o uměle vyrobený vanilín. Článek z roku 1920 vám přiblíží, jak se nejen tato umělá vanilka, ale například i umělé aroma šeříku nebo umělé pižmo stalo součástí našich životů.
Lidové noviny - 1920, autor a. d.