Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jak se dá pomocí telefonních sloupů předpovídat počasí

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor P.
Telefonní a předtím i telegrafní vedení dokázalo spojit lidi na velké vzdálenosti a zmenšit svět. Ale kromě toho dokázalo i něco jiného - pomocí zvuků které vydávají samotné sloupy se dají předpovídat změny počasí. Jak to funguje vám prozradí článek z roku 1904.


Proč znějí telegrafní tyče?

Při větrném počasí jest odpověď snadná: vítr naráží o napjaté dráty a zvuky jimi vyluzované přenáší se do telegrafní tyče. Ale stává se, že jest počasí zcela klidné, ani větérku se daleko široko nehýbá, a — tyče telegrafní zpívají přece svou monotonní a melancholickou písničku.

Orgán meteorologický, ve Vídni vycházející, přináší vysvětlení, a zároveň činí své čtenáře pozorny, že toto zvučení telegrafních tyčí při počasí pěkném jest spolehlivým prorokem blížícího se nečasu.

Je-li znění hluboké, nastane změna asi ve dvou dnech, je-li vysoké, lze změny se nadití ve dvou, třech hodinách.

Příčina jest vysvětlitelna tím, že nastalý tlak atmosferický působí na povrch zemský, který mu povoluje — zachvívaje se.

Úkaz ten jest dlouho již znám, jako tak zv. »seismický neklid«. Ježto pak na záchvěvech země mají účast také tyče telegrafní a na nich připevněné dráty, jest možno, že slyšíme při klidné pohodě zníti tyče i když barometrické minimum jest vzdáleno na několik set kilometrů.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor P.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. září 2019


Diskuze k článku „Jak se dá pomocí telefonních sloupů předpovídat počasí“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
obchod.bejvavalo.cz

Tričko „Cyklista na vysokém kole“Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz