Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Pijete na dovolené v Chorvatsku srjemské víno nebo slivovici?

původně vyšlo: Besedy lidu 1901, autor neuveden.
O tom, jak tyto vyhlášené nápoje vznikají, vám více prozradí historický článek z roku 1901.


Prodávání hroznů ve Srjemsku.

Srěmem sluje nejvýchodnější část království Slavonského, v úzkém klínu mezi Dunajem a Sávou se rozkládající. Jméno má podle starobylého města římského Sirmium, nynější Mitrovice.

Má sice největší procento neplodné půdy, množství močálů, ale za to ze vzdělané půdy pole a zahrady zaujímají více než polovinu. Mimo to je tam půda tak úrodná, že předčí v tom ohledu téměř všecky krajiny Chorvatska a Slavonska.

Známou jest i u nás »srjemská slivovice«, dobývaná pálením ze švestek zde pěstovaných. Také víno jako v celém království Chorvatsko-Slavonském bohatě se zde daří.

Na obraze našem od malíře českého, jenž v Chorvatsku cestoval a přemnohé vděčné motivy tam nasbíral, vidíme hrozny rozměrů neobyčejně velikých, svědčících o požehnání v tom ohledu v pravdě biblickém.zdroj historického článku:
Besedy lidu 1901, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. července 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Pijete na dovolené v Chorvatsku srjemské víno nebo slivovici?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: