Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Zapomenutý trik na ochlazení pitné vody za horkého letního dne

původně vyšlo: Vesmír - 1892, autor t.
V parném letním dni není nic tak osvěžujícího, jako doušek chladné vody. Jak si ale zajistit studenou vodu, pokud nemáte k dispozici ani elektrickou lednici, ani termosku a ani obyčejný led? Článek z roku 1892 vám prozradí trik, jak si snadno vychladit pitnou vodu i bez moderní techniky.


Kterak lze ochladiti pitnou vodu v pásmu tropickém.

O předmětu tom zmiňuje se kapitán Ch. Le Moult v annalech hydrografie a námořní meteorologie, udávaje zároveň způsob, kterak se to děje.

Poskytnouti v pásmu horkém doušek ochlazené vody námořníku jest největší občerstvení, když již pro přílišné vedro neví si téměř ani rady.

K účelu tomu naplní se vak z plátna lodního vodou a pověsí se ve stínu, kde jest hodný průvan. Rychlým vypařováním vody docílí se i při teplotě 30° C tekutiny skutečně chladné a občerstvující, kdežto jest voda v sudech a jiných nádobách teplá jako louh.

Mužstvo řečeného kapitána těší se vždy, může-li piti vodu z vaků vodních. Způsobu toho užívalo se již dříve, přece však není všeobecně znám, ačkoli jest velmi jednoduchý a také laciný.


Původní zdroj historického článku:
Vesmír - 1892, autor t.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. srpna 2022


Diskuze k článku „Zapomenutý trik na ochlazení pitné vody za horkého letního dne“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru

Chevron - samolepící borduraVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz