Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Kde se naše babičky učily péči o moderní domácnost (1926)
původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1926, autorka — ru.

Pokud chtěla mladá dívka získat nejnovější poznatky v péči o rodinu a domácnost, mohla navštěvovat hospodyňskou školu. Co a jak se tam vyučovalo vám představí článek z roku 1926.

Malé kuchařky při práci v ústavní kuchyni, vypravené moderně a účelně. - klikněte pro zobrazení detailuMalé kuchařky při práci v ústavní kuchyni, vypravené moderně a účelně.

Moderní hospodyňská škola.

Každé dítě se více raduje z prosté hračky doma - klikněte pro zobrazení detailuKaždé dítě se více raduje z prosté hračky doma
pořízené než z nádherných hraček draze koupených
a chovanky se učí i tomuhle užitečnému umění.
»Z ničeho« robí pěkné věcičky pro potěšení maličkých.
V každém oboru práce nutno pokračovat s dobou. A je to i práce domácí, jež nesmí nehybně spočívati v základech, »jak to dělávaly naše babičky«. Rozumná hospodyňka staví na jejich zkušenostech nové poznatky a doplňujíc je praktickými moderními vymoženostmi, vede svoji domácnost tak, aby v každém směru vyhovovala duchu času a požadavkům hygieny.

Nemusíme snad zvláště zdůrazňovat, jaký význam pro účelné a moderní vedení domácnosti má dobrá hospodyňská škola. Tam se dívky naučí všemu, co v životě budou potřebovat. Práce domácí, k níž je často maminky nemohou dostat, se jim zde jeví v docela jiném, zajímavějším rouše a s láskou vykonávají všecko, nad čím dříve ohrnovaly nosíky. Naučí se vážit si práce, přilnou k ní — a to je nejlepším věnem, jakého se jim do života může dostat. V hospodyňských školách se však nevyučuje pouze vaření, praní a žehlení.

»Důvěrná hodinka« chovanek po skončeném vyučování na čerstvém vzduch. - klikněte pro zobrazení detailu»Důvěrná hodinka« chovanek po skončeném vyučování na čerstvém vzduch.

To vše je sice velmi důležité, ale samo o sobě pro příští hospodyni, manželku a matku nestačí. Tyto základní vědomosti jsou doplňovány sterými odbornými znalostmi. Malé kuchařky se naučí rozeznávat a cenit potraviny nejen podle chuti, ale i výživnosti. Naučí se, co je lidskému organismu zdrávo, co škodlivo, osvojí si vědomosti o potřebných kvantitách určitých druhů potravin pro tělo těch, kdož později budou jejich kuchařskému umění svěřeni a nebudou přecpávat žaludky svého muže a dětí pokrmy těžce stravitelnými jen proto, že »všichni to tak rádi jedí«.

Hodina šití prádla za vedení odborné učitelky. - klikněte pro zobrazení detailuHodina šití prádla za vedení odborné učitelky.

Pak přijde hodina praní prádla, kde zase se nepřestane jen na tom, že se prádlo namočí do necek a pere a pere. Žačkám se dostane poučení o tom, že každá tkanina vyžaduje určitého způsobu praní a žehlení, jinak len a bavlna, jinak vlna, hedvábí a pod. a osvojí si schopnosti rozeznat dobré prací přípravky od špatných.

Dále se učí chovanky šít prádlo i šaty, jsou jím vštěpovány i nejnutnější základní pravidla zacházení s malým robátkem, jeho výchovy, ba dokonce jsou v ručních pracích zahrnuty i hodiny, jak z ničeho, krabiček, dřívek, odstřižku, zhotovit milé, pěkné hračky.

Chovanky ozbrojené zástěrami se čiperně otáčejí i u necek. - klikněte pro zobrazení detailuChovanky ozbrojené zástěrami se čiperně otáčejí i u necek.

Právě, že hospodyňské školy, jsou-li opravdu dobře řízeny, učí vše nejen teoreticky, ale i prakticky, při čemž toto praktické vyučování je svěřeno rukám zkušených odborníků, vycházejí z nich dívky dokonale pro život vyzbrojené.

Naše obrázky ukazují život v takové hospodyňské škole. Je z nich vidět, že se tam děvčátkům dobře vede a že pracují ráda.

Debata k článku 'Kde se naše babičky učily péči o moderní domácnost (1926)'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Hvězda čsl. paní a dívek 1926, autorka — ru.


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
31. srpna 2017ReklamaHledání


Chcete nás podpořit?

Nakupte v našem retro eshopu! Nákupem v našem obchodu podpoříte chod www.Bejvávalo.cz

Facebook

ReklamaVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly sepsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
Nejsou na nich prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

© 2011 - 2017 Bejvávalo.cz - další publikování a šíření obsahu serveru je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Bejvávalo.cz

  ISSN 2570-690X

Naše další projekty: