Brambory: zapomenutá náhrada pracího prášku nebo mýdla na praní

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Česká hospodyně 1916, autor K. B.
Zdají se vám běžné prostředky na praní prádla příliš drahé nebo neekologické? Zkuste dnešní prací prášky, gely nebo mýdla nahradit obyčejnými bramborami tak, jak vám to poradí článek z roku 1916.
Následující text pochází z roku 1916

Laciná náhražka mýdla.

V nynější době stoupají ceny všeho měrou netušenou a ceny mnohých potřebností dosáhly velké výše. Kdo má nadbytek drobných nebo kdo může zase na svých výrobcích »stejnoměrně« přirážeti, tomu je hej!

Hůře na tom jsou ti, jichž příjem se nezvětšil nebo zmenšil. Mezi potřebné předměty patří i mýdlo, jeho i cena veliká a jakost? O té nechci ani mluvit. Za malý kousek jsem platil dříve 10 h a dnes 2 K.

Když jsem mýdlo to nechal ležeti 14 dmi, našel jsem na místě »tučného« mýdla sotva poloviční škvarek z něho. Proto myslím, nebude na škodu, když se čtenáři, hlavně s našimi čtenářkami, sdělím lacinou a každému přístupnou náhražku mýdla, o níž jsem se dočetl v jedinom cizozemském časopise. Náhražkou tou je nám náš brambor.

Již v dávných dobách používalo se bramborů jako náhražky mýdla, a to obzvláště pro látky vlněné a pro látky jemných barev.

Syrové brambory se okrájí a postrouhají. Ustrouhané se poleji vařící vodou a nechají se tak dlouho, až je hmota ku praní ještě dosti teplá, avšak ne horká (zvláště u látek vlněných). Lněné neb bavlněné prádlo musí se dříve nějakou dobu v studené vodě máčeti a pak teprvee se může beze škody dáti i do vřelé vody bramborové a může se práti, a to nejlépe strojem.

Když však toho není, může se práti tak, jak každý ve zvyku má práti. Je-li prádlo čisté, může se i vymáčeti a pak nejprve ve vřelé a po té ve studené vodě vymáchali a umodřiti. Samo sebou se rozumí, že se modří jen prádlo bílé.

Barevné a vlněné látky nemusí se vyvářeti a musí se práti jen ve vodě teplé — v níž lze ruku vydržeti — a rovněž se v takové máchá, poněvadž ve vřelé i ve studené vodě tyto látky zplstnatí. Dříve než prádlo se máchá, musí se dobře protřepati, aby zbytky brambor opadaly.

U tmavých látek, zvláště cenných zástěr a šatů, není zapotřebí brambory okrajovali, musí však dobře býti oprány. Okrajků z bramborů lze dobře pak použiti. Mohou se buď vařené neb i nevařené zkrmiti.

Když se rozkrájejí na kostečky, jest to výborný prostředek ku čistění bobní. Když se syrové okrajky hodí do ohně, tu vyvinující páry ničí v kamnových rourách saze a odvádějí je komínem ven, takže se nemusí kamna a roury tak často čistiti.

Je vidět, že nic nepřijde na zmar a jak nepatrný a mnohými v nedávných dobách i opovrhovaný brambor má v našem životě velký význam.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1916, autor K. B.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. září 2019


Diskuze k článku „Brambory: zapomenutá náhrada pracího prášku nebo mýdla na praní“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.

Doporučujeme i naše další projekty:   magazín Příroda.cz  —  sdílení PDF souborů DraGIF.cz