Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Pijete na dovolené v Chorvatsku srjemské víno nebo slivovici?
původně vyšlo: Besedy lidu 1901, autor neuveden.

O tom, jak tyto vyhlášené nápoje vznikají, vám více prozradí historický článek z roku 1901.


Prodávání hroznů ve Srjemsku.

Srěmem sluje nejvýchodnější část království Slavonského, v úzkém klínu mezi Dunajem a Sávou se rozkládající. Jméno má podle starobylého města římského Sirmium, nynější Mitrovice.

Má sice největší procento neplodné půdy, množství močálů, ale za to ze vzdělané půdy pole a zahrady zaujímají více než polovinu. Mimo to je tam půda tak úrodná, že předčí v tom ohledu téměř všecky krajiny Chorvatska a Slavonska.

Známou jest i u nás »srjemská slivovice«, dobývaná pálením ze švestek zde pěstovaných. Také víno jako v celém království Chorvatsko-Slavonském bohatě se zde daří.

Na obraze našem od malíře českého, jenž v Chorvatsku cestoval a přemnohé vděčné motivy tam nasbíral, vidíme hrozny rozměrů neobyčejně velikých, svědčících o požehnání v tom ohledu v pravdě biblickém.původ historického článku:
Besedy lidu 1901, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. července 2018Debata k článku 'Pijete na dovolené v Chorvatsku srjemské víno nebo slivovici?'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.